субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новинарска удружења предала Влади Србије 13 захтева „која власт мора брзо и ефикасно решити и тако на делу показати политичку вољу да се медијска сцена доведе у ред и унапреди“
Хроника

Новинарска удружења предала Влади Србије 13 захтева „која власт мора брзо и ефикасно решити и тако на делу показати политичку вољу да се медијска сцена доведе у ред и унапреди“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. август 2018.

Шест новинарских и медијских удружења предало је захтеве Влади Србије у којима наводи да од испуњења тих захтева зависи и њихово учешће у изради медијске стратегије и давање легитимитета том документу.

"Упркос изричитом ставу премијерке Ане Брнабић да апсолутно постоји политичка воља да се побољша ситуација на медијској сцени, то се, од почетка дијалога са Владом Србије и сарадње на изради нове медијске стратегије, у пракси још није догодило. Стање је свакодневно све компликованије и производи лоше ефекте по новинаре и медије, медијске слободе и право грађана да буду професионално и објективно информисани", наводи се у тексту који има 13 захтева.

Захтеви су предати на данашањем састанку представника новинарских и медијских удружења са Координационим телом за сарадњу са медијима Владе Србије.

У тексту је наведено 13 захтева за која новинарска и медијска удружења наводе да их власт у Србији мора брзо и ефикасно решити и тако на делу показати политичку вољу да се медијска сцена доведе у ред и унапреди.

Додали су да не желе да буду део процеса који би служио само томе да Србија добије боље оцене међународних организација, док се на медијској сцени ништа не би променило или ствари биле још горе.

Престати са вређањем новинара

Они од власти захтевају да хитно да престане да прозива, вређа, омаловажава и дискриминише новинаре, медије, новинарска и медијска удружења, угрожава њихову безбедност и проглашава их непријатељима друштва, "страним агентима" и "издајницима".

Захтевају и да пореске и друге инспекције одмах престану да угрожавају рад независних медија, посебно портала Јужне вести и других медија који пролазе кроз сличне административне проблеме због своје уређивачке политике.

Они траже и да се хитно обуставе судске кампање против медија са независном уређивачком политиком, као што је то недавно био случај са пресудом Вишег суда у Београду изреченој порталу Пешчаник, по тужби министра полиције Небојше Стефановића за повреду части и угледа, која може да угрози опстанак овог медија.

Захтевају да се у најкраћем року расветле сви случајеви напада на новинаре и угрожавања њихове безбедности, покрену и у разумном року доврше процеси против починилаца.

У захтевима се наводи и да власт мора хитно обустави подршку - политичку, моралну и финансијску - медијима који континуирано крше Закон о јавном информисању и медијима, Закон о електронским медија, Кодекс новинара Србије, који непрестано шире националну и другу мржњу, изазивају панику и стварају атмосферу страха и насиља у друштву.

Захтевају да се убрзано утврди одговорност министра културе и информисања и државног секретара за овогодишње конкурсе за медијске садржаје, који су у спровођењу обиловали неправилностима, уз основане сумње да су извршена и озбиљна кривична дела.

"Држава мора хитно да предузме мере које ће омогућити да новинска агенција Танјуг и Радио-телевизија Крагујевац у најкраћем могућем року изађу из незаконитог положаја, као и да се спроведу закони у односу на завршетак приватизације Политике, Вечерњих новости и Дневника. Сматрамо да је потребно да се Тањуг и његови сервиси, у складу са законом и Владином уредбом, хитно бришу из Регистра медија", пише у текст захтева.

Додаје се да власт на свим нивоима мора хитно да престане са дискриминацијом медија у приступу јавним средствима и заустави "катастрофалну праксу" конкурсног суфинансирања медијских садржаја.

Координационо тело да се изјасни о ради Савета РЕМ-а

Захтевају и да се Координационо тело Владе Србије хитно изјасни о "лошем раду" Савета РЕМ и позове га да свој рад обавља у складу са законом, као и да се одблокира процес избора недостајућих чланова РЕМ.

Захтева се и да Координационо тело хитно омогући извршење решења Повереника за информација од јавног значаја и заштиту података о личности и наложи свим органима јавне власти да извршавају своје обавезе по Закону о слободном приступу информацијама од јавног значаја.

"Потребно је одмах, у складу са Законом о јавним медијским сервисима, омогућити истинито, непристрасно, потпуно и благовремено информисање на јавним медијским сервисима, независност њихове уређивачке политике, независност извора финансирања, забранити сваки облик цензуре и незаконитог утицаја на рад јавног медијског сервиса", пише у текст захтева.

Затражили су и да се Координационо тело изјасни о догађањима на РТВ, од смене уредника и новинара 2016. године до данас, који су изазвали велику пажњу јавности.

Захтеве су потписали Независно удружење новинара Србије, Независно друштво новинара Војводине, Асоцијација медија, Асоцијација независних електронских медија, Асоцијација Локал прес и Асоцијација онлајн медија.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер