петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обрад Кесић: Преговори Београд-Приштина не иду у добром правцу и неће се завршити успешно
Хроника

Обрад Кесић: Преговори Београд-Приштина не иду у добром правцу и неће се завршити успешно

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. август 2011.

У погледу најновије кризе око административних прелаза на северу Косова, политички аналитичар Обрад Кесић, у разговору за Глас Америке, разматра како би од сада могли да делују Београд и Срби на северу Косова.

Ми смо ушли у нову и неизвесну ситуацију сада, пошто је Београд дао сагласност у погледу споразума са КФОР-ом, али није јасно кога све то обавезује јер поново имамо неки договор који не постоји на папиру, док с друге стране, тобоже, власти из Приштине су дале сагласност, али није јасно да ли Албанци имају било какву обавезу према том договору. Исто тако имамо ситуацију да се Срби и њихови представници на северу Косова налазе у ситуацији где је ипак њихов живот у питању и њихова безбедност, и једноставно они морају исто тако да дају сагласност, али се налазе у ситуацији када је Београд већ дао сагласност, тако да је јасно шта се очекује од њих. У суштини, ти Срби и њихови представници са севера Косова имају највећу моћ у овом моменту јер они могу да изгурају неко потпуно треће решење које није очекивано од стране Београда, Приштине и међународне заједнице.

Које би то било треће решење?

Како ствари стоје, ако буду одлучни, а једини њихов адут јесте да не користе насиље и да воде мирну борбу, демократским путем грађанске непослушности, онда ће КФОР-у бити тешко да нађе одговор за то. На основу искуства из бивше Југославије, када су Албанци били у ситуацији да користе грађанску непослушност, нема те силе која може да натера грађане да прихвате ауторитет и власт једне државе коју они одбацују, тако да сада имате сличну ситуацију. Моћ Срба јесте баш у томе да, ако истрају, онда ће тешко међународна заједница пронаћи начин да изврши притисак на њих, уколико не прихвате притисак од стране Београда.

Трећа опција је могућност да се стање врати на статус пре него што је Хашим Тачи једнострано користио силу и на тај начин нас довео до овакве кризе; дакле, или да се све замрзне и да ситуација буде таква да Срби и даље имају покрет грађанске непослушности, а истовремено да Албанци и власти из Приштине немају контролу над тим административним прелазима, тако да може да буде неки статус-кво, али то значи да је та криза на неки начин замрзнута, а постоји могућност и да ескалира.

Београд је саопштио да ће се преговори са Приштином наставити 5-ог септембра у Бриселу. Шта се може очекивати од тих разговора?

Било како да се окрене, због дубљих политичких проблема, ти преговори не иду у добром правцу и неће се завршити успешно. Прво, имате огромне унутрашње проблеме у Приштини где се Хашим Тачи пре свега одлучио за овај унилатерални, насилни потез због притиска који он осећа изнутра, односно политичке ситуације међу Албанцима и албанским странкама, тако да имате веома рањивог и слабог саговорника од стране Албанаца, а са друге стране, у Београду имате власт која већ почиње неку врсту кампање, пошто избори долазе, тако да је тешко очекивати да ова власт може са великим ауторитетом да завршава било које питање које је отворено између Београда и Приштине.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер