четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обележен Дан сећања на жртве геноцида у Јасеновцу
Хроника

Обележен Дан сећања на жртве геноцида у Јасеновцу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 26. април 2009.
Комеморације и парастос у знак сећања на више од 600.000 људи убијених у усташком логору Јасеновац одржане у Републици Српској и Хрватској. Полагању венаца у Доњој Градини присуствовала и делегација Србије на челу с премијером Цветковићем.

Његово преосвештенство владика бањалучки Јефрем служио је литургију за упокојене невине жртве јасеновачког логора Доња Градина у цркви Светих апостола Петра и Павла у Козарској Дубици код на највећег гробног поља "Храстови". Молитву за жртве фашистичког терора "Кадиш" служио је рабин Јеврејске заједнице у БиХ Јозеф Атијас, док је молитву за страдале Роме упутио представник Ромске заједнице и потпредседник Светског парламента Рома Драгољуб Ацковић из Београда.

Парастосу је претходило полагање цвећа и венаца на спомен плочу крај Вечне ватре на гробном пољу "Топола", где су паљене свеће за невине жртве јасеновачког логора. Венце су положили прежели јасеновачки логораши, председник Републике Српске Рајко Кузмановић, председник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић, делегација Владе Српске на челу са премијером Милорадом Додиком као и делегација Србије коју је предводио премијер Мирко Цветковић.

Председник Владе Србије Мирко Цветковић рекао је, крај спомен обележја жртавама усташког геноцида у јасеновачком логору, да на овом „месту страшних злочина, док одајемо почаст невиним жртвама, немамо права на заборав”. „Ово место, једно од националних симбола страдања, опомиње нас да не смеју нестати из сећања сви они који су изгубили животе само зато што су били друге нације и друге вере”, казао је премијер Цветковић који је у Доњој Градини предводио делегецију Србије на одавању поште свим жртвама терора и геноцида.

"Ово место, подсећа нас и да злочини, неприхватљиви цивилизованом друштву, разуму и моралу, морају бити осуђени, додао је он истакавши да „ту поруку непрекидно упућујемо и она је интерес свих нас који живимо на овим просторима и основа боље будућности коју треба да градимо”. „Настојмо да се боримо за истинске цивилизацијске вредности, настојмо да се боримо за свет у којем неће бити злочина. Прошлост и будућност нас обавезују да не дозволимо да икада више насиљу буду изложени они који су другачији, или који другачије мисле”, казао је Цветковић.

„Ми смо изабрали пут мира на балканским просторима. Постоји исконска потреба да се боље разумемо, да се више поштујемо, да озбиљније сарађујемо и да учвршћујемо међусобне везе. Једино тако мали балкански народи могу опстати и изградити бољи положај у свету у којем владају сурови закони великих економија”, рекао је премијер Србије.

Опредељени смо да градимо бољи и праведнији свет за будуће генерације. Опредељени смо да, остварујући своје циљеве, поштујемо и разумемо друге, да осуђујемо све злочине и да нико не носи бреме колективне кривице, нагласио је Цветковић.

„Дан сећања” обележава се поводом пробоја две групе од око 1.000 заточеника и окончања постојање усташког логора Јасеновац у којем је на најстрашније начине уморено више од 700.000 људи.

Стјепан Месић: Усташки је режим био злочиначки у својој сржи

Комеморацији у спомен комплексу у Јасеновцу присуствовали представници хрватске Владе, Сабора и хрватски председник Стјепан Месић, који је изјавио да историјски ревизионизам нигде и никада не би смео проћи и да је усташки режим бивше Независне државе Хрватске (НДХ) у сржи био злочиначки. „Усташки се злочини не смију заборавити и сваки покушај релативизирања сећања на страхоту тих злочина довођењем у везу са злочинима агресора у Домовинском рату потпуно је промашен и неутемељен”, упозорио је Месић.

Месић је додао да је Хрватска суочена с готово две деценије погрешне интерпретације историје у школским уџбеницима. Последица те чињенице је, како је рекао, отворено кокетирање с усташтвом у свакодневном животу и у медијима „само зато што су његови носиоци били Хрвати, а требало је рећи како је то заправо за сваког поштеног Хрвата срамота”.

Учествујући у традиционалној комеморацији жртвама усташког терора и концентрационог логора у Јасеновцу, и оних који су 22. априла 1945. године изгинули у покушају бега из логора, Месић је нагласио да не може оправдати смрт ниједне жртве ратних и поратних догађања и освета на овим просторима, без обзира из чијих редова она дошла.

Додао је и да оштро осуђује сваки злочин, без обзира ко је био жртва, а ко егзекутор, а посебно је нагласио и да оштро осуђује и не прихвата било какав покушај политизације жртава, ма с које стране оне долазиле. Месић је упозорио да јавност последњих неколико недеља сведочи „дивљању оних који се не могу помирити са ноторним повијесним чињеницама” и који покушавају изменити историју и обрачунати се с антифашизмом и комунизмом, па тако и са жртвама фашизма, а у те своје покушаје, како је рекао, настоје увући и младе генерације.

(Танјуг, Бета)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер