четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Новинарска удружења: Позивамо међународне организације да осуде систематско утишавање критичких медија у Србији, као и говор мржње и државних службеника упућен новинарима и медијима
Хроника

Новинарска удружења: Позивамо међународне организације да осуде систематско утишавање критичких медија у Србији, као и говор мржње и државних службеника упућен новинарима и медијима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. август 2018.

Новинарска и медијска удружења скрећу пажњу међународним организацијама на селективну употребу правних механизама и злоупотребу закона Пореске управе. Како се наводи, циљ тога је спречавање рада медија.

У писму се тражи од међународних организација да искористе свој ауторитет и моћ и да изврше притисак на Владу да заустави неоправдане пореске инспекције и друге облике административног узнемиравања медија, њихових клијената и чланова породица запослених, те да спрече примену прописа намењеног јавном сектору на приватни.

"Позивамо вас да осудите текуће, систематско утишавање критичких медија у Србији и да позовете српске власти да поштују међународне конвенције за заштиту људских права и слободе изражавања – а да пример за то дају највиши државни званичници. Србија мора да почне да се придржава принципа слободних медија и демократије која ће омогућити новинарима да раде у јавном интересу, без страха од губитка посла или, на крају, живота", стоји у писму.

Новинарска и медијска удружења су апострофирала случај портала Јужне вести из Ниша и објаснила административно узнемиравање као модел за вршење притиска на критички настројене медије.

Како су навела, порески инспектори у овом случају су предузели активности далеко изван свог мандата и издали налог да Јужне вести плате скоро милион динара на основу прописа који се не примењује на приватне медије.

Осврнули су се и на случај угашеног недељника Врањске, који је такође био предмет испекцијске контроле 2017. године која није пронашла неправилности у раду медија.

Додаје се и да реакција премијерке Ане Брнабић није била у духу пуно хваљене најаве да постоји политичка воља за решавање проблема у медијском сектору и констатује да упркос јавном обећању Владе Србије да ће уложити напор да реши проблеме у медијској сфери, до сада нису примећени опипљиви резултати.

У писму се закључује да се говор мржње и неприхватљиво понашање према новинарима и медијима, чак и од стране државних службеника наставља и да су се, према бази података о нападима и притисцима НУНС-а у 2018. години, до сада догодила 34 инцидента, 18 од стране представника државе.

Писмо су потписали Независно удружење новинара Србије, Независно друштво новинара Војводине, Асоцијација локалних и независних медија "Локал прес", Асоцијација независних електронских медија и Асоцијација онлајн медија, а упућено је Европској федерацији новинара, Европској комисији и Делегацији ЕУ у Републици Србији, Мисији ОЕБС, Савету Европе, бројним другим међународним организацијама и страним амбасадама.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер