четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости и Блиц: Уплаћене Младићеве пензије, саставља се тим адвоката
Хроника

Новости и Блиц: Уплаћене Младићеве пензије, саставља се тим адвоката

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јун 2011.

Држава је уплатила на рачун породице Ратка Младића око пет милиона динара на име заосталих пензија ратног команданта ВРС, сазнају „Новости“.

Једном од доскоро најтраженијих светских бегунаца пензија је последњи пут исплаћена децембра 2005. године, када је рачун замрзнут. Од тада је на овај рачун легло више од 60 уплата.

- Сада не постоји ниједан разлог да породица не добија уредно све његове пензије - каже нам породични адвокат Младића Милош Шаљић.

Овлашћење за подизање пензије Ратко Младић је дао свом сину Дарку само дан пре него што је изручен Хашком трибуналу. То значи да ће прва „слободна“ пензија која ће бити уплаћена на Дарков рачун бити - јунска. Она би требало да износи око 80.000 динара, како наводе у Фонду за социјално осигурање војних осигураника.

Генерал Младић се пензионисао 2002. године, када му је престала активна војна служба. Право на пензију остварио је марта исте године. На посебан рачун исплаћивао му је Фонд за социјално осигурање војних осигураника.

До 2005. године овлашћење да подижу Младићеву пензију имали су супруга Босиљка и син Дарко, као и двојица активних официра тадашње Војске Србије и Црне Горе - Бранислав Пухало и Благоје Говедарица.

Када је скинуо униформу, Младић је добијао пензију преко 30. кадровског центра Војске Југославије, чији је основни задатак био да брине о статусу припадника ВРС који су се прекомандовали у ВЈ. Центар су чинили Младићеви саборци из ВРС, а тужилаштво Хашког трибунала га је на суђењима означавало као доказ да је Србија подржавала активности ВРС у БиХ.

Иако је одмрзавање пензије први корак ка враћању права која припадају Младићевој породици, она од државе очекује и да врати око 14.000 евра колико је заплењено приликом једног од четири претреса породичне куће на Бановом брду.

- Рекли су ми у тужилаштву за ратне злочине да ће им вратити тај новац. Одузели су га противзаконито, због чега и тужимо државу - открива адвокат Шаљић. - Ми, међутим, сматрамо да то није довољно, већ тражимо да нам врате и камату, као и да плате све трошкове који су у међувремену настали.

Младић више није у притворској болници. Уместо да, како се очекивало, буде пребачен у заједничке просторије са осталим притвореницима из бивше СФРЈ, он се тренутно налази у делу притвора који је намењен притвореницима из међународног суда за Либан, незванично сазнају „Новости“.

Тужилаштво жели да саслуша генерала

Тужилаштво за ратне злочине Србије тражиће од Трибунала у Хагу дозволу да саслуша хашког оптуженика Ратка Младића о злочинима над Србима које су починиле снаге под командом Насера Орића.

Догађаји које Тужилаштво за ратне злочине истражује нису обухваћени оптужницом коју је Трибунал у Хагу подигао против Насера Орића.

Хашки трибунал је 3. јула 2008. године ослободио кривице ратног команданта муслиманских снага у Сребреници Насера Орића за злочине над Србима у том граду 1992. и 1993. године. Апелационо веће Трибунала тиме је преиначило првостепену пресуду, изречену у лето 2006, којом је Орић био проглашен кривим и осуђен на две године затвора зато што није спречио злочине над Србима.

Младић саставља тим адвоката за одбрану

Некадашњег команданта Републике Српске и даље по службеној дужности заступа адвоката Александар Алексић кога је Младићу доделио Хашки трибунал. Пред овим адвокатом налази се најобимнији предмет у историји Међународног суда за ратне злочине почињене на простору бивше СФРЈ.

Од адвоката Шаљића Блиц није сазнао које адвокате породица планира да ангажује и са киме од њих евентуално преговара. Потврдио је да ће у правном тиму бити Смиља Аврамов, али да њен ангажман неће бити много захтеван.

- Питање адвоката је спорно јер нам треба први бранилац у Хагу који ће стално бити уз Ратка Младића. Нисмо одлучили да ли ће то бити један или два човека - рекао је Шаљић и демантовао спекулације да би у тиму за одбрану могли бити Горан Патронијевић, бранилац Радована Караџића, и Боривоје Боровић, који је извојевао једину ослобађајући пресуду у Хагу за Мирослава Радића.

Љиљана Булатовић, портпаролка породице Ратка Младића, изјавила је да он никако неће моћи, попут Радована Караџића, Војислава Шешеља и Слободана Милошевића да се брани самостално, пре свега због изузетно тешког здравственог стања.

Будући да је Младићев предмет обимнији од свих осталих који су процесуирани пред Трибуналом и терети се за изузетно тешке злочине, између осталог и за геноцид у Сребреници, покушали смо да сазнамо која је могућа стратегија за одбрану генерала Младића. Међутим, на то питање одбили су да одговоре сви адвокати с којима смо јуче контактирали, а који имају искуство у заступању странака пред Хашким трибуналом.

Адвокат Бранислав Тапушковић оценио је за „Блиц“ да, без обзира на чињеницу да је већи број људи до сада осуђен због учествовања у масакру у Сребреници, Ратко Младић неће бити лишен могућности да се брани равноправно као и сви остали.

(Е. Р, Р. Др, В. новости; М. М, Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер