петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самит у Паризу о климатским променама: Од Кјота стање планете само још горе; Франсоа Оланд - На дневном реду је будућност планете; На Ајфеловој кули "порасло" виртуелно дрвеће
Хроника

Самит у Паризу о климатским променама: Од Кјота стање планете само још горе; Франсоа Оланд - На дневном реду је будућност планете; На Ајфеловој кули "порасло" виртуелно дрвеће

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. новембар 2015.

„Пазите, нове генерације гледају шта радимо“

Лидери Русије, Немачке, Кине и САД Владимир Путин, Ангела Меркел, Си Ђинпинг и Барак Обама нагласили су на самиту у Паризу о клими да мора одмах да се делује.

„Климатске промене су постале један од највећих изазова са којима се човечанство суочава“, рекао је руски председник Владимир Путин.

Осим тога, како каже, све то изазива још већу економску штету. Према Путиновим речима Русија преузима вођство када је реч о смањивању трошења енергије.

„Урадили смо чак и више од онога на шта смо се обавезали у Кјото протоколу. Од 1991. до 2012. године Русија је значајно смањима своје емисије угљендиоксида у атмосферу, а у исто време смо дуплирали наш БДП“, истиче Путин.

Русија ће, каже, наставити да доприноси заједничким напорима у спречавању глобалног загревања.

Немачка канцеларка Ангела Меркел истакла је да се самит у Паризу одржава у турбулентна времена, помињући терористички напад 13. новембра.

„Кроз наше присуство овде данас показујемо да смо снажнији од терориста“, наводи Меркелова.

Она каже да је у Паризу реч о стварању базе и темеља о могућем животу будућих генерација.

„И више смо него свесни потребе да делујемо данас“, истиче немачка канцеларка.

Кинески председник Си Ђинпинг навео је да Кина активно учествује у борби против климатских промена.

„Париски споразум би требало да исцрта курс развоја. Споразум би требало да постави ефикасну контролу над концентрацијом гасова стаклених башта у атмосфери. Осим влада, требало би да се мобилише и НВО и сви играчи у друштву да партиципирају у међународној сарадњи о климатским променама“, наводи Ђинпинг.

Према његовим речима, коференција у Паризу није завршни чин, већ нова почетна тачка.

На Ђинпингову "почетну течку" реаговала је активисткиња и новинарка Наоми Клајн, ауторка чувене књиге "Но лого", која је на свом Твитер налогу написала да је "само УН потребна 21 година да дођу до почетне тачке.

Обама је испричао причу о младој Индонежанки која га је упознала у Малезији недавно и питала да ли је оптимистичан по питању самита у Паризу.

„Желим да наше деловање покаже да слушамо... Желим да покажем њеној идеалистичној младој генерацији да бринемо о њеној будућности“, каже Обама.

Осим тога, Обама је цитирао Мартина Лутера Кинга и његову „биће превише касно“ изјаву.

„Уколико делујемо овде, уколико делујемо сада, уколико поставимо наше краткорочне интересе изнад ваздуха који млади људи треба да дишу... Неће бити сувише касно за њих“.

Председник САД је навео да у борби против климатских промена нема брзих победа, само избегавања патње, као и да његова генерација можда не доживи да види потпуни утицај договора у Паризу.

„Хајде да радимо“, рекао је Обама на крају обраћања.

Лидери су око15 часова отишли на паузу за ручак, а очекује се да се након тога на самиту обрати и премијер Велике Британије Дејвид Камерон.

Боливијски председник Ево Моралес истакао је слободно тржиште као директан узрок климатским променама.

„Мајка Земља је све ближа свом крају и капиталистички систем је делом одговоран за то. Капитализам је у последњих 200 година неговао, увео и водио најдивљачкију и најдеструктивнију формулу против наше врсте“, истакао је Моралес.

Од Кјота до Париза стање планете само још горе

Планета је од Протокола из Кјота пре 18 година, када су светски лидери покушали да је спасу, постала још топлија, са још екстремнијим временским приликама.

Промене на планети су од последњег светског обавезујућег споразума о борби против глобалног загревања биле драматичне и зато ће светски лидери окупљени у Паризу у наредне две недеље покушати да учине више како би се обуздали раст температуре, топљење леда, повећање нивоа мора, суше, топлотни таласи и страшне олује.

У Паризу су данас почели преговори о климатским променама како би се постигао дугорочни споразум о смањењу штетне емисије гасова за коју је кривац човек.

Преговоре ЦОП21 отворио је Мануел Пулгар Видал, министар за животну средину Перуа, земље домаћина прошлогодишње конференције УН о клими у Лими, који је истакао да земље морају да раде заједно у борби против глобалног загревања, као и тероризма.

САД, Канада и девет европских земаља већ су на отварању преговора УН о клими обећале готово 250 милиона долара за помоћ најугроженијим земљама да се прилагоде подизању нивоа мора, сушама и другим последицама промене климе.

Новац за прилагођавање климатским променама кључни је захтев земаља у развоју на глобалним преговорима.

Двонедељни преговори треба да резултирају глобалним споразумом који ће, како је истакао француски председник Франсоа Оланд, обезбедити мир у свету за будуће генерације и смањити број избеглица који беже од екстремних временских прилика.

"У време Кјота, ако је неко говорио о климатским променама, говорио је о нечему апстрактном у будућности", рекла је америчка геофизичарка и уредница часописа "Сајенс" Марсија Мекнат која је номинована да води Националну академију наука.

"Када данас говоримо о климатским променама, говоримо о нечему што се дешава", упозорила је Мекнат.

Ипак, неке промене од 1997. наовамо стручњацима дају разлога да буду већи оптимисти него код претходних преговора.

Тако стручњаци сматрају да нова технологија омогућава свету отклон од фосилног горива чијим сагоревањем настају гасови који доприносе глобалном загревању.

Такође компаније и земље много озбиљније гледају на потребу да се нешто уради, с обзиром да се већ дешавају нека од најцрњих предвиђања научника.

"Запањен сам колико се Земља променила од 1997. године", рекао је Бил Андерег са Универитета Принстон и додао: "У многим случајевима брзина климатских промена још је већа него што смо мислили пре 20 година".

Ледени покривач Западног Анктарктика и Гренланда у последњих 18 година изгубио је пет хиљада милијарди тона леда, упзорио је Ендрју Шеперд са Универзитета у Лидсу на основу европских и НАСА сателитских података.

На планети је 1997. била рекордно најтоплија, међутим, рекорд је рушен 1998, 2005, 2010. и 2014. и, како изгледа, поново 2015.

Истовремено су глечери изгубили у просеку 12 метара, упозорили су из Светске агенције за праћење глечера у Швајцарској.

Према америчком министарству енергетике, од 1997. је број становника планете повећан за 1,2 милијарде и емисија угљен диоксида (ЦО2) из сагоревање форилног горива порасла је између 1997. и 2013. за готово 50 одсто. Свет данас емитује више од 100 милиона тона ЦО2 дневно.

Ниво мора, према калукулацијама Универзитета Колорада, од 1997. је порастао 6,2 центиметра у просеку.

Пет топлотних таласа са највећим последицама у последњих 100 година - у Европи 2003, Русији 2010, Индији и Пакистану 2015, Западној Европи 2006 и јужној Азији 1998, догодило се у последњих 18 година, показују подаци из базе података Центра за истраживања непогода из Белгије.

Број временских и климатских непогода у свету повећан је 42 одсто, мада је број жртава смањен. Између 1993. и 1997. у свету је годишње регистрована у просеку 221 временска непогода са 3.248 жртава, а између 2010. и 2014. годишње је било просечно 313 непогода са 1.364 жртве.

Истраживања показују да су климатске промене за које је кривац човек допринеле великом броју катастрофа.

Изазов за конференцију УН о клими (COP21) биће Кина и земље у развоју које споразумом из Кјота нису добиле обавезу да смање штетну емисију.

На глобално загревање гледало се као на проблем који треба да реше САД и друге богате земље. Међутим, данас је Кина највећи загађивач у свету и већ је постигла споразум са САД да смањи емисију и постане светски лидер у соларној енергији.

Кина у светској емисији гасова са ефектима стаклене баште учествује са око 30 одсто, а САД са око 16 одсто.

(Бета)

Франсоа Оланд: На дневном реду је будућност планете

Француски председник Франсоа Оланд поручио је да је "сам живот" на дневном реду међународног самита посвећеног клими у Паризу.

Осим тога, он је изразио уверење да ће на крају те значајне конференције бити постигнут универзалан и принудан споразум у циљу смањења глобалног загревања.

Оланд је, отварајући велики скуп УН о клими, истакао да никада улози једног међународног састанка нису били толико високи, преноси АФП.

"Овај самит се тиче будућност планете, будућности живота", указао је Оланд, подсетивши истовремено да је пре само две недеље група фанатика посејала смрт по улицама француске престонице.

Како је нагласио, броба против тероризма и борба против глобалног загревања су два велика изазова наше епохе, преносе француски медији.

"Година која је иза нас била је година свих рекорда - рекордних температура, концентрација угљен-диоксида, екстремних климатских догађања попут суша, топљења леда и повећања нивоа мора", подсетио је француски председник.

Жртве тих појава, додао је, броје се у милионима, а штете у милијардама, при чему ниједан регион није био заштићен климатског загревања.

"Како прихватити да најсиромашније земље, које су најрањивије, буду најпогођеније. У име правде морамо да делујемо. Постанимо свесни претњи по светску равнотежу", истакао је Оланд, додавши да је на овој конференцији реч о миру.

Он је подвукао да је 190 држава већ формулисало акционе планове за смањење гасова са ефектом стаклене баште и изразио уверење да ће се самит, који траје до 11. децембра, завршити постизањем споразума.

"Постоје три услова да бисмо могли да кажемо да смо постигли успех, а први је да морамо дефинисати веродостојну путању која ће омогућити да се загревање смањи на испод нивоа од два Целзијусова степена, односно на 1,5 ако је могуће", рекао је Оланд.

Додао је да треба предвидети и редовну контролу и успоставити систем ревизија уз састанке сваке пете године, при чему ниједна држава неће моћи да се оглуши о обавезе, иако ће постојати механизам којим ће бити узети у обзир нивои развоја.

"Ниједна територија не сме бити препуштена самој себи. Споразум мора бити универзалан и принудан, обухватајући инсустријализоване земље, земље у развоју и земље у успону", закључио је шеф француске државе.

(Танјуг)

На Ајфеловој кули порасло виртуелно дрвеће

Ајфелова кула у Паризу је осветљена зеленом бојом због самита о клими и уметничког пројекта раста "виртуелног дрвећа" на њој у знак подршке пошумљавању.

Лансирању тог пројекта, названог "Једно срце, једно дрво", синоћ су у Паризу присуствовали генерални секретар УН-а Бан Ки Мун и француска глумица Марион Котијар, пренела је агенција АФП.

Тај пројекат омогућава корисницима паметних телефона да "посаде дрво" на Ајфеловој кули, изјавила је уметница Назиха Местауи.

"Свако ће на Ајфеловој кули моћи да посади виртуелно дрво, које ће онда расти у ритму његовог срца, а након тога ће свако виртуелно дрво бити стварно засађено у склопу програма пошумљавања", објаснила је Местауи.

Корисници паметних телефона могу да скину апликацију која бележи њихове откуцаје срца путем сензора и затим их пројектује на Ајфеловој кули заједно са сликом дрвета, именом особе и кратком поруком.

Учесници ће моћи да прате раст свог правог дрвета, које ће од 2016. бити посађено на подручју Аустралије, Бразила, Сенегала, Индије, Француске, Перуа и Обале Слоноваче.

"Идеја је да се повеже виртуелно и стварно, технологија и природа, као и да свако добије прилику да делује на опипљив начин.

У Паризу је јуче започела двонедељна конференција о клими, којој присуствује око 150 светских лидера.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер