Хроника

Новозеланђани шокирани повратком вируса после 102 дана без иједног случаја; Премијерка Џасинда Ардерн: Биће све горе

Штампа
четвртак, 13. август 2020.

Коронавирус је, по свему судећи, циркулисао Новим Зеландом већ неко време, иако званично није било потврђених случајева. Корона се дефинитивно враћа на Нови Зеланд, а премијерка Џасинда Ардерн јасно је упозорила грађане да ће се ситуација у наредним данима погоршавати.

Прво је саопштено да је заражена једна четворочлана породица у Окланду, а онда су почеле да стижу вести о новим случајевима. Ипак, иако је званичан број заражених и даље мањи од 20, премијерка Ардерн рекла је да ће са растом овог кластера ситуација “бити још гора пре него што почне да се побољшава”.

Новозеланђани су шокирани повратком вируса после 102 дана без иједног случаја трансмисије у заједници; штавише, Нови Зеланд је читавом свету послужио као пример успешне стратегије за елиминисање опасног вируса.

“Ово је још један подсетник колико је овај вирус препреден и колико се лако шири”, истакла је Ардерн и додала да је најбоље што Нови Зеланд може да учини – да реагује на време и одлучно.

У исто време, за Новозеланђане је једнако застрашујућа помисао о још једном карантину којем се не види крај, а та могућност је све извеснија. Очекује се да одлука о увођењу карантина буде убрзо донесена, пошто се у Окланду приводи крају тродневно ванредно стање трећег нивоа које подразумева да сви грађани бораве у кући осим онда када путују до посла, одлазе у куповину или вежбају.

Све школе и вртићи су затворени, а обустављене су и све друге тзв. неесенцијалне активности.

У земљи је тренутно активно близу 40 случајева, укључујући и оне у карантину, а један од заражених који су регистровани у уторак је, како је потврђено, у сродству са особом која је била заражена у првој фази епидемије. Заражени је у понедељак, ипак, био у школи где је дошао у контакт са око стотинак људи, а локалне власти већ су испратиле контакте и изоловале их.

Ардерн има право када каже да ће ствари прво бити горе да би постале боље. Досадашње искуство са коронавирусом показало је да кластер, када је идентификован, прво расте одређени период, а тек се потом сузбија. Ардерн је зато нагласила да новозеландска влада увиђа озбиљност ситуације и да јој приступа “са хитношћу, али на смирен и методичан начин”.

Званичници из области здравља рекли су да је неопходно да сви заражени овог пута буду у карантину којим ће управљати власти, уместо да као раније буду изоловани код куће или хоспитализовани у случају компликација.

Изоловање и тестирање контаката је на првом месту, али у току је и секвенцирање генома како би се ланац трансмисије ваљано пратио. Извор се мора пронаћи и новозеландске власти су уверене да је питање тренутка када ће мистерија овог кластера бити решена, а стручњаци верују да ће ванредно стање остати на снази све док првобитни извор заразе не буде утврђен.

У неким местима су се грађани слабашно побунили против ванредних мера, али строга и брза реакција је оно што је и први пут спасло Нови Зеланд.

Осмог јуна, Ардерн је најавила да је, без нових случајева преношења заразе у заједници после 17 дана и са потпуно опорављеним пацијентима, „сигурно да смо елиминисали пренос вируса на Новом Зеланду, за сада”.

Изолација је укинута и свакодневни живот се скоро у потпуности вратио у нормалу, уз извесну количину социјалног дистанцирања. Али границе су свеједно остале затворене за странце, без назнака када би могле поново да буду отворене.

Ризик који представљају границе постао је очигледан само недељу дана после саопштења премијерке Ардерн, када су две жене које су се вратиле из Велике Британије биле позитивне на тесту.

Њима двема дозвољено је да изађу из карантина раније, али нису биле тестиране и возиле су се свуда по земљи пре него што су се разболеле.

Касније се испоставило да је десетине људи пуштено из карантина раније без правог тестирања, за шта струка каже да је „потпуни промашај” процеса због ког је влада „имала потешкоћа”.

Иако овај пропуст није изазвао нагли скок у броју случајева, јесте довео до огромне јавне опасности и, 2. јула, до оставке министра здравља Дејвид Кларка. Он је већ пре тога био кажњен зато што је прекршио правила изолације да би одвео породицу на плажу.

Економска цена по малу земљу затворених граница и те како је висока – субвенције ће на крају пресушити, а Новом Зеланду су неопходни страни туристи и радници, како су оценили страни медији.

Испак, иако итакнути гласови, као што је бивша премијерка Хелен Кларк, говоре да је време да Нови Зеланд размисли колико је дуго спреман да остане затворен од света, чињеница је да са коронавирусом успешну борбу могу да воде само строги лидери попут Джасинде Ардерн.

Да је попустила и отворила границе, Нови Зеланд би сигурно сада већ био жариште, а у овом случају нововезеландска влада још увек има времена да заустави ширење вируса, баш као што је то учинила претходног пута.

(Нова С)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]