петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Од сутра без виза између Србије и Русије
Хроника

Од сутра без виза између Србије и Русије

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јун 2009.

МОСКВА/БЕОГРАД – Сутра ступа на снагу Споразум између Србије и Руске Федерације о условима узајамних путовања њихових држављана, који предвиђа безвизни режим за грађане обе земље уколико боравак на територији друге државе не премашује 30 дана.

Како је 27. маја најавило руско Министарство иностраних послова, Споразумом који су потписали шефови дипломатија Вук Јеремић и Сергеј Лавров 20. фебруара у Москви, за грађане две земље предвиђено је упрошћавање режима путовања са могућношћу безвизног уласка и боравка на територији друге земље до 30 дана, а укида се ранији захтев за поседовањем овереног позивног писма при приватном путовању или ваучера туристичких организација при туристичком путовању.

Безвизни режим установљен је за грађане са дозволом за привремени или стални боравак на територији државе друге стране, као и за акредитоване службенике дипломатских представништава, конзуларних служби, представништава при међународним организацијама и чланове њихових породица, који имају дипломатске или службене пасоше.

Максималан период боравка за оне који поседују важеће дипломатске и службене пасоше за краткорочна путовања је 90 дана, наведено је у саопштењу руског МИП-а, у којем се додаје да ће се у случају рада или похађања наставе, улазак на територију друге државе остваривати уз визе.

Према Споразуму, који је потврђен у Скупштини Србије 29. априла и објављен у Службеном гласнику, држављани једне стране улазе, излазе, путују у транзиту и бораве на територији државе друге стране без виза, на основу важећих исправа, под условом да период њиховог непрекидног боравка на територији те државе није дужи од 30 дана од датума уласка.

Изузетак су држављани једне стране који поседују важеће дипломатске или службене пасоше (који улазе, излазе, путују у транзиту и бораве на територији државе друге стране без виза под условом да период њиховог непрекидног боравка на територији те државе није дужи од 90 дан), који се упућују на рад у њена дипломатска представништва, конзулате или представништва при међународним организацијама који се налазе на територији државе друге стране, као и чланови њихових породица који живе у заједничком домаћинству и поседују важеће дипломатске или службене пасоше (они улазе, излазе, путују у транзиту и бораве на територији те државе без виза за све време трајања акредитације наведених држављана).

Изузетак су и држављани једне стране који поседују одобрење за привремени или стални боравак на територији државе друге стране (који улазе, излазе и бораве на територији те државе без виза, на основу важећих исправа) и држављани државе једне стране који на територију државе друге стране долазе ради запошљавања или школовања у образовним установама на основу виза које се издају у складу са законодавством државе уласка.

У случајевима који нису предвиђени Споразумом, улазак држављана државе једне стране на територију државе друге стране обавља се на основу важећих исправа и виза.

Малолетни држављани државе једне стране улазе, излазе, путују у транзиту и бораве на територији државе друге стране на основу важећих исправа ових држављана или важећих исправа њихових родитеља под условом да су уписани у те важеће исправе и путују заједно са родитељима.

Чланом осам Споразума наводи се да није ограничено право надлежних органа држава сваке од страна да ускрате улазак или боравак држављанима државе друге стране због разлога државне безбедности, јавног реда или заштите здравља становништва у складу са законодавством своје државе.

Такође, свака од страна може ради обезбеђења државне безбедности, заштите јавног реда и здравља становништва привремено обуставити у потпуности или делимично примену овог споразума, а писмено обавештење о привременој обустави упућује се дипломатским путем другој страни најкасније 48 сати пре такве привремене обуставе.

Уз Споразум је наведен и списак важећих исправа којима се потврђује идентитет и које су неопходне приликом обављања узајамних путовања држављана Србије и Русије.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер