субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости: Београд од Брисела тражи заштиту имовине СПЦ на КиМ
Хроника

Новости: Београд од Брисела тражи заштиту имовине СПЦ на КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. октобар 2018.

Како сазнају "Новости", српска страна послала је европским посредницима у дијалогу са Приштином план. Главни захтев гаранције за СПЦ.

Како пише тај лист план садржи захтев за гаранције Српској православној цркви да има пуно право располагања свом својом покретном и непокретном имовином и да на неограничен период задржи правни режим заштите за 44 објекта који представљају специјалне зоне српске културне и верске баштине као и да положај СПЦ буде признат на Космету.

Наводи се и да се на неограничен период задржи режим заштите за 44 објекта који представљају специјалне зоне српске културне и верске баштине, као и да положај СПЦ буде признат на Космету.

Како преносе Новости то су главни захтеви које је делегација Београда послала европским посредницима у дијалогу са Приштином.

У тим захтевима се наводи да у специјалне заштитне зоне српске баштине спадају манастири Високи Дечани, Грачаница, Пећка патријаршија, Бањска, али и други храмови и цркве у Гњилану, Штрпцу, Србици, Клини, Ораховцу.

Ту су затим средњевековни мост Војиновића у Вучитрну, споменик Газиместан, тврђава Звечан, средњевековни град Ново Брдо, село Велика Хоча, као и бројни историјски споменици широм Косова и Метохије.

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић каже да Србија не само да годинама говори да је неопходно да се у бриселском дијалогу на сто стави и поитање положаја српске културне и духовне баштине на КиМ већ је и председник Александар Вучић званичницима ЕУ предочио и сасвим конкретан план који нашој цркви гарантује апсолутну заштиту.

"Морам зато да нагласим да су неоправдане и недобронамерне критике оних који тврде да Србија ништа до сада није учинила како би се заштитиле наше светине на КиМ а нарочито је штетно када такве оптужбе долазе од појединаца из саме Цркве", каже за Новости Ђурић.

(Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер