Хроника

Одустајање Србије од предлога резулуције у УН представљало би одустајање од КиМ

Штампа
субота, 14. август 2010.

Србија ће, чак и ако изгуби у ГС УН, наставити битку за Косово преко упоришта у СБ. Резолуције СБ су обавезујуће, а резолуције ГС имају више моралну снагу

Ако српска резолуција доживи пораз у септембру на Генералној скупштини УН, Београд и даље неће одустати. План је окренути се Савету безбедности, где се може рачунати на подршку сталних чланица Русије и Кине, које су ”наоружане” правом вета.

Према нашим изворима међу српским дипломатама, неизгласавање резолуције која је поднета у Њујорку, била би само још једна изгубљена дипломатска битка, али не и рат. Јер, за разлику од резолуција ГС УН које су саветодавног карактера, одлуке СБ УН су обавезујуће.

Практично, све док је на снази Резолуција 1244 СБ УН која гарантује територијалну целовитост Србије, Београд ће имати упориште и, како је то шеф дипломатије Вук Јеремић рекао - ”сигурну луку” за одбрану своје позиције према Косову и Метохији.

Због тога званична Србија пре бира да јој резолуција не прође на ГС УН, него да је повуче или промени под притисцима ЕУ. Јер, тумаче наше креатори спољне политике, свако одустајање од преговора о свим питањима са косовским Албанцима могло би у спољној политици да се протумачи и као одустајање од КиМ. Тако бисмо и земљама које су на нашој страни послали поруку да и сами смекшавамо под притисцима, што би повукло за собом лавину признавања независног Косова.

Стратегија Београда је да остане доследан у својој политици јер се процењује да ће једино тако, и у случају пораза у ГС УН, спречити даља признавања и сачувати сигурну подршку Москве и Пекинга у СБ УН.

Професор међународне политике Предраг Симић појашњава за ”Новости” да би пораз Србије у ГС УН, ипак, имао одраза и на констелацију снага у СБ УН:

- Резолуције СБ УН су обавезујуће, а резолуције ГС имају више моралну снагу. Међутим, ако би српски предлог доживео неуспех, Русија би била у политички тежем положају јер би морала да се конфронтира са већином. Али, чињеница је да би Москва и даље имала право вета на сваку одлуку.

На заседање ГС УН не треба гледати фаталистички

Чак и ако наша резолуција не прође на ГС УН то не би био апсолутно никакав хендикеп у наставку дипломатске борбе за КиМ - рекао је за ”Новости” Радослав Стојановић, професор међународног права: - Тешко је очекивати да једна држава добије већину у ГС УН, тако да на то заседање не треба уопште гледати фаталистички. ГС доноси само препоруке и Србији остаје СБ УН где ће моћи да заштити своје интересе.

(Вечерње новости)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]