Хроника

Обрад Кесић: САД неће променити политику према Балкану

Штампа
понедељак, 06. децембар 2010.

Политички аналитичар из Вашингтона Обрад Кесић говори за "Глас Српске"

Како коментаришете аферу "Викиликс" и какве ће последице она имати по Балкан и БиХ?

- Ту нема ништа неочекивано, чак има доста ствари које смо већ знали и претпостављали. Анализе амбасада и разговори који су вођени, показују да је много тога некритично, доста површно и често базирано на погрешној информацији. Откривене су унутрашње радње америчке дипломатије, али у суштини ту нема великих показатеља о томе како Американци доносе одлуке. Ту је уочљиво доста проблема у смислу дипломатије и још више трачева који се понављају, а онда постају део озбиљне државне анализе. С друге стране, ту нема ништа што би могло нагло да промени америчку спољну политику везано за Балкан. За америчку спољну политику најкрупнија питања су питање независности Косова и видимо настојања да ојачају подршку за ту независност у целом региону Балкана. Видимо и да им је доста битна ситуација у БиХ, али да спровођење начина и настојања за функционалном државом, говори да је то значило централизовану државу. Ту је уочљив и став да ЕУ треба што пре да се прошири, тако да у тим видљивим ставовима америчке спољне политике нема ништа неочекивано.

Како видите будуће функционисање представника међународне заједнице и ЕУ у БиХ после седнице Управног одбора Савета за примену мира (PIC) где није било говора о затварању ОХР-а, али је PICпоздравио појачано присуство ЕУ у БиХ?

- Очигледно је да се ушло у фазу кад су ОХР и сам високи представник постали ирелевантни. Да је до корекције политике дошло види се и из изјаве европског комесара за проширење Штефана Филеа да постојање ОХР-а није више препрека за апликацију БиХ за ЕУ. Тај закључак није направљен на основу доброг рада ОХР-а, него се ради о недостатку идеја у међународној заједници, поготово у Вашингтону, шта треба да се ради са ОХР-ом. Ту постоји доза страха да би затварање ОХР-а изазвало још већу нестабилност на Балкану. Зато што је ОХР ирелевантан, зато не морају више ни да разговарају о тој канцеларији. Сад имамо ситуацију да ту постоји недостатак ауторитета на нивоу међународне заједнице. То значи да се ситуација поправила. Једноставно, политичари и народ у БиХ морају да преузму одговорност за сопствену будућност.

Каква је улога Турске у стварању нових односа у региону?

- У анализама које су радили Стејт департмент и разне амбасаде, а што је изашло на видело у афери "Викиликс", очигледно је да се ради о страху у врху Вашингтона и главним градовима Европе. То је зато што Турска гради сопствени независни став и деловање везано и за Балкан и за друге регије у свету.

Видите ли, и када, БиХ у НАТО-у?

- Сада је сваки разговор о томе компликованији него раније, зато што се прикључење БиХ НАТО-у користи у политичке сврхе као притисак за доношење уставне реформе. Због тога што су то политизовали до те мере, то постаје додатно оптерећење преговора око будућности БиХ. Тиме су гарантовали да то не може брзо да се реши. Зато мислим да је НАТО у контексту БиХ много мање релевантан него што је то био пре годину.

Како видите резултате самита шефова држава или влада земаља чланица ОЕБС-а у Казахстану који је одржан на највишем нивоу после 11 година, и где су ту место и улога БиХ?

- Због великих неслагања земаља чланица, сама ОЕБС последњих година постаје све неефикаснија организација. Тај самит је покушај да се изгради једна организација која би можда могла да попуни тај политички вакуум зато што НАТО и друге међународне институције губе на значају. ОЕБС, зато што је и Русија чланица, може да има прогресивнију улогу него до сада, али да би се то десило, прво Американци морају да престану да гледају на ту организацију као на још једну институцију која је потпуно везана за америчку спољну политику. Американци морају да прихвате и да уважавају и ставове других држава. Без тога, ако се настави са политиком бивших америчких председника Била Клинтона и Џорџа Буша, имаћемо ситуацију да Американци цене ОЕБС само када та организација прихвата да подржи америчку спољну политику, а да потпуно игноришу ОЕБС кад се то не дешава. Било би добро да Америка овог пута покаже да је спремна да прихвати и неке одлуке које не иду само њој у корист и тако покаже да ОЕБС има озбиљнију будућност. Тада би и друге земље, рецимо Русија, третирале ту организацију много озбиљније него до сада.

(Глас Српске)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]