уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Турска обележава стогодишњицу битке код Галипоља; присуствовали Ивица Дачић, Филип Вујановић, принц Чарлс, председник Ирске и премијери Аустралије и Новог Зеланда
Хроника

Турска обележава стогодишњицу битке код Галипоља; присуствовали Ивица Дачић, Филип Вујановић, принц Чарлс, председник Ирске и премијери Аустралије и Новог Зеланда

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2015.

ГАЛИПОЉЕ – Стогодишњицу битке на Галипољу, једне од најкрвавијих битака у Првом светском рату, данас су у Турској обележили породице и потомци погинулих војника, председник Турске Реџеп Тајип Ердоган и бројни светски лидери.

Ердоган и британски принц Чарлс положили су венце на споменик палим турским војницима на Галипољу.

На церемонију су дошли премијери Аустралије и Новог Зеланда, Тони Абот и Џон Кеј, британски принчеви Чарлс и Хари, као и други високи гости, а Србију представља први потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић.

"Платили смо високу цену победе на Галипољу. Ипак, не треба да заборавимо да своју садашњу независну државу дугујемо том духу и истрајности коју смо показали", поручио је Ердоган.

"Упркос ужасним жртвама које су многи поднели у два светска рата, нетолеранција комбинована са спремношћу да се примени варварско насиље остају стални извор подела и конфликата", рекао је принц Чарлс.

Он је додао да сви имамо дужност да нађемо начин да превазиђемо нетолеранцију како бисмо се борили против мржње и предрасуда, и могли да кажемо да тиме одајемо почаст жртвама оних који су страдали на Галипољу.

 

Принц Хари такође је одржао говор испред споменика британским војницима. Централна комеморативна свечаност биће одржана у суботу. 

„Пријављујући се да служе, постали су више од војника. Они су постали хероји оснивачи модерне Аустралије”, рекао је на церемонији аустралијски премијер Тони Абот.

Циљ неуспеле офанзиве био је да се осигура поморски пут од Медитерана до Истанбула, преко Дарданела.

Осим Аустралијанаца и Новозеланђана, почетак битке на Галипољу обележавају и Турци јер је управо њоме почело стварање модерне Турске, у којој је један од заповедника био Мустафа Кемал Ататурк.

Ататурк је након Галипоља, кога Турци називају Канакале, повео рат за независност Турске и напослетку основао Турску Републику. 

Дачић на 100-годишњице Галипољске битке

Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић присуствовао је данас обележавању стогодишњице Галипољске битке у Турској, саопшило је Министарство спољних послова Србије.

Турски председник Реџеп Ердоган и британски принц Чарлс заједно су одали пошту страдалима у једној од најкрвавијих битака у Првом светском рату, наводи се у саопштењу.

Церемонији су присуствовали председник Ирске Мајкл Хигинс, аустралијски премијер Тони Абот, новозеландски премијер Џон Кеј, британски принц Хари, као и председници, премијери и министри спољних послова тридесетак земаља, додаје се у саопштењу Министарства спољних послова. 

ПРЕДСЕДНИК Црне Горе Филип Вујановић одазвао се позиву турског председника Реџепа Тајипа Ердогана и присуствовао у Истанбулу свечаној сесији поводом стогодишњице битке код Чанакале, познатије као битке на Галипољу која се одиграла у Првом светском рату од 25. априла 1915. до 6. јануара 1916. године.

Битка на Галипољу

Битка на Галипољу била је једна од најкрвавијих битака у Првом светском рату и вођена је од 25. априла 1915. до 6. јануара 1916. између Немачке, коју су подржавале отоманске снаге, и савезника, укључујући Аустралију, Британију и Нови Зеланд, које су покушавале да освоје Цариград и успоставе контролу над Босфором и Дарданелима.

Из те битке је Османско Царство изашло као победник, а у њој је у поморским и копненим акцијама било око пола милона жртава.

У савезничком искрцавању на полуострву Галипољу 25. априла 1915, учествовало је и више од 60.000 аустралијских и новозеландских војника.

То је било први пут да су те војске те две тадашње британске колоније учествовале у некој битки, због чега Аустралија и Нови Зеланд обележавају 25. април као свој национални празник. Тела погинулих данас леже заједно на одвојеним гробљима полуострава Галипоље на западу Турске, што се посматра као снажан симбол помирења између бивших непријатеља.

(Танјуг)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер