четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Oдлука МСП о Косову "охрабрује" Каталонију и Шкотску
Хроника

Oдлука МСП о Косову "охрабрује" Каталонију и Шкотску

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јул 2010.

Бон -- Представници Шкотске и Каталоније оценили су да одлука МСП о Косову показује да, "ако један народ жели да буде самосталан", међународно право то омогућује.

У анализи последица одлуке МСП-а, радио Дојче веле подсећа да Британија, која је међу првима признала Косово, и сама има проблема са сепартистичким тенденцијама.

Посланик Шкотске националне странке у Европском парламенту Алин Смит сматра да је мишљење МСП-а веома значајно за Шкоте.

"Нисмо очекивали да ће Суд тако прецизно дефинисати своје мишљење. Ова одлука јасно показује да, ако један народ, у овом случају народ Косова, жели да буде самосталан, онда има право и у складу са међународним правом да прогласи независност", казао је Смит за Дојче веле.

Он је навео да Шкоти са пуно интересовања гледају на одлуку МСП-а, наводећи да Шкотска по Уставу Велике Британије има право на отцепљење.

"Ако будемо имали референдум и ако наш народ изгласа независност, бићемо независни. То је у складу са међународним правом што случај Косова потврђује. Мишљење Суда јасно указује да, ако постоји демократски дијалог и воља за независношћу - ништа то не може да заустави", рекао је Смит.

С друге стране, Шпанија није признала независност Косова а један од разлога за то је што и сама има проблеме са сепаратистичким покретима, посебно у Каталонији, каже за Дојче веле посланик каталонске странке Ескуера у покрајинском парламенту Пере Арагонес.

"Ова одлука (МСП) легитимизује идеју да, ако постоји демократска већина и демократска одлука у случају проглашења независности, ниједан Устав државе не може да спречи отцепљење", рекао је Арагонес.

Дојче веле подсећа да Устав Шпаније садржи неколико одредби које забрањују одвајање шпанских региона од државе, а посебно Каталоније.

"Чињеница да суд својом одлуком каже да је процес одвајања демократски даје наду Каталонији да ће проглашење независности Каталоније за неколико година бити признато од стране међународне заједнице", сматра Арагонес.

За разлику од Шкотске, где се око 30 одсто грађана изјашњава за независност и отцепљење од Велике Британије, анкете показују да у Каталонији око 47 одсто бирача већ у овом тренутку жели отцепљење од Шпаније.

Тај проценат ће несумњиво прећи 50 одсто, каже Арагонес, поготово ако "шпанске институције наставе да угрожавају степен аутономије који је развијан у последњих 30 година још од свргавања диктатуре генерала Франка".

Професор Мајкл Емерсон из Центра за студије европске политике каже да мишљење суда неће претерано утицати на жељу за независношћу у другим регионима, али да би сепаратисти у источној Европи могли да покушају да искористе одлуку у своју корист.

"У случају Шкотске, знамо да је деценијама уназад на британском острву установљено да ако постоји већина која би се одлучила за независност, то ће бити поштовано. И то случај са Косовом не мења. Исто је и у Каталонији - локално становништво је задовољно својим степеном аутономије и не видим да ће се ту ишта мењати", каже Емерсон за Дојче веле.

Истраживач у Институту политичких наука у Берлину Кристијан Шалер сматра да је одлука МСП-а јасна али да не одговара на питање да ли неки ентитет или регион има право на самоопредељење.

"Питање постављено суду није се тицало правних последица декларације о независности, нити се односило на валидност и правне последице признавања Косова", каже Шалер.

Дојче веле подсећа да су и други региони већ поздравили одлуку Суда о Косову. Берлински стручњак за Кавказ Уве Халбах каже да је Русија већ најавила да ће користити ту одлуку како би оправдала своју дипломатску одлуку да призна независност Абхазије и Јужне Осетије у Грузији.

"Најпре очекујемо нова признања независности Косова, што ће још јаче подстаћи многе регионе који се боре за своју независност. Ипак, не мислим да ће овај случај бити нека врста сребрног метка који би покренуо нове сепаратистичке покрете у свету", закључује Халбах.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер