уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови лист: Хрватска од Словеније куповала оружје уз благослов САД
Хроника

Нови лист: Хрватска од Словеније куповала оружје уз благослов САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. август 2011.

ЗАГРЕБ - Хрватска је од Словеније нафтом куповала оружје уз благослов САД, тврди хрватски дневник „Нови лист”.

У извештају који је на Интернету објавио словенски публициста Марјан Франгеж спомињу се 34 транспорта током 1991. године, а оружје којим се трговало у службеним документима евидентирано је као санитетски материјал.

Словенија је допустила транзит оружја из Словеније према Хрватској и Босни и Херцеговини уз „тиху и активну” подршку САД, које су већ у јесен 1991. биле промениле однос према Словенији и распаду Југославије, наведено је у извјештају некадашњег словеначког министра обране Јанеза Јанше, написаног и поднетог још 1993. године, а објављеног тек јуче, додаје лист.

Цене оружја из Јаншиног извештаја разликују се од цена које је хрватској страни доставио Андреј Ловшин, некадашњи шеф словеначке војне обавештајне службе.

Због тога Марјан Франгеж, словеначки публициста који већ годинама истражује оружану аферу у Словенији, а који је јуче и објавио Јаншин извештај на Интернету, тврди да и након Јаншиног извештаја сва кључна питања остају без одговора.

Иако је словеначка влада одбила његов захтев да се с извештаја скине ознака јавности, Франгеж је извештај ипак објавио, позивајући се на одобрење словеначке поверенице за информације.

Јанша је извештај писао на захтев тадашњег словеначког премијера Јанеза Дрновшека, и то у тренутку када је у Словенији први пут избила афера у којој је Јанша оптужен за аферу с оружјем, словеначку „мајку свих афера”, која ни до данас није разрешена, и поред бројних истрага, извештајима и парламентарним комисијама.

Извештај стар 17 година односи се на словеначку трговину оружјем од маја 1990. до септембра 1993. године. У њему је наведено не само како је оружје продавано Хрватској и БиХ и уз чију сагласност, него и како је оружје куповано за потребе Словеније, пре него што је Словенија у краткотрајном рату за самосталност у јуну 1991. од бивше ЈНА освојила велике количине оружја и друге опреме, које је тада Јанша по високим ценама продавао Загребу и Сарајеву.

За потребе своје Територијалне обране Словенија је купила неколико хиљада аутоматских пушака, минобацаче и гранате те друго оружје, а та је куповина у целости била „покривена” одлукама надлежних тела и евидентирана у Министарству финанција.

Транзит оружја према Хрватској и БиХ одвијао се уз сугласност тадашњег словеначког председништва и председника Милана Кучана, а Јанша у свом извештају наводи само оне трансакције које су се с Хрватском одвијале путем компензације оружја за нафту, на основу договора с тадашњим премијером Фрањом Грегурићем и директором „Ине” Никицом Валентићем, као и за друго оружје и опрему, и то у вредности од 24 милиона немачких марака.

Оружје је у службеним документима евидентирано као санитетски материјал. Како је коначан обрачун показао вишак на хрватској страни, разлику је Хрватска платила испоручивши Љубљани 22 специјална теренска возила опремљена посебном телекомуникацијском опремом.

На истим принципима по којима је оружје транспортовано у Хрватску, а у извештају се спомињу 34 таква транспорта током 1991, Словенија је омогућила и транспорт оружја у БиХ.

У извештају се тврди да је Словенија 1991. без накнаде Хрватској уступила 800.000 килограма минско-експлозивних средстава које је Хрватска искористила за заустављање тенковских колона ЈНА у Славонији.

Иако Јанша тврди да су све трансакције евидентиране, управо у томе крије се највећи недостатак извештаја, истиче „Нови лист”.

Наиме, бивши словеначки министар обране је испустио све остале продаје оружја уз готовинске исплате, за које је несумњиво да су се догодиле, о чему су већ много пута посведочили сведоци и учесници тих догађаја.

Јанша тврди да су послови везани с оружјем испорученим Хрватској били покривени компензацијама у нафти, али у извештају нема спомињања послова у готовини због чега противници садашњег опозиционог челника и данас тврде да су новци од тога завршили у „приватним џеповима”, наглашава хрватски „Национал”.

Франгеж је у изјави СТА навео да је то главни недостатак онога што је Јанша у свом 17 година старом извештају навео и да те ствари треба расветлити, чиме се баве и његове књиге.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер