среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови кинески милионери потискују руске тајкуне
Хроника

Нови кинески милионери потискују руске тајкуне

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. јануар 2011.

Лондон - Од луксузних резиденција, преко Ворхолових слика, па до скупоцених старих вина – нови кинески милионери све чешће троше огромне суме у Великој Британији.

С обзиром на то да је тржиште некретнина у Кини презасићено, а инфлација расте, кинеска финансијска елита – Кина и Хонгконг могу да се похвале са 89 милијардера, по чему су одмах иза САД – улаже новац тамо где је сигурније.

Већина је изабрала Лондон. Тако је непосредно пред Божић Џозеф Лау Луенг-Хунг, 57-годишњи хонгконшки магнат некретнина, дао 33 милиона фунти, односно 40 милиона евра, за петоспратну резиденцију у Белгравији, луксузној четврти Лондона. У њој ће бити довољно зидова да на њих окачи платна Пола Гогена које је платио 25 милиона фунти, Пабла Пикаса од осам милиона и портрет Мао Цедунга, Ендија Ворхола, плаћен 11 милиона. Ако Лау изненада пожели да напусти Британију, може да се послужи својим „боингом”, који вреди 99 милиона фунти, и ужива у кабини површине 4.786 квадрата.

Лау није једини Кинез који се преселио у Лондон. Из недавног извештаја Најта Френка, агента за некретнине, види се да скоро половина свих инвеститора стиже из Кине и Хонгконга. Он истиче да је ова инвазија такозване „пекиншке фунте” почела пре две године. Тада је статистика показала да су кинески туристи трошили три до четири пута више него претходне године.

Захваљујући традицији куповине поклона, Кинези масовно купују сатове и накит за рођаке, пријатеље, пословне партнере и ... љубавнице. Нови кинески богаташи не жале пара за фирмирану робу „Луј Витон, „Ролекс” или „Барбери”, а Лондон им савршено одговара јер на исту робу у Кини морају да плате ПДВ од 20 одсто. Кинези су данас највећи прекоморкси купци луксузне робе и у томе су премашили туристе из Русије и арапских земаља.

Другим речима, Кинези су се усудили да конкуришу нафтним шеицима и руским олигарсима – и побеђују. У време божићних празника чувени ланац робних кућа „Херодс” мамио је муштерије рекламама на мандаринском кинеском и ангажује особље које говори кинески. Иако се не назире крај инвазији богатих Кинеза на Лондон, Британци кажу да постоји кључна разлика између понашања кинеских милијардера и руских и арапских тајкуна, којима су преотели примат.

Кинески супербогаташи се, пре свега, не хвалишу. Они не крстаре лондонским улицама у брзим „масератијима” као разметљиви Катарци или Саудијци, нити се поливају скупим шампањцем као Московљани по ноћним клубовима.

„Та западна декаденција не привлачи Кинезе”, објашњава Енди Вонг, лондонски финансијер рођен у Хонгконгу. Шта онда они раде? „Одлазе у шопинг, али не купују крпице, већ некретнине, куће, компаније, уметничке предмете. И опседути су храном”, каже Вонг. Он и његова супруга Пати, председница аукцијске куће „Садеби”, потомци су хонгконшких банкара који су се доселили у Лондон 1995. године.

Купују скупа вина, рецимо „шато лафит” из 1869. за 130.000 фунти. Али не да би га чували у винском подруму, већ да би га дмах попили, неки кажу с кока-колом да би било слађе. Одлазе у скупе ресторане, али се не напијају и не галаме. Труде се да буду потпуно неупадљиви.

На шта троше конески милионери у Великој Британији

- Џозеф Лау: Резиденција у Белгравији од 33 милиона фунти; платно Пола Гогена за 35 милиона, Пикасо за 11 милиона и Ворхол за 11 милиона фунти; плави дијамант за пет милиона фунти

- Сајлас Чу, бивши власник јувелирнице „Гарард”, купио је корпорацију „Пепе џинс”.

Кенет Фанг, хонгконшки индустријалац, преузео је „Прингл”, чувену фабрику трикотаже

- Пати и Енди Вонг прочули су се у високом друштву по новогодишњим журкама на које долазе принц Ендрју и Ширли Бејси

- Мистериозни кинески милионер купио је боцу „шато лафита” из 1869. за 130.000 фунти.
(Блиц онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер