субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Обележавање Међународног дана борбе против фашизма
Хроника

Обележавање Међународног дана борбе против фашизма

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 09. новембар 2009.

У знак сећања на "Кристалну ноћ" 9. и 10. новембра 1938. године, када је у градовима нацистичке Немачке почео погром над Јеврејима, у свету се обележава Међународни дан борбе против фашизма и антисемитизма.

У Србији ће главна манифестација бити одржана у београдском Народном позоришту, на којој ће говорити министар спољних послова Србије Вук Јеремић.

Церемонији ће, осим представника дипломатског кора, присуствовати високи представници владе и Скупштине Србије, премијер Републике Српске Милорад Додик и председник Савеза јеврејских општина Србије Александар Нећак.

Очекује се и присуство учесника шпанског грађанског рата из Србије, ветерана Другог светског рата и преживелих заточеника логора смрти и холокауста.

У Народном позоришту ће, тим поводом, бити одржан и концерт под називом "Дарови љубави".

Група невладиних организација, поводом Међународног дана борбе против фашизма и антисемитизма, организоваће перформанс на Тргу Николе Пашића, након кога ће се придружити организацији Антифа у дељењу цвећа пролазницима испред Народне скупштине, полагању цвећа на споменик страдалим родољубима на Теразијама.

Учесници ће затим прошетати Коларчевом, Тргом Републике и Васином улицом до платоа испред Филозофског факултета где ће се окупљенима обратити јавне личности, а затим ће бити одржан концерт ромске групе "Муха".

Током "Кристалне ноћи" је оштећено и у већини случајева уништено 1.574 синагога, многа јеврејска гробља, а више од 20.000 Јевреја је ухапшено и одведено у концентрационе логоре.

Тај 9. новембар 1938. године био је само последњи у низу тих датума који су обележили успон нацизма у Немачкој.

Нацистички вођа Адолф Хитлер је 9. новембра 1923. године покушао пуч који је неславно завршен.

Хитлер је 9. новембра 1925. формирао прву црнокошуљашку јединицу, тзв. есесоваца, војног крила Националсоцијалистичке радничке партије Немачке.

Пошто је Хитлер преузео власт 1933. године нацистичка партија је прослављала 9. новембар као највећи празник у Немачкој.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер