Хроника

Одбрана Франка Симатовића Френкија пред хашким судом: Капетана Драгана у Книн је послала опозиција, а не Служба државне безбедности Србије

Штампа
уторак, 12. новембар 2019.

Одбрана Франка Симатовића Френкија доказивала је данас пред хашким судом, преко свог првог сведока Дејана Лучића, да Капетана Драгана 1991. у Книнску крајину није послала Служба државне безбедности (СДБ) Србије - како тврде тужиоци, него српска опозиција и њени активисти попут Лучића.Симатовић (69), тадађњи оперативац СДБ Србије, и начелник те службе Јовица Станишић (69) оптужени су за прогон, убиства, депортацију и присилно премештање Хрвата и Муслимана у Хрватској и БиХ, 1991-95.

По оптужници, многе од тих злочина починиле су, као јединица СДБ Србије, "црвене беретке" у чијем је формирању и обучавању 1991. у Книну важну улогу одиграо Капетан Драган, чије је право име Драган Васиљковић, док се у Аустралији, из које је дошао, представљао као Данијел Снеден.

Сведок Лучић изјавио је да се Снеден крајем 1990. "појавио" у Градском одбору опозиционог Српског покрета обнове у Београду, чији је Лучић у то време био председник.

"Човек је куцао на врата и тражио ме... Имао је авион, рекао је да има искуство из Индокине, био нам је интересантан… Долазио је скоро сваки дан", рекао је Лучић.

По сведоку, Снеден је предложио да се СПО наоружа "јер би партизани могли да нас побију по кућама ако угрозимо власт". "Одбио сам то, зато што би нас оптужили да спремамо пуч", казао је Лучић.

Из тадашњег извештаја СДБ Србије о праћењу Снедена, Симатовићев бранилац Михајло Бакрач цитирао је да је он "успоставио контакт са СПО" представљајући се као бивши "припадник аустралијске армије и специјалиста за диверзантска дејства" и "пропагирао тероризам као облик борбе и нудио оружје за обарање система" у Србији.

"Није пропагирао тероризам, нити рушење система, знао је да мала група против државе не може. То је бесмислица", прокоментарисао је Лучић.

Пошто је са сарадницима напустио СПО после првих вишестраначких избора у Србији, децембра 1990., Лучић је, како је рекао, заједно са Снедененом дошао на идеју да Снедена повеже са Србима у Книнској крајини.

Драшковић ме је оптужио да припремам 'црне тројке' да га убијем и да сам проневерио паре

"Снеден је дошао на идеју да би могао да оде у Книнску крајину и помогне Србима у припремама за одбрану. Договорили смо се да га одведемо у Книн и повежемо са Здравком Зечевићем", изјавио је Лучић, који је, како је рекао, претходно био у Книну са сарадницима Александром Павићем и Милошем Прицом и да су имали исту идеју.

О даљем току догадјаја, Лучић је, на захтев Симатовићеве одбране, сведочио иза затворених врата. На јавном заседању, сведок је рекао да се "изненадио" када је у лето 1991, док је био у Немачкој, на тамошњој телевизији видео Снедена као "Капетана Драгана", заповедника српских јединица у Хрватској.

Када је, крајем те године, Снедена поново видео у Београду, он је био "тужан, одбачен и депресиван". Током исказа, Лучић је тврдио да је на првим вишестраначким изборима у Србији "победио Слободана Милошевића у Београду", али да је као "жртвени јарац" морао да оде из СПО због неуспеха на републичком нивоу.

Негирао је да га је лидер СПО Вук Драшковић отерао зато што је тада наводно радио за СДБ Србије и што је наводно проневерио партијски новац.

"Драшковић ме је оптужио да припремам 'црне тројке' да га убијем и да сам проневерио паре. То није тачно", казао је Лучић. За Драшковића је још рекао да је "из комунистичке породице" и да је "његов отац ратни злочинац".

Због свог рада у СПО и зато што је у Београду "победио комунистички режим Слободана Милошевића", Лучич је, како је рекао, 1991. добио отказ у новинској кући "Политика", где је био новинар недељника "Интервју".

"Отказ ми је дао Милошевићев пион, човек са електричарским занатом, Хаџи Драган Антић, кога су зато звали 'Струја'. Дакле, потпуно неквалификован човек. Милошевићев страх, зато што сам га победио у Београду, натерао је Антића да ми да отказ", испричао је Лучић. Лучића ће сутра унакрсно испитивати тужиоци.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]