четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нуриел Рубини: Нико није отишао у затвор због финансијске кризе
Хроника

Нуриел Рубини: Нико није отишао у затвор због финансијске кризе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. јул 2012.

"Када би неког од банкара обесили на улици или стрпали у затвор, можда би тада научили лекцију" поручио је амерички економски стручњак Нуриел Рубини у интервјуу "Блумбергу", коментаришући светске банкарске скандале и говорећи о економској кризи у еврозони.

На питање новинарке шта мисли о скандалу везаном за "Барклајс", банка која је манипулисала подацима како би побољшала своју финансијску позицију, тако што је "подешавала" каматне стопе и утицала на цене позајмица и хипотека.

Рубини на питање није одговорио директно, већ је оптужио све банке које незаконито долазе до профита.

- Природна је побуда банака да још увек варају и раде ствари које су или илегалне или неморалне. Једини начин да се то спречи јесте разбијање тих финансијских супермаркета. Када унутар исте компаније имате комерцијалну банку, инвеститорску банку, управљање имовином, берзу, осигурање, ризике... тада нема Кинеских зидова између њих и постоје огромни сукоби интереса, тврди Рубини.

Он напомиње да је важније обрачунати се са системом, него са појединим играчима.

- Банке су похлепне. Банке су похлепне већ 100 година. Није сад битно питање јесу ли данас неморалније него пре сто година. Морамо осигурати систем у ком ће оне имати начин да минимализују своје ризике. Један од начина јесте одвајање тих активности како би се сукоб интереса свео на минимум унутар појединих кућа. У супротном ће се те ствари стално и стално понављати", додаје овај економиста.

То, међутим, не значи да и појединци не би требали бити кажњени. Тренутно се постојеће казне не чине довољним.

- Нико није отишао у затвор због финансијске кризе. Банке раде потпуно илегалне ствари, а они им у најбољем случају одреде некакву новчану казну. Кад би неки људи завршили у затвору, онда би неки други можда научили лекцију. Или кад би неког обесили на улици", сугерише Рубини.

Говорећи о "широј слици", Рубини је упозорио како би постојећи ризици потенцијално могли да сломе светску економију у 2013. години.

- Колапс еврозоне, рецесија с двоструким дном у САД-у, успоравање економије у Кини и надолазећим тржиштима, потенцијални рат на Блиском истоку... догодине бисмо могли видети глобалну савршену олују, упозорава он. 
Овај стручњак сматра да се 2013. године еврозона неће распасти, али мисли да у њој више неће бити Грчке. - У року од три до пет година постоји најмање 40-50 посто шансе да дође до распада еврозоне. Желим да напоменем да би осим Грчке, евро могле напустити и неке друге земље. Пре свих Финска, а потом и Италија, којој би било много боље да се врати на лиру, додао је Рубини.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер