Хроника

Нови Сад: Сакупљач секундарних сировина мора у затвор, јер претходно није платио казну од 8.000 динара „због прекршаја претурања по контејнеру“

Штампа
четвртак, 12. октобар 2017.

Сакупљач секундарних сировина у Новом Саду мора у затвор, јер претходно није платио казну од 8.000 динара, којом га је казнила комунална полиција.

Бајрам је и данас кренуо на посао, да сакупља секундарне сировине. Не зна да ли би и данашњи радни дан могао да заврши са прекршајном пријавом због претурања по контејнеру.

“Почела комунална полиција да казни што иде сиротиња да скупљају сировине, флаше на контејнерима”, каже Бајрам.

Откако Новим Садом патролира приватно контејнер обезбеђење, које је ангажовала градска “Чистоћа”, секундарци све чешће имају посла са комуналном полицијом, коју приватно обезбеђење позива.

“Не можемо ићи на канте. Зашто? Зато што те канте кажу за њих постаје ко банка. Каже, ви сте лопови. Зашто, шта крадем ја?”, прича Селим.

Не краду, али избацују отпад из контејнера. Тако бар стоји у градској Одлуци о одржавању чистоће, на основу које кажњавају "секундарце". Најпре добијају прекршајну новчану казну од осам хиљада динара.

“Ако не платиш у року, ићи ћеш осам дана у затвор. А ми од тога живимо“, додао је Бајрам.

Рамзијина породица, такође, живи од сакупљања секундарних сировина. Међутим, и они размишљају да прекину да раде тај посао да не би добили казну и да не би завршили у затвору.

“Прекинула сам, поготово кад су ми сина напали два пута. Не долази у обзир више”, каже она.

Удружењу ромских студената, које у оквиру пројекта Центар за ромску заједницу, пружа правну и психолошку помоћ Ромима до сада се јавило десеторо људи са прекршајним пријавама. Због овога је Удружење тражило пријем код градоначелника.

"Тај састанак до дана данашњег није одржан. Ми желимо, овим путем, медијски, да укажемо граду Новом Саду на позитиван пример који спроводи Град Ниш”, рекла је Јелена Кривокапић из Удружења ромских студената.

У Нишу су сви секундарци регистровани посебном картицом, коју издаје Републички синдикат сакупљача.

На тај начин Град Ниш спроводи локалну стратегију управљања отпадом у којој учествују и сами секундарци.

(О2)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]