Početna strana > Hronika > NSPM: Crnogorci najbolje ocenili Mitropoliju crnogorsko-primorsku i Srbiju, a najgore NATO i SAD. Dve trećine ne podržava uvođenje sankcija Rusiji
Hronika

NSPM: Crnogorci najbolje ocenili Mitropoliju crnogorsko-primorsku i Srbiju, a najgore NATO i SAD. Dve trećine ne podržava uvođenje sankcija Rusiji

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 23. mart 2023.

Opisujući svoj odnos prema nekoliko zemalja i institucija kroz ocene od jedan do pet, Crnogorci su najgore ocenili Severnoatlantski savez i SAD, a najbolje Mitropoliju crnogorsko-primorsku i Srbiju, pokazalo je istraživanje NSPM.

Podgorica uoči predsedničkih izbora 2023.

Više od polovine građana Crne Gore, odnosno oko 60 odsto njih, ima veoma negativan ili negativan stav prema NATO-u, pokazalo je istraživanje koje je za RT Balkan uradila Nova srpska politička misao.

Opisujući svoj odnos prema nekoliko zemalja i institucija kroz ocene od jedan do pet, ispitanici su najgore ocenili NATO i SAD, a najbolje Mitropoliju crnogorsko-primorsku (MPC) Srpske pravoslavne crkve i Srbiju.

Istraživanje je obavljeno početkom marta ove godine i urađeno je na reprezentativnom uzroku od 1.000 ispitanika u Crnoj Gori.

Rezultati su pokazali da 52 odsto ispitanika ima veoma negativan stav (ocena 1) prema NATO-u, a devet odsto negativan (ocena 2). Takođe, 11 odsto Crnogoraca dalo je najvišu ocenu - pet - Severnoatlantskoj alijansi. Prema SAD veoma negativan stav ima 41 odsto njih, dok negativan stav ima 11 odsto učesnika istraživanja. Veoma pozitivan stav prema Americi ima takođe 11 odsto ispitanika.

Prema MPC veoma pozitivan stav (ocena 5) ima 64 odsto učesnika istraživanja, njih šest odsto ima pozitivan stav (ocena 4), dok veoma pozitivan stav prema Srbiji ima 52 odsto ispitanika, a 20 odsto pozitivan. Najnižom ocenom jedan svoj odnos prema Mitropoliji crnogorsko-primorskoj opisalo je svega pet odsto ispitanika, dok je Srbija jedinicu dobila od samo četiri odsto njih.

Nešto više od trećine ispitanika ima veoma pozitivan stav prema Rusiji (33 odsto), 15 odsto svoj odnos opisuje kao pozitivan, dok veoma negativan stav ima 19 odsto njih.

Nije iznenađenje da je SPC Mitropolija crnogorsko-primorska ubedljivo najpopularnija i najbolje ocenjena institucija, kaže za RT Balkan glavni urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović.

"I mitropolit Joanikije lično je najbolje ocenjen. Ali, ono što je možda neke moglo da iznenadi to je da je odmah iza mitropolije Srbija, uprkos kontinuiranoj antisrpskoj kampanji koja se godinama vodi od strane crnogorske vlasti. A na trećem mestu je, gle čuda, Rusija", kaže Vukadinović.

Dve trećine Crnogoraca ne podržava uvođenje sankcija Rusiji

On dodaje da je odnos prema EU umeren, dominiraju trojke, tu negde je i Hrvatska, a najlošije stoje NATO i SAD.

"To je u dijametralnoj suprotnosti sa proklamovanom državnom politikom tokom niza godina", ističe Vukadinović.

On izdvaja još jedan zanimljiv nalaz: stav Crnogoraca prema uvođenju sankcija Rusiji. Naime, 66 odsto ispitanika ne podržava uvođenje sankcija Rusiji, dok 22 odsto podržava takvu meru.

"Upada u oči da je bez obzira na to što je Crna Gora članica NATO i što kao napreduje na evropskom putu apsolutna većina građana Crne Gore ne podržava uvođenje sankcija Rusiji, i to je nešto niže nego u Srbiji", naglašava Vukadinović.

Najupadljivija razlika u odnosu na Srbiju je to što je EU u Crnoj Gori još uvek privlačan i poželjan politički ideal

Za razliku od Srbije, gde takođe prema istraživanju NSPM-a urađenom krajem prošle godine 36 odsto građana podržava ulazak u EU, u Crnoj Gori se radi o natpolovičnoj većini. Naime, 59 odsto ispitanika reklo je da podržava ulazak svoje zemlje u EU, dok se njih 31 odsto protivi tome.

"Najupadljivija razlika u odnosu na Srbiju je to što je EU u Crnoj Gori još uvek privlačan i poželjan politički ideal. To se možda može objasniti time što za razliku od Srbije, Crnoj Gori se formalno ne traže za ulazak u članstvu takve stvari kakve se traže od Srbije, mislim, naravno, na Kosovo i Metohiju", kaže Vukadinović.

Više od polovine Crnogoraca krive SAD i NATO za sukob u Ukrajini

Učesnici istraživanja odgovarali su i na pitanja o rusko-ukrajinskom konfliktu. Slično kao i u Srbiji, gde je takođe krajem prošle godine uradio istraživanje čiji je deo bilo i pitanje: ko je prema vašem mišljenju kriv za rat u Ukrajini, i u Crnoj Gori većina građana za sukob ne krivi nijednu od ove dve zemlje. Naime, 52 odsto Crnogoraca smatra da su za konflikt krive SAD i NATO, a 28 odsto njih nema stav. Rusiju kao krivca označava 16 odsto ispitanika, a Ukrajinu četiri odsto.

Najviše građana ne zna ko će pobediti u sukobu Rusije i Ukrajine (47 odsto), Rusiju kao pobednika vidi 41 odsto njih, a Ukrajinu četiri odsto ispitanika.

Zanimljivo je i da 35 odsto ispitanika misli da mediji u Crnoj Gori navijaju za ukrajinsku stranu, a 23 odsto smatra da uglavnom izveštavaju objektivno. Ipak, najviše njih, 39 odsto, nema stav o tome kako crnogorski mediji izveštavaju o rusko-ukrajinskom sukobu. Svega tri odsto učesnika istraživanja misli da crnogorski mediji navijaju za rusku stranu.

"To je taj raskorak, taj nalaz je zanimljiv jer pokazuje da veliki broj građana Crne Gore misli da su mediji pristrasni i da su na ukrajinskoj strani. Ali to očigledno nije uspelo da promeni mišljenje o ključnim temama i akterima ovog sukoba", naglašava Vukadinović.

Prema ovom istraživanju, ogromna većina Crnogoraca ne podržava praksu gašenja ruskih medija (76 odsto), a deset odsto njih bi podržalo ovakav potez.

(RT Balkan)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner