уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одбор Скупштине Србије одобрио оснивање Фонда за Западни Балкан. Посланици ДСС и СРС захтевају да се споразум повуче из скупштинске процедуре, јер сматрају да је то корак ка признавању независности Косова.
Хроника

Одбор Скупштине Србије одобрио оснивање Фонда за Западни Балкан. Посланици ДСС и СРС захтевају да се споразум повуче из скупштинске процедуре, јер сматрају да је то корак ка признавању независности Косова.

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. октобар 2016.

Одбор Скупштине Србије за спољне послове је данас подржао предлог да се ратификује споразум о оснивању Фонда за Западни Балкан чији је циљ, како је наведено, јачање веза и подстицање евроинтеграције Албаније, БиХ, Црне Горе, Косова, Македоније и Србије.

Посланици Српске радикалне странке (СРС) и Демократске странке Србије (ДСС) успротивили су се том споразуму захтевајући да се повуче из скупштинске процедуре, јер сматрају да је то корак ка признавању независности Косова.

- Овај споразум је нова и потупно недвосмислена потврда да се и ова Влада према самопроглашеном Косову односи као према држави, интезитет је низак стављају се (поред назива Косово) неке звездице и пахуљице које ће се истопити и ово ће бити само још један корак ка признавању независности Косова - рекла је шефица посланичке групе ДСС Санда Рашковић-Ивић.

Она је рекла да се тим споразумом укида преамбула Устава Србије и мењају сви они чланови Устава који штите територијални интегитет и суверенитет Србије.

Рекла је да је неприхватљиво и што је центар тог фонда у Тирани, чиме се, како је оценила, подржава "стварање велике Албаније".

Посланица СРС Наташа Јовановић је оценила да споразум није у складу са Уставом и да то није међународни уговор, који се иначе дефинише као акт који Србија потписује са једном или више држава или међународних организација.

- А какав је статус Косова са звездицом. Како можете да склапате уговор са нечим што није држава? - упитала је она и додала да се "они који су натерали Србију да потпише овај споразум", да се придржавају статусне неутралности Косова и резолуције 1244 СБ УН, овакве споразуме би потписивао Савет безбедности УН и Унмик, "а не Хашим Тачи".

Павле Јанковић из Министарства спољних послова Србије, рекао је да је споразум формулисан на начин који чини јасним да Косово није држава већ територија под међународном управом у саставу Србије. Како је додао, Косово је обележено звездицом и без прејудицирања статуса што је у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности УН.

Он је казао да је задатак Фонда да ради на промовисању културне сарадње, размене у истраживању, просвети, на размени посета омладине.

- Намена фонда је развој тешње сарадње измедју уговорених страна, јачање њихових веза, интеграција у ЕУ и заједничко представљање у трећим земљама - рекао је Јанковић.

(Блиц)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер