четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови земљотрес јужно од нуклеарке Фукушима
Хроника

Нови земљотрес јужно од нуклеарке Фукушима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. март 2011.

Јужно од нуклеарног комплекса Фукушима, у префектури Ибараки, који је оштећен у разорном земљотресу и цунамију 11. марта, данас је регистрован нови земљотрес јачине 6,1 степен Рихтерове скале, али није издато упозорење на опасност од цунамија, саопштила је јапанска метеоролошка агенција.

Нуклеарни комплекс није оштећен у данашњем земљотресу и нема опасности од цунамија, иако може доћи до промене нивоа мора, јавиле су агенције.

Зграде у јапанској престоници Токију су се тресле услед потреса, али за сада нема вести о причињеној материјалној штети, а из предострожности су привремено суспендовани летови на токијском аеродрому Нарита.

У међувремену, јапански инжењери су спојили струјни далековод са реактором 2 и покушавају да спроведу струју до њега како би системи за хлађење могли поново да прораде, пренео је Кјодо.

„Далековод је повезан са реактором 2, али довод струје још није успостављен. Струја не сме биити пуштена пре него што објекат у коме се реактор налази не буде потпуно проверен. Ако данас буде утврђено да нема проблема у објекту, струја би могла бити пуштена већ сутра”, изјавио је портпарол јапанске агенције за нуклеарну безбедност Фумијаки Хајакава.

Инжењери у Фукушими се надају да ће систем за хлађење језгра реактора и воде у базенима са потрошеним горивом прорадити када буде обезбеђен довод струје, али имајући у виду размере оштећена нуклеарке, није извесно да ће систем прорадити чак и ако струје буде било, рекли су представници компаније ТЕПЦО која руководи нуклеарним комплеском.

Реактори 1 и 2 деле исти струјни кабл, тако да би, теоретски, оба реактора могла добити струју, под условом да систем и даље функционише.

Упоредо са тим, инжењери и даље покушавају да охладе прегрејане базене са потрошеним горивом у Фукушими посипањем воде.

Проблеми у нуклеарном комплеску настали су када су после земљотреса јачине 9,0 степени Рихтерове скале, услед нестанка струје престали са радом системи за хлађење укупно шест реактора колико их има у Фукушими.

У тренутку земљотреса радили су само реактори 1, 2 и 3 и они су тада аутоматски стали, али верује се да су се њихова језгра делимично истопила због престанка рада система за хлађење, што је изазвало емитовање радиоктивних честица.

Четири од укупно шест реактора у Фукушими претрпели су пожаре, експлозије, оштећења структура у којима су смештена језгра реактора, као и делимично топљење или пораст температуре у базенима у којима је складиштено потрошено нуклеарно гориво.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер