четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обележено 15 година од убиства српских жетелаца у Старом Грацком на КиМ
Хроника

Обележено 15 година од убиства српских жетелаца у Старом Грацком на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. јул 2014.

ЛИПЉАН – Петнаест година од убиства 14 српских жетелаца у селу Старо Грацко у општини Липљан на Косову и Метохији обележено је данас парастосом који је служен испред спомен плоче у центру села.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић изјавио је након парастоса да ће Република Србија бити уз свој народ на Косову и Метохији и да ће инсистирати на томе да злочинци из Старог Грацког буду кажњени.

Ђурић је подсетио да је прошло 15 година од стравичног злочина, а да још увек нико није одговарао за убиства људи који су били родитељи, браћа, стубови породица и носиоци постојања српског народа у овом делу покрајине.

„Петнаест година још увек ћути међународна правда и нема назнаке да ће они који су одговорни за овај стравичан злочин бити изведени пред лице правде”, рекао је Ђурић нагласивши да је жеља Србије да се живи у миру.

„Желимо да живимо овде и да будемо сви као једно на КиМ и цела Србија заједно са КиМ и наша борба биће у наредном периоду за то да они који су пре 15 година починили овај стравичан злочин у свом коначном циљу, а то је да нас не буде, никада не успеју”, казао је Ђурић.

Он је изразио жељу да се живи у миру са комшијама Албанцима и да Срби не желе да више икада било чије породице морају да носе стравичан терет који је понела цела заједница у Сатром Грацком као последица стравичног злочина који никада више не сме да се понови.

„Република Србија биће уз свој народ на КиМ и док постоји Република Србија инсистираћемо на томе да злочинци из Старог Грацког буду кажњени, због тога што ратни злочин никада не застарева, а рука правде стиже злочинце на овом или оном свету”, истакао је Ђурић.

Славица Поповић која је пре тачно 15 година у жетви изгубила оца, стрица и комшије каже да за сада нема ни трага од починилаца, да Срби бивају хапшени можда и недужни, а да овакво злодело, где је свих 14 жетелаца масакрирано, остаје неоткривено.

Поповић објашњава да је локално гробље било минирано неколико пута до сада и да на гробље скоро да не излазе јер, како каже, не постоји слобода кретања, да се плаше и једино што на гробље иду организовано за Задушнице у страху да ће нагазити на неку мину.

Верица, мајка страдалог малолетног Новице Јанићијевића, изјавила је да се свуда у свету проналазе убице, а да овде на Косову никако не могу да се пронађу убице њеног сина, супруга, девера и њених комшија. „Никоме зло нису нанели, никоме ништа нису урадили. Мој син је имао 17 година када су га убили, коме је он зло могао да нанесе, кући је седео. Ово нигде нема само на Косову да се не открију убице. Лакше би ми било да може да им се суди”, казала је она.

Верица је истакла да је то велика туга, да дању, ноћу не може да спава и да би волела да се починиоци открију, јер је то жеља сваке мајке.

Данашњем парастосу у Старом Грачком присуствовали су министри у Влади Косова Слободан Петровић и Далибор Јевтић, српски посланици у Скупштини Косова, градоначелници појединих српских општина са Косова, посланик са Косова у Скупштини Србије Владета Костић и остали.

Министар за повратак у Влади Косова Далибор Јевтић упутио је захтев свима који су одговрни за правду на овим просторима да коначно кажу ко су убице 14 жеталаца у Старом Грацку.

„Док не добијемо одговор на то питање ми ћемо на путу међусобне изградње поверења стајати у месту. Зато је важно за косовско друштво, како би кренуло напред, да добијемо одговор на питање ко је и зашто убио 14 жетелаца и ко је починио све друге злочине над Србима који и дан данас нису откривени”, рекао је Јевтић.

Четрнаесторица Срба из Старог Грацка убијени су на њиви приликом жетве 23. јула 1999. године и ово је један од највећих злочина који су почињени над Србима на Косову и Метохији након доласка Кфора у покрајину.

Најмлађи од њих имао је седамнаест година. Убијени су Милован Јовановић, Јовица и Раде Живић, Андрија Одаловић, Слободан, Миле, Новица и Момир Јанићијевић, Станимир и Бошко Декић, Саша и Љубиша Цвејић, Никола Стојановић и Миодраг Тепсић.

УНМИК полиција је у октобру 2007. године ухапсила Мазљума Битићија, из села Велики Алас код Липљана због сумње да је учествовао у том убиству. Битици је, после два месеца, услед недостатка доказа пуштен из притвора. Екстремисти су у више наврата скрнавили и минирали гробље у Старом Грацку на коме су сахрањени и страдали српски жетеоци, што је разлог из кога Срби нерадо одлазе на гробље. Породице убијених и даље цекају да се злоцинци приведу правди.

Међу злочине на Косову, за које до сада нико није одговарао, спадају и убистава деце у Гораждевцу, породице Столић у Обилићу и дизање у ваздух аутобуса Ниш експреса код Подујева.

(Танјуг)

Петнаест година од убиства српских жетелаца у селу Старо Грацко на КиМ

Липљан -- Петнаест година од убиства 14 српских жетелаца у селу Старо Грацко, у општини Липљан на Косову и Метохији, биће обележено данас парастосом у том селу.

Парастос, испред спомен плоче у центру села, служиће епископ рашко-призренски Теодосије, а присуствоваће и директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић и "министар за повратак у косовској Влади" Далибор Јевтић.

Четрнаесторица Срба из Старог Грацка убијени су на њиви приликом жетве 23. јула 1999. године и ово је један од највећих злочина који су почињени над Србима на Косову и Метохији након доласка Кфора у покрајину.

На њивама у селу Старо Грацко, 23. јула 1999. године, из заседе је убијено 14 Срба. Најмлађи од њих имао је 17 година.

Убијени су Милован Јовановић, Јовица и Раде Живић, Андрија Одаловић, Слободан, Миле, Новица и Момир Јаницијевић, Станимир и Бошко Декић, Саша и Љубиша Цвејић, Никола Стојановић и Миодраг Тепсић.

УНМИК полиција је у октобру 2007. године ухапсила Мазљума Битићија, из села Велики Алас код Липљана због сумње да је учествовао у том убиству. Битићи је, после два месеца, услед недостатка доказа пуштен из притвора.

Екстремисти су у више наврата скрнавили и минирали гробље у Старом Грацку на коме су сахрањени и страдали српски жетеоци, што је разлог из кога Срби нерадо одлазе на гробље.

Породице убијених и даље чекају да се злочинци приведу правди.

Међу злочине на Косову, за које до сада нико није одговарао, спадају и убистава деце у Гораждевцу, породице Столић у Обилићу и дизање у ваздух аутобуса Ниш експреса код Подујева.

Милован Дрецун: Постоји обимна документација, али ништа не покреће

Председник Одбора за Косово и Метохију Скупштине Србије Милован Дрецун изјавио је данас, поводом 15 година од убиства жетелаца, да постоји обимна документација у вези са истрагом коју је спровела УНМИК полиција, као и особа за које се сумња да су извршиле тај злочин, али да се ништа не покреће.

Дрецун је у Јутарњем програму ТВ Пинк рекао да се, међутим, "ништа не покреће", да се "много тога прикрива" и додао да "не можемо да покренемо процесе против оних који нам нису доступни, али бар можемо да подигнемо оптужнице".

Председник Одбора за Косово и Метохију је упитао "шта смо сами као држава, као народ учинили" и додао да је после првог Бриселског споразума и посвећености нормализацији односа са Приштином много већи капацитет утицаја на међународном плану да коначно почне процесуирање оних који су починили злочине над Србима и осталим неалбанцима из редова терористичке "ОВК".

(Танјуг)

СДП: Некажњен злочин против Срба у селу Старо Гацко

У тренутку када се приводи крају истрага специјалног тима Клинта Вилијамсона о трговини органима српских цивила за време сукоба на Косову и Метохији, ГИ „Србија, демократија, правда – Оливер Ивановића“ подсећа да се не сме заборавити страшан злочин над српским жетеоциоцима у селу Старо Гацко. У једном дану четрнаест Срба је убијено мучки и свирепо, само зато што су били Срби.

Као по правилу, када су у питању српске жртве, злочинци остају непознати и некажњени, што даје простор да се са насиљем над Србима настави, наводи се у саопштењу СДП.

Ова странка, чији је лидер Оливер Ивановић у притвору већ месецима без оптужнице, подсећа да се виђени Срби на КиМ "притварају, продужава им се притвор, прети им се хапшењима, и све то без икаквих доказа".

"Очигледно је да неки политичари на Косову и Метохији мисле да је тренутак да се српски народ понизи и казни због тога што су успели да опстану у својим домовима и одбране се од напада екстремиста. Оно што иритира је да су често у све ово укључени и поједни међународни представници на КиМ.

Истичемо да је кооперативност српских политичара и српског народа гест добре воље да се ситуација нормализује, а никако знак слабости, каже се у саопштењу СДП.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер