петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новости: Аустријанци нуде више за „Телеком“?
Хроника

Новости: Аустријанци нуде више за „Телеком“?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 19. новембар 2010.

Западни пословни кругови премеравају ко је од купаца најближи ”Телекому Србија”. Проблем за Беч може да буде монопол, јер имају оператера.

Ко је најближи куповини дела акција “Телекома Србија”, најпрофитабилније српске компаније, убрзо ће се знати, пошто је у среду министар Јасна Матић и званично објавила да су “у трци” Немци, Аустријанци и Французи. Западни пословни медији спекулишу да ће Аустријанци понудити више новца од Немаца, али, с друге стране, Аустријанци стрепе због евентуалне реакције Антимонополске комисије, с обзиром на то да већ имају једног оператера у Србији.

Најјача од ове три компаније свакако је “Дојче Телеком”, немачки телекомуникациони џин који је прошле недеље обелоданио раст добити у трећем тромесечју од 7,9 одсто, и то захваљујући програму радикалног резања трошкова. Нето добит ДТ је у овом периоду порасла на 1,04 милијарде евра, док је у истом прошлогодишњем раздобљу профит износио 959 милиона евра.

Западни медији тврде да своје адуте у евентуалној куповини имају и Аустријанци, који покушавају да контролишу све телекомуникационе фирме у регији. Посредник у том највећем овогодишњем послу, како помиње бечка пословна штампа, јесте аустријски бизнисмен Мартин Шлаф, који је имао значајну улогу и код продаје “Мобтела” норвешком “Теленору”. Сада се тврди да је сасвим извесно да је “Телеком Аустрија” спреман да плати више од “Дојче Телекома”.

Ако би Аустријанци заиста преузели “Телеком”, аустријска компанија би у Србији имала два оператера мобилне телефоније, јер већ послује преко сопствене фирме “Вип мобајл”. Подсетимо, ВИП је платио 300 милиона евра за куповину лиценце, плус 250 милиона евра градњу мреже, што све заједно представља досад највећу појединачну гринфилд инвестицију у Србији.

У готово три године, колико послује у Србији, “Вип мобајл” је сваке године имао губитке, јер приходи нису могли да покрију улагања. Мада поједини стручњаци тврде да највеће изгледе има аустријска компанија, још се не зна како ће реаговати Антимонополска комисија. Да се продаје мањи удео у компанији, предност би имао немачки “Телеком”, зато што је, као сувласник 30 одсто ОТЕ, већ “једном ногом” у МТС, сматрају упућени.

ДОЈЧЕ ТЕЛЕКОМ АГ Најјача телекомуникациона фирма у Европи. Послује широм света, од Сједињених Држава па до Далеког истока. Основан је 1996, када је приватизован дотадашњи, државни монополиста “Дојче бундеспост”. Од јуна 2008. немачка влада има 15 одсто акција у компанији док још 17 процената власништва има државна банка. Запошљава 257.600 службеника.

Најмање шансе дају се француском оператеру, иако је у питању једна од најјачих компанија те врсте у свету. Према подацима објављеним на интернет-страници француског министарства економије, француска влада је власник 13,47 одсто “Франс Телекома” а државни ФСИ стратешки инвестициони фонд има 13,67 процената удела. Недавно је у француској штампи објављено да предстоји спајање француског и немачког телекома, што је изазвалало бес и протесте у Паризу. Немци и Французи већ заједно наступају у Великој Британији.

ФРАНС ТЕЛЕКОМ

Главна телекомуникациона компанија у Француској, трећа по величини у Европи и једна од најзначајнијих у свету. Основана је 1988. седиште јој је у Паризу, а на њеном челу је Стефан Ришар. У њој је, широм света, запослено 167.150 радника, а Француски телеком опслужује чак 192,7 милиона корисника.

ТЕЛЕКОМ АУСТРИЈА

Аустријски телеком постоји од 1996. а последњих година је направио снажан пословни продор на тржишта југоисточне Европе. Преко своје компаније “ВИП мобајл” је, са 11,6 одсто учешћа, већ присутан на тржишту Србије. На челу компаније која је прошле године остварила приход, нешто већи од 4,8 милијарде евра, налази се Ханс Аметсрајтер.

Маријан Риго

(Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер