четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обрад Кесић: Ако се боримо за КиМ, сукоб са ЕУ је неизбежан
Хроника

Обрад Кесић: Ако се боримо за КиМ, сукоб са ЕУ је неизбежан

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. септембар 2010.

Београд - Политички аналитичар компаније TSM Global Consultans из Вашингтона Обрад Кесић оцењује да ће Београд направити велику грешку ако прихвати да само Брисел посредује у дијалогу с Приштином. Кесић сматра да се „српски интерес најбоље брани преко УН и Резолуције 1244“ и истиче да Србија, ако жели да се бори против независности КиМ, мора да уђе у политички сукоб са ЕУ и САД.

Којим темама би требало да буде посвећен дијалог Београда и Приштине? Да ли би и ко требало да посредује, и под чијим окриљем?

- Дневни ред предстојећих преговора одређују САД и ЕУ. Све говори да ће приоритет бити све оно што је економски и друштвено најбитније за консолидацију косовске независности. Пре свега, трговина и спајање аутопута Приштина - Драч са аутопутем Београд - Солун. Не видим да Београд ту може нешто да промени, мада, мислим да су превелика, чак нереална очекивања САД и ЕУ да ће преговори довести Србију у позицију да прихвати реалност косовске независности. Иако се Београд у великој мери одрекао адута попут Резолуције 1244 СБ и улоге УН, била би велика грешка Србије да прихвати само посредовање и добре услуге ЕУ. Српски интерес набоље се брани преко УН и Резолуције 1244. Очекујем да ће најављени преговори тећи на нижем техничком нивоу, да би се у неком тренутку убацили и министри, после чега ће морати да дође до сусрета Тадића и Тачија. Истовремено, као и до сада, иза затворених врата водиће се и преговори Тадићевог кабинета с Бриселом и Вашингтоном. Чланови председниковог кабинета и неки председникови специјални „летећи амбасадори“ имаће кључну улогу.

Како би требало решити „седење за истим столом“ представника Београда и Приштине у регионалним организацијама, имајући у виду да косовски званичници не желе да буду заступљени као „Косово/Унмик“?

- Тема регионалне сарадње најпре мора да се постави изван политичких и статусних питања на ниво практичних решења, која побољшавају живот и Срба и Албанаца на КиМ. Прича да се не може побољшати стандард живота уколико КиМ није чланица међународних институција је лажна. Србија би направила велику грешку ако преговори почну баш с овом тачком.

Под којим условима би Србија могла да прихвати улазак Косова у Савет Европе и ОЕБС?

- Ако је за власт и највећи део опозиције главни приоритет улазак у ЕУ, независно од тога да ли је то реалан циљ, то значи да нема краја причи на шта је Србија спремна да пристане. За Србију је важно да на косовском питању много енергичније брани свој територијални интегритет и суверенитет.

Шта би Београд требало да учини уколико Приштина поднесе захтев за пријем у УН?

- Ако се има у виду да би Србија могла поново да се нађе у ситуацији да се говори о потреби да и њени други делови треба да добију и имају право на самоопредељење, Београд мора да се супротставља пријему КиМ у УН и свим међународним институцијама.

У случају поделе Косова, где би Србија требало да повуче границу?

- Ако је ова власт, уз подршку великог дела опозиције, желела неку врсту поделе, онда је Београд до сада спроводио погрешну политику. Предао је све адуте без значајних уступака друге стране. Једини начин да Србија промени садашње околности јесте да прихвати да је нужно да у одбрани својих интереса мора да уђе у политички сукоб са ЕУ и САД и да то није крај света, нити ће то водити у нову изолацију и ратове. Србија мора да почне да се понаша као држава, а не као протекторат.

Да ли Београд треба да подржи улазак Срба у косовске институције на предстојећим парламентарним изборима на Косову?

- Политичко питање статуса КиМ не решава српска заједница на КиМ, на којој је, имајући у виду понашање Београда, сав терет борбе за територијални интегритет и суверенитет Србије. У садашњим околностима, паметније је да Срби уђу у институције с могућношћу да из њих изађу, јер би то био њихов главни адут у политичким преговорима.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер