петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови конгресмени на Капитол Хилу, могућ сукоб са Обамом
Хроника

Нови конгресмени на Капитол Хилу, могућ сукоб са Обамом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. новембар 2010.

Председник Обама се вратио у Белу кућу након десетодневне посете Азији, у тренутку кад новоизабрани републикански конгресмени пристижу на Капитол Хил. Бирачи су раније овог месеца поручили како желе да обе странке сарађују. Питање је, међутим, у којој мери ће то бити остварено.

Највећа група нових конгресмена у последње две деценије почела је да пристиже у Вашингтон. И док Конгрес у старом саставу данас почиње рад, истовремено долазе политички аматери, чланови наредног састава од јануара 2011, укупно 109 новопридошлица од којих 35 никада нису били у државној служби.

Многи нови законодавци, изабрани због обећања да ће осујетити агенду председника Обаме, су у могућем сукобу са председником који је ослабљен губитком демократских места у Конгресу. Обама је међутим најавио да ће се залагати за сарадњу.

„Због превеликог фокуса на свакодневну политику, занемарио сам неке ствари које су грађанима с правом важне.“

Председник је то поручио оснаженим републиканцима, који доносе сопствени дневни ред.

„Мислим да нема простора за преговоре о повећању пореза, посебно не малим бизнисима. Надам се да ћемо издејствовати стално продужење смањења пореских стопа“, казао је републикански конгресмен Џим Деминт.

„Морамо да се позабавимо Ираком, социјалним осигурањем, здравственим осигурањем за старије и да постигнемо двостраначки споразум о реформи пре но што буде прекасно“, истакао је његов колега Линдзи Грејем.

Међу другим изазовима су актуелно укидање политике према хомосексуалцима у војсци, ратификација споразума о смањењу нуклеарног наоружања са Русијом и забрана специјалних фондова за финансирање програма у окрузима појединих чланова Конгреса.

Демократе су такође међусобно сукобљавају. Они ће, према очекивањима, поново изабрати досадашњу председницу Представничког дома Ненси Пелоси за лидера мањине. Међутим, поједини, посебно конзервативне демократе, тврде да се тиме шаље погрешна порука незадовољним бирачима.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер