Хроника

Од Ирске до Пољске – поводом Обамине европске турнеје

Штампа
уторак, 31. мај 2011.

Угледни руски политиколози одговорили су на питања Гласа Русије поводом шестодневне посете председника САД европским земљама: од Ирске до Пољске.

Обратили смо се Сергеју Караганову, који се налази на челу Савета за спољну и одбрамбену политику Русије са питањем: У чему је, по његовом мишљењу, главни смисао европске посете Барака Обаме?

„Он је то учинио да га не критикују између осталог за то што је у суштини занемарио Европу, чак не појавивши се на недавном самиту САД-ЕУ. Наравно, Обама је у току посете рекао све што је требало да каже – врло пажљиво и елегантно“ – истакао је Сергеј Карганов.

„Обама је у Пољској и другим земљама водио пријатељске разговоре са лидерима, имајући у виду свој политички интерес. Пре свега, то се тиче његових посета Ирској и Пољској. Јер ирска и пољска заједница у САД имају велики утицај на политички живот земље. Тако да Обама жели да стекне симпатије тих заједница за време нових председничких избора. Што се тиче посете Обаме Европи која је завршена, он је ободрио Европљане, понављајући да везе САД са ЕУ, како традиционалне, тако и нове, ванредно су важне за Вашингтон. Мада у суштини међу главним приоритетима САД већ су други региони и земље, рецимо Кина, Пакистан, Индија, Блиски Исток, у извесној мери Русија...“, каже Карганов.

Када је Обама почетком свог мандата прокламовао курс рестартовања односа са Русијом од стране Америке, рекао је да нема више потребе да се праве америчке стратешке базе ПРО на територији Пољске, што је већина Пољака примила врло негативно. Шта се променило? – питали смо Фјодора Лукјанова, главног уредника листа Русија у глобалној политици. 

- Пољска је била крајње зачуђена тиме што је Обама отказао већ потписане договоре о размештању противракета САД у тој земљи, говори Фјодор Лукјанов.

„Тако да је за председника САД било важно сада да докаже да Пољска није гурнута у страну у тим плановима. При томе конкретних ствари нема тако пуно. Мислим да у плановима ПРО САД ипак стављају акценат на јужну Европу. Али то је моје лично мишљење, рекао је Фјодор Лукјанов. А у Варшави су се чуле врло важне речи: рестартовање односа између САД и Русије користило је не само нашим двема земљама, већ и другим државама. Обама је са одобравањем рекао да је Пољска почела прагматично да се односи према Русији, и изразио је наду да Варшава неће скренути са тог курса.“

Колико је дубоко текло разматрање питања међународне безбедности за време посете председника САД Европи? – питали смо водећег стручњака Института за Европу РАН Дмитрија Данилова.

Наравно, у току европске турнеје Барака Обаме ова тема била је једна од основних и свуда се разматрала, истакао је Данилов.

„Самит Г8 на својим заседањима разматрао је проблем нуклеарне безбеднсоти. Али, по мишљењу многих аналитичара, много важнији су били билатерални сусрети Обаме са лидерима других земаља, пре свега Русије. Обама и Медведев разменили су мишљења о систему ПРО, али нажалост, као и раније, овде се не види зближавање ставова обе стране. Ипак тон разматрања није био оштар, могуће уочи састанка министара одбране земаља НАТО-а и Русије у Берлину 9. јуна. Између осталог, после самита у Довилу Барак Обама је поново почео да говори о систему ПРО, али већ у Варшави са пољским руководиоцима. Он је подвукао: зближавање САД са Русијом неће нанети штету савезницима САД, пре свега из Централне и Источне Европе. Као што се зна, Русија се залаже за стварање јединственог стратешког система ПРО. То није наш хир, већ важан услов за стварање атмосфере међусобног поверења, предвидивости и транспарентности у војно-политичкој сфери. Мислим, за то су заинтересовани не само Руси.“

(Глас Русије)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]