четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одбијен захтев за изручење Ејупа Ганића
Хроника

Одбијен захтев за изручење Ејупа Ганића

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. јул 2010.

Британски суд одбацио је затхев Београда за изручење бившег члана ратног Председништва БиХ Ејупа Ганића, сматрајући да би суђење у Србији било "политички мотивисано". Србија најавила жалбу на овакву одлуку суда.

Суд у Вестминстеру одбацио захтев Србије за изручењем бившег члана ратног Председништва БиХ Ејупа Ганића, за којим је Београд расписао потерницу због напада на колону ЈНА у Сарајеву, 3. маја 1992. године.

Судија Тимоти Воркман је одбацио захтев Београда, тврдећи да постоје докази да би суђење Ганићу у Србији било "политички мотивисано".

"Нису ми достављени никакви нови докази које би могао описати као запањујуће или поуздане... Овај поступак је био покренут и вођен због политичких разлога", рекао је судија Воркман.

"Закључио сам да нема никаквог валидног оправдања за отпочињање процедуре против Ганића", рекао је Воркман и додао да су две истраге, једна коју је водио Међународни кривични суд за бившу Југославију и друга, коју је водило тужилаштво БиХ "закључиле да нема доказа за подизање оптужнице против Ганића".

Није приложен ниједан нови доказ да би се то променило, рекао је судија.

"Добили смо позитивну пресуду по свим тачкама... Адвокати су нам казали да никада нису чули овако јаку пресуду", рекла је сарајевском Дневном авазу Емина Ганић, ћерка некадашњег члана председништва БиХ.

На тај начин, Ганићу је омогућено да се врати у Сарајево.

Србија има право жалбе Вишем суду, пред којим ће се водити потпуно нови поступак.

То право, Београд ће и искористити, најавио је заменик тужиоца за ратне злочине Бруно Векарић.

"Поштујемо сваку одлуку енглеског суда, али постоји право жалбе вишем суду и ми ћемо то искористити. Настојаћемо да добијемо одговоре на питања која муче породице више од 60 жртава", рекао је Векарић агенцији Бета.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер