Хроника

НУНС: Европска федерација новинара шаље међународну мисију у Србију због погоршаног стања у медијима

Штампа
четвртак, 12. октобар 2017.

Управни одбор Европске федерације новинара (ЕФЈ) одлучио је да у Србију пошаље међународну мисију како би се побољшало стање у сфери медија погоршано последњих година, и позвао Савет Европе и ОЕБС да у том смислу наставе притисак на власт Александра Вучића, саопштено је данас из Независног удружења новинара Србије (НУНС).

НУНС је то објавио позивајући се на саопштење те највеће европске новинарске организације која заступа више од 320.000 новинара учлањених у 71 организацију у 43 државе Европе.

"Критичари кажу да западни званичници затварају очи на Вучићево гушење демократских слобода у Србији све док он сарађује у одржавању стабилности на нестабилном Балкану. Поводом упозорења на 'медијски мрак' у Србији заснован на притисцима Александра Вучића на медије, Управни одбор ЕФЈ одржао је 9. октобра састанак у Бриселу на којем се разговарало о томе како је најбоље подржати новинаре да се одупру притисцима и координирају своје активности на међународном и европском нивоу", наводи се у том саопштењу.

Како је рекао председник ЕФЈ Могенс Блихер Бјерегард, та организација тражи од Европске комисије, а посебно од комесара надлежног за преговоре о европској политици суседства и проширења Јоханеса Хана, да буде чврст и кохерентан када је у питању примена европских стандарда у области слободе изражавања и медијских слобода у Србији.

У саопштењу се подсећа да је и у најновијем извештају о проширењу ЕУ, Европска комисија истакла да је Србија "постигла одређени ниво припреме" али да је и даље потребно "створити окружење у којем се слобода изражавања може остваривати без ометања".

Према подацима НУНС-а о инцидентима против новинара у Србији, нови трендови указују на прелазак са физичких напада на притиске који укључују надзор, судске поступке, административно узнемиравање, јавне изјаве званичника против новинара и економске притиске, односно окружење које угрожава независне медије и које је довело до самоцензуре међу новинарима.

Истраживања показују да 73 одсто новинара у Србији види аутооцензуру као доминантан фактор међу колегама, показали су подаци НУНС-а.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]