четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НУНС и НДНВ: Саопштење Владе поводом гашења „Врањских“ - јефтина манипулација и скретање пажње са државне операције убијања медија и медијских слобода
Хроника

НУНС и НДНВ: Саопштење Владе поводом гашења „Врањских“ - јефтина манипулација и скретање пажње са државне операције убијања медија и медијских слобода

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. септембар 2017.

Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) оценили су данас да је саопштење Владе Србије поводом гашења недељника Врањске и штрајка гладју власника тог медија Вукашина Обрадовића, јефтина манипулација која служи да се скрене пажња са "државне операције убијања медија и медијских слобода" у Србији.

"У питању је јефтина манипулација која служи да се скрене пажња са државне операције убијања медија и медијских слобода у Србији, која прети да целу медијску сцену претвори у Пинк и Информер", навела су удружења у заједничком саопштењу.

По НУНС-у и НДНВ-у, Влада није одговорила нити на једно од горућих питања и проблема у медијској сфери које новинарска и медијска удружења дуго већ постављају и јавно означавају, а који за последицу имају, измедју осталог, и гашење "Врањских".

Додаје се да Влада у саопштењу јасно показује да новац градјана којим се интервенише у медијску сферу схвата као своје власништво и да га троши сходно томе.

НУНС и НДНВ су подсетили да је у питању новац пореских обвезника и да њиме, према закону, не би требало да се финансирају медији него јавни интерес у сфери јавног информисања, а да о квалитету предложених пројеката треба да одлучују независне, стручне комисије.

"То што представници власти не схватају смисао Закона о јавном информисању и медијима показује не само ово саопштење него и то што је власт овај процес претворила у својеврсну карикатуру, односно у механизам за финансирање режимских медија који играју улогу њене ПР службе, а да чланове комисија чине, у великој већини, нестручне и политички инструисане особе које само извршавају претходно донесене политичке одлуке", пише у саопштењу.

Подсећа се да су на овогодишњем конкурсу за јавно информисање у Врању Врањске и ОК радио добили минорна средства, која су и одбили да приме, док је "стручна комисија" новац доделила медијима блиским власти.  ТВ Врањска плус је добила више од 40 одсто укупно опредељених средстава, односно 6,3 милиона динара. Та телевизија је основана пре нешто више од годину дана, а власница је бивша портпаролка СНС-а у Врању Мирјана Додић.

НУНС и НДНВ су додали да стручна јавност већ годинама упозорава да у процесу конкурсног суфинансирања јавног интереса у медијима скоро да нема ништа осим проблема који за последицу имају да се најбољи предлози пројеката одбацују, а финансирају режимски и тек основани, такодје власти блиски медији.

"Новац градјана коју власт троши на своје саморекламирање кроз овај механизам мери се милијардама динара. Само у периоду од априла 2015. до априла 2016. године, према налазима Медијске коалиције, држава је потрошила више од две милијарде динара за медијске конкурсе", наводи се у саопштењу.

Новинарска удружења су додала да власт медијима који јој нису блиски онемогућава приступ средствима градјана намењеним јавном интересу и шаље све могуће инспекцијске службе, а да "своје медије" финансира и путем јавних набавки, као и преко јавних предузећа.

Према недавно објављеном истраживању Транспарентности Србије, многа јавна предузећа склапају уговоре о сарадњи са медијима, а значајна средства се преливају из јавних предузећа и кроз уговоре о спонзорствима.

Удружења су додала да додатно забрињава то што многа јавна предузећа крију податке о финансирању медија, наводећи да Влада не спомиње ни тржиште оглашивања које, такодје, контролише преко себи блиских маркетиншких компанија.

"Власт практично рекетира компаније, терајући их да новац за рекламе троше у режимским медијима. Власт је произвела такву атмосферу да и мала локална приватна предузећа одбијају да се рекламирају у 'неподобним медијима', јер могу доживети читав низ непријатности, као што су рецимо веома фреквентне посете инспекција, али и многобројне друге проблеме у пословању", навели су НУНС и НДНВ.

Према њима, и серија пресуда против нережимских медија представља политички притисак на медијске слободе, као и одсуство било каквих санкција за оне који новинаре тих медија нападају, прете им смрћу и застрашују.

НУНС и НДНВ су додали и да је нережимским медијима отежан пут до информација, да им се забрањује присуство на конференцијама за новинаре, да се у сфери приступа информацијама од јавног значаја дешавају многобројни ретроградни поступци, да се режимски медији финансирају државним новцем и преко повезаних фирми, да се режимски новинари збрињавају и директним уговорима са државним институцијама.

"Да не спомињемо и накарадну приватизацију медија, које су покуповали страначки тајкуни СНС-а или евидентно кршење бројних закона у случају Танјуг, који се такође финансира милионским износима државног новца", навели су НУНС и НДНВ и додали да ни на једно од таквих питања Влада неће одговорити, управо зато што је "она генератор свих набројаних проблема".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер