среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НУНС и НДНВ: Гашење недељника „Врањске“ директна је последица дуготрајних политичких притисака на медијске слободе
Хроника

НУНС и НДНВ: Гашење недељника „Врањске“ директна је последица дуготрајних политичких притисака на медијске слободе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. септембар 2017.

Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) оценили су да је гашење недељника "Врањске", који су назвали, једним од најбољих и најугледнијих локалних листова у Србији, директна последица дуготрајних политичких притисака на медијске слободе и застрашујућа вест за медијске професионалце. "Нажалост, веома је мали број медија у земљи који професионално извештавају у интересу грађана а не власти, и управо су ти медији изложени драматичним притисцима и кампањама гушења, при чему се власт не либи да отворено инструментализује државне институције у ту сврху – од разних инспекцијских служби до правосуђа", наводи се у саопштењу.

Како се додаје, медији који нису под контролом власти изложени су константним притисцима, претњама, кампањама, уценама, исцрпљујућим посетама разних инспекција, судским одлукама које су у супротности са концептом медијских слобода и праксом Европског суда за људска права у Стразбуру, као и да им је скоро у потпуности онемогућен приступ новцу грађана намењеном јавном интересу.

Са друге стране, "режимски медији троше енормне количине новаца пореских обвезника, опраштају им се порески дугови и омогућавају бројне друге олакшице и стимулације".

"Док на нападе и претње новинарима и медијима који нису по вољи власти нико не одговара годинама, дотле тужилаштво и полиција показују невереоватну ефикасност када су у питању претње и напади на представнике власти и медија њима блиских – што говори о још једном веома забринавајућем облику дискриминације", наводи се у саопштењу.

Како се додаје, посебно су на удару локални медији који су изложени "самовољи локалних политичких кабадахија и који имају веома ограничено и сиромашно тржиште, а и оно је у великој мери зависно од власти".

"У оваквој ситуацији, никога – ни грађане, ни невладин сектор, ни међународне организације – не би требало да изненади уколико се Србија веома ускоро, једног јутра, пробуди без иједног слободног професионалног медија; надамо се да гашење Врањских није знак да су медијске слободе у Србији, бар оне на локалном нивоу, доживеле коначни пораз под притиском власти", наводи се у саопштењу.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер