субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обележена годишњица злочина Бошњака над колоном ЈНА у Добровољачкој улици
Хроника

Обележена годишњица злочина Бошњака над колоном ЈНА у Добровољачкој улици

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. мај 2011.

Мучки напад на колону ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву био је неспорни ратни злочин и пуцањ у мир у БиХ – оцијенио је предсједник Одбора Владе Републике Српске за обиљежавање 19 година од напада на припаднике ЈНА у Добровољачкој улици 2. и 3. маја 1992. године Петар Ђокић.

“Неспорна је чињеница, поткријепљена непобитним материјалним доказима, да је 2. и 3. маја у Добровољачкој улици над припадницима ЈНА извршен тежак злочин који су починиле Армија РБиХ, Територијална одбрана РБиХ и паравојне муслиманске снаге“, рекао је Ђокић данас новинарима током церемоније обиљежавања 19 година од страдања припадника ЈНА у Добровољачкој.

Он је подсјетио да је тих дана напад извршен на ЈНА упркос чињеници да је миран излазак војне колоне из Сарајева био договорен на највишем државном и политичком нивоу.

“То је тада био тежак пуцањ у мир у БиХ, јер се у то вријеме још нису биле развиле оружане борбе широм БиХ, мада је свакако било неколико оружаних инцидената. То је била прилика да се манифестује заједничко повјерење, које је нажалост, на примјеру изигравања договора за излазак колоне ЈНА изгубљено у Сарајеву“ – истакао је Ђокић, који и министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.

Он је подвукао да и данашње окупљање чланова породица страдалих припадника ЈНА и представника свих нивоа власти у РС у Добровољачкој улици, гдје су положене бијеле руже и упаљене свијеће, представља достојанствен чин сјећања и одавања почасти жртвама.

„Нико добронамјеран не би смио наше данашње мирно и цивилизовано окупљање да схвати као било какву провокацију нити чин са позадином која носи лошу намјеру. Напротив, ово је манифестација поштопвања према жртвама, поштовања према онима којима то дугујемо“ – поручио је Ђокић.

Он сматра да би добра порука била да се неко од представника федералних власти и управе града Сарајева данас придружио мирној шетњи и церемонији обиљежавања страдања припадника ЈНА у Добровољачкој, али то се, нежалост, није догодило ни ове године.

Ђокић је вјерује да ће правосудне институције у БиХ коначно процесуирати и примјерено казнити све оне који су учествовали у припреми и чињењу злочина над припадницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву.

У том злочину убијена су 42 војника тадашње ЈНА, рањена су 73 војника, а 215 их је заробљено. Страдало је десет официра, 28 војника и четири цивила, а по националном саставу 32 Србина, шест Хрвата и четири Бошњака. За злочине у Добровољачкој улици, као и тузланској колони, када су такође страдали војници ЈНА половином маја 1992. године, још нико није одговарао.

Обележавање 19. годишњице злочина над војницима ЈНА у Сарајеву у Добровољачкој улици протекло је данас без инцидента, иако полиција кантона Сарајево није дозволила трочланој српској делегацији, и поред ранијег договора, да на месту страдања војника положи венац, правдајући то безбедносним разлозима.

Око стотињак чланова породица и представника невладиних борачких организација и власти РС запалили су свеће и положили беле руже у близини Добровљачке, која сада носи име Хамдије Крушевљаковића, код  моста Дрвеније.

Три аутобуса која су дошла из Источног Сарајева, међу којима су били и представници власти РС, зауставила су се испред зграде Факултета  политичких наука у Сарајеву, одакле су учесници помена са запаљеним  свећама и белим ружама у мимоходу дошли до моста Дрвенија на Миљацки. Скуп су обезбеђивале јаке полицјске снаге.

Помен погинулим војницима ЈНА данас је служен у православном  храму у Миљевићевима у Источном Сарајеву, а положени су и венци на војничком гробљу у Сокоцу.

Случај Доброовљачке улице истражује годинама Тужилаштво БиХ, а према недавним обећањима, у јуну ће бити позната судбина тог предмета.

На основу српске потернице због Добровољачке, прошле године у Лондону је ухапшен ратни члан Председништва  Бих Ејуп Ганић, који је после пуштан на слободу. Ове године, такође на основу српске потернице, у Бечу је  ухапшен ратни генерал Армије БиХ Јован Дивјак , који чека судску одлуку у вези екстрадиције Србији.

И док Срби одају помен невино страдалим у Добровољачкој,  Исламска заједница у БиХ синоћ је у Дому Оружаних снага БиХ, како су пренели локални медији, "у знак сећања на хапшење Алије  Изетбеговића и познате догађаје у Добровољачкој улици 1992. године" Ејупу Ганићу доделила јавно признање "АЛЕМ босанског газије".

Ганић је први носилац овог признања, које ће Исламска заједница додељивати убудуће онима који су "својим деловањем за добробит  бошњачког народа, исламске вере и државе БиХ, показали јединствену и  непоколебљиву опредељеност и устрајност у борби за заштиту тих вредности".

(РТВ БН, Танјуг)

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер