четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости: Страх од новог Вијетнама
Хроника

Новости: Страх од новог Вијетнама

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2011.

Из дневника Алистера Кембела (1): Како је Тони Блер, у паници, покушавао да убеди Клинтона да пошаље копнене трупе на СРЈ. НАТО и главна команда су у потпуном хаосу

"НОВОСТИ", у сарадњи са "Гардијаном", овде доносе први део сведочења Алистера Кембела, бившег секретара за штампу британског премијера Тонија Блера и архитекте медијске офанзиве против Југославије у другој половини деведесетих година. Ови записи објављени су у књизи "Дневници Алистера Кембела: Моћ и народ (1997-1999)".

21. април 1999, пут у Белу кућу и разговор са Билом Клинтоном о копненој интервенцији

На лету за Вашингтон, Тони (Блер) је рекао да ако не победимо Србе, пашће завеса на владу. И то не само на нашу. Разматрао је аргументе које ће употребити пред Билом (Клинтон): ако политичари кажу да не смемо да дозволимо да изгубимо, и ако генерали кажу да не можемо да победимо без трупа, онда морамо да кренемо. Инвазија. Јасно као дан.

Тони ме питао да ли мислим да је Кларк (главнокомандујући снага НАТО) за ову опцију. Рекао сам да је он "газда", и да морамо да га убедимо. Блер се бринуо да ће, ако настави да инсистира на инвазији, довести у питање свој однос са Клинтоном.

Џо Локхарт (секретар за штампу Беле куће) је звао, и имао је две ствари да нам каже:

1. Италијански генерал је погрешио што је рекао да ће Срби извести нешто током Самита НАТО;

2. Америчке новине биле су пуне текстова о томе да ће Тони притискати њиховог председника око инвазије.

Возили су нас директно у Белу кућу. Тони и (британски) генерал Чарлс Гатри седели су назад у седишту, Џонатан Пауел (Блеров секретар и један од најближих сарадника) и ја напред. Џон ми је рекао да су Американци веома хладни кад год се помене инвазија. Тада сам схватио да ће састанак бити баш тежак.

Oпуштени Клинтон

Стигао је Бил К. Пружио је руку свима и онда нас лифтом повео у једну већу собу.

Медлин Олбрајт, Сенди Бергер (саветник за националну безбедност) и његов заменик Џим Стајнберг су већ били тамо. Расположење је код њих било напето, видело се. Само је Клинтон деловао другачије, опуштеније.

Ћакулање није дуго трајало. Кренуло се од дневног реда за самит НАТО, а потом у детаље о Косову.

Тони је био немилосрдан:

1. НАТО и главна команда су у потпуном хаосу.

2. Ваздушна кампања је ОК, али ништа више од тога.

3. Читава војска, изгледа, тврди да из ваздуха нећемо моћи да победимо.

Рекао је да зна колико је то тешко, не само јер смо јавност убедили да ћемо моћи да завршимо без употребе трупа:

- Крећем од претпоставке да не можемо себи да дозволимо да изгубимо. То значи да морамо да урадимо све што можемо, и да употребимо све што имамо.

Додао је: Милошевић се неће предати осим ако мисли да постоји реални изгледи за инвазију. Бринуо је: ако будемо чекали и чекали и чекали, стићи ће зима и услови за рат ће бити немогући. Казао је: Кларк обавља херојски посао, али му треба помоћ.

Потопили су га.

Свађа на самиту 
БЕРГЕР је био раздражљив, скоро џангризав. Говорио је да ће на самиту Алијансе у првом плану бити копнене трупе, да светски медији једва чекају да "почну да балаве због сазнања да одустајемо од ваздушне кампање". Казао је да самит, који је сазван како бисмо показали јединство, лако може да се претвори у самит где ћемо се сви посвађати око копнених трупа. Наш став био је да се то може спречити тиме што ће главна прича бити војни успех. Треба да ударамо велике психолошке мете, и то систематично, једну за другом.

Направимо пакао

Нису били расположени за копнене трупе, чак ни за то да кажу да постоје планови. Требало би им од 150.000 до 200.000 војника, већина би била из САД.

Тони је поновио да морамо да победимо, и да морамо да слушамо војску.

Бил је био миран. Жвакао је кубанску цигару, пио дијеталну "кока-колу" и мрмљао нешто око Француза. Све време, очи његових саветника биле су упрте у њега. Он ми је изгледао много опуштенији.

Џонатан је рекао да су Французи у много бољој ситуацији. Ако ми сјебемо ствари, наша грешка. Ако победимо, они су део велике победе.

Клинтон је подвукао да ми уништавамо Милошевића много више него што смо и мислили да ћемо моћи. Тај став базирао је на југословенским званичним изјавама. Питање је сада да ли ћемо моћи толико да га повредимо да ће потражити дипломатски излаз.

Бил је причао о томе како је Милошевић оптужен за ратне злочине, али је у исто време размишљао о томе да се с њим нагодимо.

Рекао је да морамо да бомбардујемо тако да направимо пакао. Да будемо креативнији у дипломатији. Можда да наоружамо Албанце. Да средимо како то све медијски изгледа.

Биће жртава

Онда је Били отишао да узме неко пиће, јер је постало очигледно да ће ова ствар баш да траје. Тони је тада казао да је најгори сценарио да изгубимо, па да генерали изађу и кажу како им није дозвољено да ураде све што је било потребно за победу. Бергер нам је припретио да не треба ни да се шапуће о инвазији, али Тони је тврдио да морамо да створимо више неизвесности - посебно у Милошевићевој глави - око тога да ли ћемо користити војску.

Бил није толико негативан као Сенди:

- Било би неодговорно не направити бар неке планове, али на такав начин да то не изазове расцеп у Алијанси.

 МЕДИЈА МЕДЛИН је била мало блажа од Била Клинтона, али је излагала сличну тезу око копнене инвазије. Бергер је потом рекао да је читава операција "покварена" и да треба да је "поправимо". - Алистер "поправља" медије. Ми морамо да "поправимо" војску - поручио је.

Онда је изговорио како ће га републиканци вероватно подржати у плановима за копнену инвазију, "јер би га то уништило".

- Можда не мисле да је то као Вијетнам, или као Хитлер и Тито, али претпостављају да ћемо тамо бити дуже време, и са много жртава - истакао је амерички председник.

Бил и Тони имали су кратак састанак, током којег сам им рекао у каквом су расулу НАТО и Врховна команда. На крају тога је Бергер рекао: "Сада ћу скочити кроз прозор."

У колима је Тони био веома мрачан. Осећао је да смо јако удаљени једни од других, и да постоји могућност од свађе између САД и Британије. Како би се то свидело Шираку!

Рекао је мени и Џонатану:

- Обично нисам склон паници, али сада паничим. Ово би нас докрајчило. Ако изгубимо, или ако се макар заврши траљаво, у великом смо проблему.

Били смо у Белој кући пуна два и по сата.

- Мислим да нисам обавио задатак вечерас - процедио је.

Мени се чинило да је Бил био много расположенији за разговоре од Сендија, али је била и истина да смо веома удаљени, и да ће бити тешко преживети самит без неколико процепа.

КЊИГА

"ДНЕВНИЦИ Алистера Кембела" изашли су из штампе у Великој Британији. Књига се може наручити, на енглеском језику, преко најпопуларније светске интернет-књижаре, "Амазон", на адреси

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер