уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости: Манастири СПЦ на Косову и Метохији без адекватне заштите
Хроника

Новости: Манастири СПЦ на Косову и Метохији без адекватне заштите

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 20. август 2017.

Манастири Српске православне цркве (СПЦ) на Косову и Метохији, који припадају Рашко-призренској епархији, немају адекватну заштиту. У њима борави око стотину монаха и монахиња, а готово свима је узурпирана имовина.

Најдрастичнији пример кршења власништва имовине СПЦ-а на Косову и Метохији, осим узурпације имања Високих Дечана, јесте заузимање једне од зграда конака Цркве Светог Николе у Приштини, коју сада користи Агенција за борбу притив корупције самопроглашене државе Косово.

Иако свака светиња има документа и доказе о настанку и изградњи, Албанци их и даље својатају и покушавају да их прикажу као своје културно благо, пишу "Вечерње новости".

Изузев Високих Дечана, Пећке Патријаршије и манастира на северу Косова, сви српски православни манастири претрпели су нападе током 1999. године и у мартовском погрому 2004. године. Према подацима СПЦ, од 1999. године уништено је или оштећено око 130 православних храмова.

Манастир Светих врача Козме и Дамјана у Зочишту у општини Ораховац, према речима монаха, често је на мети напада Албанаца које монаштво овог манастира каменују када изводе радове, чак и унутар манастирског круга.

- Иако је суштински проблем светиња на Косову, као и српског народа, безбедност, тај осећај и делимичне сигурности разликује се у зависности од средине. Није исто боравити у Грачаници у српском окружењу или у Манастиру Девич, који је у тоталној изолацији, где за монаштво никада није било безбедно - кажу у Епархији рашко-призренској.

Како напомињу, тренутно је безбедносна ситуација прилично стабилна, али и да увек може да ескалира, као што се догодило током мартовског погрома 2004. године.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер