среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > НСПМ: Како су српски медији пренели изненадну посету Александра Вучића Њујорку и састанке са Мајком Помпеом, Метјуом Палмером и Дејмоном Вилсоном?
Хроника

НСПМ: Како су српски медији пренели изненадну посету Александра Вучића Њујорку и састанке са Мајком Помпеом, Метјуом Палмером и Дејмоном Вилсоном?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. август 2019.

После разговора с државним секретаром САД Мајком Помпеом и данашњих састанака са замеником Помпеовог помоћника Метјуом Палмером и извршним потпредседником Атлантског савета Дејмоном Вилсоном, Вучић је у изјави за РТС из Њујорка најавио „могуће укидање приштинске таксе у децембру уз снажан притисак САД“. Такође је рекао да је "за Србију лоше што САД траже међусобно признање Београда и Приштине, али да то не представља суштински велику новост“, као и да је на састанцима изнео ставове Србије поручујући да "не долази у обзир могућност да Срби не добију ништа, а да Албанци добију све".

Додао је и да је „спреман да плати политичку цену за то“. „Ја сам рекао шта су наши ставови, рекао сам да могућност да Албанци добију све, а да Срби не добију ништа, да ми њих признајемо, да такве ствари не долазе у обзир, можда са неким другим руководством. Дакле, није важна политичка цена коју морате да платите, јер то људи имају у нашој земљи прилично нежне уши - не воле да слушају ствари које имају везе са реалношћу, већ више оно што има везе са нашим митовима“, рекао је Вучић.

Насловне стране дневних новина посветиле су велику пажњу разговорима и састанцима Александра Вучића са званичницима САД, не наводећи (осим Данаса) присуство Тонија Блера током састанка са Метјуом Палмером.

Информер под насловом „Америка условно за поделу“, уз Трампову фотографију, пише о састанку Вучића и Помпеа. Лист даље наводи да је „Стејт департмент позвао Београд и Приштину да нађу ‘компромисно и флексибилно решење’ за косовски проблем".

Ало драматичним насловом упозорава: „Вучић отео Трампа од Албанаца!“ Остаје нам непознато како је Вучић током посете Њујорку успео да "отме Трампа" – са којим се није ни састао, нити су га Албанци киднаповали!

Лист даље пише: „Очајање и неверица у Приштини и Тирани због успешне посете српског председника“. Како је пренео Н1, приштински званичници били су без коментара о састанку Вучића и Помпеа. Ало не стаје на томе, већ даље наводи: „Шиптари никако не могу да се помире са чињеницом да је српски председник позван на састанак Мајком Помпеом, десном руком америчког председника, а још више их је заболела наредба Амера да хитно скину таксе на српску робу“.

Српски телеграф на насловној страни преноси анализу министра Ивице Дачића „Уз Србију су Трамп, Болтон, Пенс и Помпео“

Курир на скоро целој насловној страни под наднасловом „Шамар Приштини – јасна порука Вашингтона“, пише о састанцима Вучића са званичницима САД. Курир насловом „Трамп: Србија неће бити понижена“ преноси изјаву  Доналда Трампа?! Остаје мистерија где је и када Трамп то изјавио.

Лист даље пише: „После Вучићевог сусрета са државним секретаром САД Мајком Помпеом, очигледно је да ће Америка убудуће бити све чешће саговорник Београда“, додајући да „велике силе сада чине уступке, јер је наша земља побољшала позицију у међународним односима“.

Блиц на насловној страни тврди да „Тачи и Харадинај нису знали за разговор у Њујорку“ и да су „Албанци у паници због сусрета Вучића и Помпеа“. Лист поред састанка у Њујорку, такође преноси „упозорење америчких безбедњака о џихадистима на Косову“.

Вечерње новости пишу о „конкретним резултатима састанка Вучић-Помпео“, „Падају таксе, дијалог већ у децембру".

Данас под насловом „Могуће да  је Блер уговорио сусрет“, преносе изјаве "дипломата о састанку Вучић-Помпео".

(НСПМ)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер