петак, 13. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Одавање поште жртвама Сребренице
Хроника

Одавање поште жртвама Сребренице

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. јул 2009.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је, поводом обележавања 14. годишњице страдања Бошњака у операцији Војске Републике Српске на подручју Сребренице, да због сребреничких, али и свих других невиних жртава, они који су починили ратне злочине морају бити у Хашком трибуналу.

Тадић је истакао да је Србија чврсто опредељена и чини све да заврши сарадњу са Хагом не само због тога што је то "наша законска обавеза, већ и због помирења међу народима и просперитетнијег живота на Балкану".

"Одајући пошту жртвама Сребренице, одајемо пошту свим невино страдалим. Све невине жртве морамо поштовати, јер једино памтећи и поштујући и жртве других, као и наше, можемо пронаћи снагу за помирење и мир међу народима Балкана, како би кренули напред ка просперитетној и извеснијој будућности, која није оптерећена ратним злочинима", рекао је председник Србије.

Председник Тадић је рекао да Србија чини све да ухапси Ратка Младића и заврши сарадњу са Хагом, додајући да не постоји колективна кривица једног народа, већ онај ко је починио злочин има име и презиме, саопштила је Прес служба председника Републике.

Председник Владе Србије Мирко Цветковић изјавио је да ниједан злочин почињен у прошлости на простору бивше Југославије не сме бити заборављен.

"Наш дуг према жртвама је да све који су починили злочине изведемо пред лице правде. Имена и презимена жртава знамо, а посао правосудних органа, како Србије, тако и суседних земаља је да открију и процесуирају злочинце. То је један од најважнијих услова помирења и трајног мира на овим просторима", рекао је премијер Цветковић у изјави коју је Танјугу доставила владина Канцеларија за сарадњу с медијима.

Поред порoдица убијених, комеморацији у Меморијалном центру Поточари и сахрани неколико хиљада Бошњака убијених пре четрнаест година и више од 530 новоидентификованих жртава, присуствоваће и бошњачки и хрватски члан у Председништву БиХ Харис Силајџић и Жељко Комшић, као и представници Федерације БиХ и бројни представници међународне заједнице, међу којима и високи представник у Бих Валентин Инцко.

У делегацији владе РС налази се изасланик премијера РС Миладин Драгичевић и министар избеглица Омер Бранковић.

Очекује се и присуство више десетина хиљада Бошњака, а скуп ће обезбеђивати више од 1.000 полицајаца Министарства унутрашњих послова РС и Федерације БиХ, као и припадника државне безбедносне агенције СИПА.

Током дана, званичне делегације ће положити цвеће на спомен обележје страдалим, након које ће бити одржан верски обред, који ће држати поглавар Исламске верске заједнице Мустафа Церић.

Одлуком владе Федерације БиХ само ће на том подручју бити обележен Дан сећања на сребреничке жртве.

Покушај да данашњи дан буде проглашен Даном сећања на сребреничке жртве на целом подручју земље није прошао у Парламенту БиХ, јер су против тога били српски посланици, који сматрају да се жртве прошлог рата, вођеног у бившој централној југословенској републици, не могу раздвајати.

Обележавању 14. годишњице страдања Бошњака на подручју Сребренице и ове године је претходио марш мира, којем је присуствовало више од 2.000 Бошњака.

Дан касније на подручју Сребренице и Братунца биће обележена годишњица страдања српских цивила, које су током рата у БиХ на том подручју убиле снаге тадашњег муслиманског команданта из Сребренице Насера Орића.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер