петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости: САД гурају поделу Косова?
Хроника

Новости: САД гурају поделу Косова?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 11. август 2018.

 ИАКО су после изнетог става председника Србије да је за разграничење са Албанцима, Лондон и Берлин поновили своја виђења, да позиви за корекцију националних граница могу бити дестабилизирајући и ризични, померања ових њихових становишта у неком наредном периоду не треба искључити. И то у случају ако се око разграничења договоре Београд и Приштина, а такав исход подржи Вашингтон.

Американци су, наиме, већ рекли да су спремни да слушају и помогну Београду и Приштини у проналажењу заједнички договореног решења за нашу јужну покрајуну. И то је заиста наговештај другачијег курса с оне стране Атлантика, јер је Вашингтон две деценије био чврсто на позицији да је за њих независност Косова - готова ствар.

Ових дана се "испод радара" званичних договора флоскула Вашингтона о "краетивном решењу" тумачи као спремност Трампове администрације да се преговара о разграничењу између Срба и Албанаца, што је, како се тумачи у дипломатским круговима, параван за поделу покрајине. Наравно, ако се око тога најпре сагласе албанска и српска страна.

Професор Факултета политичких наука Драган Ђукановић каже за "Новости" да став САД још није довољно јасан, али да би оне можда подржале договор који би значио да више нема оружаних сукоба на овом простору:

- Што се тиче Велике Британије и Немачке, не треба занемарити њихове ставове јер је реч о утицајним земљама. Али уколико би Америка стала иза решења око којег би се усагласили Београд и Приштина, могуће је да ставови Лондона и Берлина не би остали "закуцани", већ да би се око тога повеле консултације са Вашингтоном.

Да Америка јесте права адреса на којој треба тражити решење за косовски чвор, сматра бивши шеф дипломатије Владислав Јовановић, али он оцењује и да још није дошао прави тренутак за то:

- Американци су ти којима се жури. Ми би требало да сачекамо још неколико година, док нам се Вашингтон не обрати са бољом понудом.

Став Русије по питању КиМ, у петак је у Београду, после састанка са Ивицом Дачићем, поновила Марија Захарова, директорка Департмана за информисање и штампу Министарства спољних послова ове земље:

- Ми не одступамо од доследног става који је заснован на међународном праву, поштовању суверенитета Србије и њеног унутрашњег законодавства и то знају и у Београду.

На питање какав је став Русије по питању разграничења, Захарова је узвратила контрапитањем:

- Ви нећете имати проблема са тим?

Додала је да ће се Русија понашати са поштовањем према одлуци српског народа, али је још једном упитала да ли ће Србија имати проблема са тим решењем. Она је додала да је питање Косова постало међународни проблем и да се не тиче само Србије.

Када је реч о спољној политици Русије у целини, како је рекла, некоме се свиђа, некоме не, али "смо доследни, а то је важан квалитет нарочито у савременом свету када се обесцењују међународни споразуми и постају парче папира".

Шеф дипломатије Ивица Дачић поручио је да треба да буде срамота оне који данас говоре да нема више промене граница, јер су они ти који су срушили нашу границу:

- Отворили сте Пандорину кутију и нема више да се говори о томе. Како вас није срамота, лицемери једни?

Дачић је додао да то важи и за Македонију, која се сада, када су њима закуцали на врата, сетила да нема промена граница:

- О којој граници причате? Косова и Србије? А ко је верификовао ту границу? Сада су се сви сетили како нема промене граница по етничком принципу. Да није можда ОВК била мултиетничка организација која се борила за мултинационално Косово. Ко мисли да смо, када покажемо жељу за компромисом, слаби - поручујем: немојте да се играте живцима и мишићима Србије.

Шеф дипломатије је рекао да постоји много идеја како може да изгледа решење, али да је принципијелна намера приштинског руководства да доведе до тога да Прешево и Бујановац припадну Косову:

- То је за њих решење. Немојмо да изигравамо будале у дијалогу. Највећи проблем за долазак до компромиса су Албанци са Косова и они који их подржавају. Београд ће наставити борбу за територијални суверенитет и интегритет. Оно што је предложио председник Вучић, говорећи о разграничењу само је жеља да се дође до компромиса.

Дачић је поновио да нема решења без Руске Федерације, Кине и САД, и додао да Србија засигурно неће изненадити Москву:

- Велику Британију не могу да спомињем више јер њу не занима који је српски став.

Коментаришући реаговање Велике Британије и Немачке на изјаву председника Вучића о разграничењу, које се тој опцији противе, генерални секретар председника Никола Селаковић нагласио је да те државе хоће независно Косово:

- Њихов проблем са Вучићем је што он то неће да прихвати и што неће да каже "Косово је независно у овим границама" у којима нам то намећете.

Када је реч о администрацији америчког председника Трампа и њеној подршци доношењу решења за јужну српску покрајину, Селаковић је навео да ствари тамо нису исте као што су некада биле:

- Не смемо да чекамо када је реч о Косову, а решење за које се залаже председник Вучић је оно којим ће се избећи рат.

ТРИ ПРИНЦИПА КОНТАКТ ГРУПЕ

КОНТАКТ група, неформална организација на коју је СБ УН својевремено пренео консултације о Косову и Метохији, пред почетак прве фазе преговора о КиМ установила је три принципа: да неће бити враћања на стање од пре 1999. године, да нема поделе Косова и да није могуће његово припајање некој суседној држави која није укључена у разговоре о статусу. Ово саветодавно тело чинило је шест држава: САД, Русија, Велика Британија, Француска, Немачка и Италија.

ВЕСЕЉИ: ЦИЉ ЈЕ ЧЛАНСТВО У УН

КОСОВО је јединствено и није подељено на север и југ. Никада неће бити његове поделе, нити ће се та тема икада наћи на дневном реду преговора - рекао је Кадри Весељи, председник скупштине у Приштини који очекује да се "дијалог са Србијом заврши признањем независности и чланством Косова у Уједињеним нацијама, што је једини циљ преговора".

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер