Хроника

Очекивања од посете Медведева Београду: Руски премијер донеће подршку српском ставу по питању Косова, а подвући питања гасовода и трговинског споразума између Србије и Евроазијске уније

Штампа
четвртак, 17. октобар 2019.
Руски премијер доноси снажну подршку српском ставу по питању Косова као одговор на америчку дипломатску офанзиву, кажу саговорници "Дојче велеа".

Медведеву су важни и гасовод као и споразум Београда и Евроазијске уније.

На први поглед је посета рутинска - руски премијер Димитриј Медведев у суботу, 19. октобра, стиже у Београд. Наредног дана ће говорити у Народној скупштини, на 75. годишњицу ослобођења Београда за које су многи совјетски војници положили живот. То је свакако, уз православље, једна од веза због које су Срби до данас у огромном броју привржени Русији.

Део опозиције ће бојкотовати свечани говор Медведева, али то нема много везе са гостом из Москве већ са наставком бојкота парламента и свих активности у њему.

Одговор на Ричарда Гренела?

Посетом Медведева биће потврђено Србији да ће Русија у Савету безбедности ветом спречити да покрајина Косово икада постане призната чланица Уједињених нација

"Посета Медведева служи и да Русија потврди обећање Србији да ће у Савету безбедности ветом спречити да покрајина Косово икада постане призната чланица Уједињених нација", каже Душан Рељић из бриселског огранка немачке Фондације за науку и политику.

Додаје да је та подршка Кремља од велике важности за Београд пред наставак преговора са Приштином и западним партнерима. Јер тренутак је важан - од почетка месеца су се Сједињене Државе дале у нову офанзиву да поново доведу Београд и Приштину за преговарачки сто. За посредника је постављен амерички амбасадор у Берлину Ричард Гренел.

"Председник Трамп жели да следеће године поново добије изборе и за то му требају спољнополитички успеси“, каже Олег Бондаренко из руске Фондације за напредну политику.

Овај аналитичар за "Дојче веле" наводи да би и Москва могла да живи са поделом Косова, али само под условом да се са тиме сагласи Београд и да постоји одлука Савета безбедности. За сада Кремљ на америчку иницијативу гледа са скепсом. Јер Ричард Гренел је у Берлину оштро говорио о руским енергетским подухватима, посебно о гасоводу Северни ток 2 који је престижни пројекат Москве.

Први састанак Гренела и Вучића прошле седмице показао је да су разлике у ставовима и даље велике. Можда није случајно што је Вучић након тога хвалио односе Србије и Русије и рекао да се радује сусрету са Медведевим.

Важне економске теме

Током посете ће бити речи о економским темама, каже за "Дојче веле" московски аутор и познавалац Балкана Иван Преображенски.
 
Руског премијера ће посебно занимати напредак у изградњи гасовода дугог 402 километра.
Медведеву је посебно важно потписивање трговинског споразума између Србије и Евроазијске уније
Такозвани Турски ток води из Турске преко Бугарске до Србије. Руски енергетски див "Газпром" намерава да тако снабдева Западни Балкан, али према енергетским правилима ЕУ не сме да буде ексклузивни власник гасовода. Кремљ рачуна да ће српски део гасовода бити готово до краја године, додаје Преображенски. 
 
Медведеву је посебно важно потписивање трговинског споразума између Србије и Евроазијске уније, каже Олег Бондаренко. То би још требало да олакша трговину.
 
Србија у једној мери већ профитира од међусобних санкција ЕУ и Русије - тако је данас сва прилика да у регалима супермаркета негде у Санкт Петербургу или Владивостоку не нађете холандски сир, али нађете српски.
 
То је сигнал Бриселу, каже Преображенски. "Кремљ тако показује да располаже не само војним, већ и економским средствима."
 
(Дојче веле) 
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]