четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови Сад: Јоханес Хан и Александар Вучић свечано отворили нови "Жежељев мост"; Хан: Мост симбол европске будућности Србије, ЕУ највећи донатор Србије; Вучић: Стижемо у Србију брзих возова
Хроника

Нови Сад: Јоханес Хан и Александар Вучић свечано отворили нови "Жежељев мост"; Хан: Мост симбол европске будућности Србије, ЕУ највећи донатор Србије; Вучић: Стижемо у Србију брзих возова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. септембар 2018.

 НОВИ САД - Новосађани и сви остали грађани и путници кроз нашу земљу добили су данас нови Жежељев мост, на месту на којем је стари срушен у бомбардовању Србије. Мост су отворили председник Србије Александар Вучић и европски комесар за преговоре о проширењу и суседску политику Јоханеса Хана. 

Вучић и Хан су се руковали поред инфо-табле, након чега су на почетку моста уклонили пластичне баријере и тиме симболично отворили друмску саобраћајницу и прошетали до половине моста.

Присуствовали су и потпредседница владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, градоначелник Новог сада Милош Вучевић и председник Покрајинске владе Игор Мировић, као и директори јавних предузећа, укључујући Зорана Бабића, директора Коридора Србије.

Велики број Новосађана се окупио на мосту који је украшен заставама Србије и ЕУ, као и балонима у бојама српске заставе.

Грађани носе заставице Србије.

Први возови су преко новог Жежељевог моста прешли крајем марта ове године.

Мост је део железничког Коридора 10 и биће део брзе пруге Београд - Будимпешта.

Након пуштања у рад новог моста, уместо старог који је срушен у НАТО бомбардовању 1999. године, у наредном периоду се очекује уклањање старог монтажно-демонтажно друмско-железничког моста, који је у функцији од 2000. године и железничком пругом спаја две обале Дунава код Новог Сада, сремску и бачку.

Изградња моста је коштала 54 милиона евра, од чега је ЕУ финансирала пројекат са 25 милиона евра, 25 милиона су дали покрајина и град и држава је издвојила четири милиона.

У оквиру пројекта су уређени и коловози, тротоари и бициклистичке стазе.

Поново је успостављане добра веза према индустријској зони, слободној царинској зони, изласку на аутопут и луци Нови Сад.

Тај правац за друмски саобраћај је био у прекиду од 2010. године.

Нови Жежељев мост је челично - лучни за железнички и друмски саобраћај.

Дугачак је 474 метара, а 31,45 метара широк. Размак између лука и затеге је око 42 метра.

Садржи два железничка колосека, који омогућавају брзину од 160 км на сат за путничке и 120 километара на сат за теретне возове.

Две друмске траке су рађене тако да обе имају ширину од 3,5 метра и одговарају стандардима брзине возила од 80 до 100 км на сат.

Такође, ту су и две пешачке стазе ширине 2,5 метра.

Мост је челичне конструкције и налази се на пет стубова, од којих је један преузет са старог моста.

У класи је железничких лучних мостова са затегом и укрштеним вешаљкама и светски је рекордер у распону са 219 метара распона.

Мост је рађен према европским стандардима и техничким условима немачких железница.

Пројектован век трајања је 100 година, с тим што такви мостови трају много дуже.

Стари мост срушен у НАТО бомбардовању је изграђен 1961. године по пројекту архитекте Бранка Жежеља, по коме је и добио име, иако је његов званични назив био Мост братства и јединства.

У НАТО бомбардовању 1999. године стари мост је гађан 12 пута и 23. априла је коначно срушен.

Хан: Мост је симбол европске будућности Србије

Комесар ЕУ за проширење Јоханес Хан рекао је на церемонији отварању Жежељевог моста у Новом Саду да је тај мост најбољи симбол процеса евроинтграција и да је симбол европске будућности Србије. 

"Не могу да замислим бољи симбол од моста за процес евроинтеграција. Овај диван мост повезује две стране реке, али исто тако и вашу земљу са суседима и Европском унијом и европском породицом", рекао је Хан на церемонији отварања моста заједно с председником Србије Александром Вучићем. 

Хан је рекао да он и председник Србије нису ту само да отворе један инфраструктурни објекат, већ мост који је "симболичан за европску будућност" Србије. 

"Данас седимо један поред другог као партнери, Срибја напредује на путу ка ЕУ, ми градимо мостове с вама, не само за вас", рекао је Хан. 

Додао је да ће мост донети велику добробит за Нови Сад, да ће имати велики утицај на квалитет живота грађана, да ће саобрацај бити бржи и лакши и смањиће загађење, као и да он представља кључну везу трансевропске железнице. Он је такође у саставу деонице Београд-Суботица-Будимпешта, стратешког европског правца. Хан је подсетио да је ЕУ за мост дала бесповратних 35 милиона евра, оценивши да је то добро потрошен новац, јер је "инвестиција за нашу заједничку будућност". 

"Ово је само мали део помоћи који ЕУ пружа Србији, од 2007. ми смо дали око 2,2 милијарде евра у бесповратним средствима, а та сума ће порасти на три милијарде до 2020. године", рекао је Хан. 

Истакао је да то нису зајмови с обавезама, већ бесповратна средства која ЕУ даје Србији за унапређење квалитета живота њених грађана у разним областима. 

Хан је рекао да је ЕУ далеко највећи донатор Србије и финансијски је подржава, и да је зато јако поносан. 

"Ми то радимо јер желимо да се ви приближите и придружите нашој породици народа што пре", рекао је Хан. 

Према његовим речима, мост је пример шта евроинтеграције могу да донесу Србији, и да ће ЕУ наставити да побољшава живот и стандард грађана Србије. 

"Евроинтеграције нису апстрактно академско питање, реч је о вашем просперитету, вашем животу, интеграција је друга реч за градњу мостова и сретан сам да с вама градим овај мост и с вама ћу радо наставити да градим мостове у Србији у читавом овом божанственом региону", рекао је Хан.

Вучић: Пруга на Жежељевом мосту пројектована за брзине од 160 километара на сат

Нови Сад -- Председник Србије Александар Вучић каже да није ни сањао какву лепотицу градимо и захвалио се свима који су помогли изградњу Жежељевог моста у Новом Саду.

“Нисам срећан само због завршетка посла него ми је јасно да се наш заједнички посао своди на то - на грађење мостова. Ништа нам данас и није потребно као мостови преко свих наших разлика и оних ка нашој будућности. Преко мостова се стиже тамо где си кренуо, стижемо у Србију брзих возова”, казао је Вучић на отварању Жежељевог моста.

“Мост је једини прави и могући пут од сваког амбиса, то је знао и Бранко Жежељ. Веровао је толико у овај мост да је приликом пробе био испод у чамцу убеђен да лепотица никоме не може да насенсе зло”, рекао је Вучић.

Према његовим речима, Жежељев мост је у НАТО бомбардовању гађан чак 12 пута. “Толико је јак био”.

Вучић је казао да му је посебно драго “што смо на овом послу учестовали сви и Србија и Војводина и Нови Сад и Европа са којом нас поново повезује. Желим да се захвалим ЕУ и посебно комесару Хану”.

Вучић је казао да је пруга на Жежељевом мосту пројектована за брзине од 160 километара на сат. “Таман толико требамо да пожуримо”.

Због тога смо, како је навео, и купили за 100 милиона евра возове од Швајцараца.

Кинези контролишу тржиште, о дуговима више не размишљамо

Нови Сад -- Председник Србије Александар Вучић да је решење питања РТБ Бора и долазак кинеске компаније Зиђин кључан за напредак српске економије.

“Веома сам срећан, честитам свим људим у Борском, Зајечарском па делом и Браничевском округу на величанственој инвестицији. Не разумем ни ко критикује, па они су четири пута продавали па се нико није јавио, видели су колики су дугови и како држава функционише. Ми смо једном расписали и изузетан резултат постигли”, рекао је Вучић. 

Према његовим речима, РТБ Бор је једна од кључних ствари за напредак српске економије јер је стварао огромне проблеме. 

“РТБ Бор је имао дугове од милијарду евра, ми више о дуговима нећемо да размишљамо и колика је цена бакра. Дошли су Кинези који добрим делом и контролишу светско тржиште бакра и огромна је ствар за исток Србије. Промениће живот и надам се да ће се зауставити исељавање овог прелепог дела Србије. Толико је дивна вест да нисам у стању да се осврнем на глупости”, рекао је Вучић.

 (Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер