среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости: За Београд приоритет формирање Заједнице српских општина
Хроника

Новости: За Београд приоритет формирање Заједнице српских општина

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 24. јун 2018.

 ОСНИВАЊЕ Заједнице српских општина биће данас, за Београд, приоритет у разговорима у оквиру нове рунде дијалога на највишем нивоу, између председника Србије Александра Вучића и председника привремених институција из Приштине Хашима Тачија.

Већ дуже време дијалог тапка у месту, јер Приштина не испуњава обавезу око формирања ЗСО. Приштински лидери сматрају да су даљи преговори “губљење времена”, али тако не мисле ни Београд, ни Брисел. Атмосфера пред овај састанак је била обележена додатним провокацијама из Приштине, одакле су најављивали да намеравају да разговарају о “утврђивању граница”.

Из Брисела очекују да се хитно реши питање оснивања ЗСО. Тражи се и решење за енергетику. Из кабинета високе представнице, која ће данас по подне председавати овом сусрету, поручили су да ће се прегледати шта се до сада урадило на поштовању постигнутих договора и сагледати следећи потези. Наводи се и да предстоји “интензивни период” у дијалогу.

- Председници Александар Вучић и Хашим Тачи, уз посредовање високе представнице Федерике Могерини, почели су да раде на свеобухватној нормализацији односа између Београда и Приштине у облику правно обавезујућег споразума у јулу прошле године. Оба председника су се редовно састајала са високом представницом и наставиће рад на фази свеобухватне нормализације у дијалогу - рекли су за “Новости” у кабинету Могеринијеве.

Овај састанак се одржава неколико дана пред Самит ЕУ, на којем ће бити усвојени закључци европских лидера о напретку региона, а за Унију дијалог између Београда и Приштине има посебну тежину.

Шефови држава, или влада, поздрављају досадашњи ангажман, али и очекују да се обе стране конструктивно посвете брзој примени до сада постигнутих споразума, међу којима су приоритети ЗСО, енергетика, мост у Косовској Митровици, интегрисано управљање прелазима и узајамно признавање диплома.

Тражи се, истовремено, и постизање преосталих споразума, укључујући и онај правно обавезујући, којим би била заокружена нормализација односа, од чега зависи даљи ток европских интеграција.

Времена је мало, ЕУ очекује да овај процес добије на брзини и да много тога буде завршено до краја ове године, а да се коначно уобличи до избора за Европски парламент у мају следеће, пре него што у октобру престане мандат актуелном Јункеровом сазиву.

Оптимизма пред данашњи састанак у вези са могућим напретком је, међутим, мало, пре свега због неспремности Приштине да испуни своју, практично једину обавезу. Увод у дијалог на највишем нивоу био је дводневни састанак техничких тимова у петак и у суботу у Бриселу, а нашу делегацију предводио је шеф Канцеларије за КиМ Марко Ђурић.

Брисел очекује да правно обавезујући споразум Београд и Приштина потпишу до јесени наредне године / Фото: АП

ПРЕДСЕДНИК скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је да је посебно важна данашња рунда разговора Вучића и Тачија у Бриселу, јер ће показати да ли дијалог има перспективу, или ће бити настављен тек да се одржава у животу.

- Састанак ће одредити даљи ток догађаја, да ли ће се наставити имплементација договореног, или ће се ући у фазу разговора о решавању коначног статуса Косова - рекао је Дрецун за РТС.

Он је истакао да разговори о решавању коначног статуса, евидентно, не би могли да се одвијају без присуства великих сила, УН, ЕУ, САД и Русије.

НИЗ САСТАНАКА

У ДЕЛЕГАЦИЈИ Србије, уз председника Вучића, требало би да буде и министар спољних послова Ивица Дачић. Према сазнањима Танјуга, прво ће бити одржани билатерални састанци обе стране са високом европском представницом за спољну политику и безбедност, а након тога је предвиђен трилатерални сусрет. Председник Србије, како сазнајемо, у Брисел је отпутовао још у суботу увече.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер