петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нове чланице Европске уније Аустрији донеле профит од 39 милијарди евра
Хроника

Нове чланице Европске уније Аустрији донеле профит од 39 милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2015.

Аустрији су од 2004. године нове земље чланице Европске уније донеле профит од 39 милијарди евра, а очекује се да то тржиште за Аустрију и даље буде профитабилно, упркос неизвесним економским и социјалним приликама у тим земљама, према студији коју је урадио Бечки институт за медјународне економске студије (WIIW).

Аустрија је у Словенији и Хрватској највећи директни инвеститор, а у Бугарској, Румунији, Чешкој и Словачкој други, док је у Мадјарској на четвртој позицији, преноси портал Беч интернешенал (Wien International)

Инвестиције Аустрије у источну Европу су порасле са 400 милиона евра у 1990. години на 67,2 милијарде евра у 2012.

Инвестиције у седам нових земаља Европске уније Аустрији су у периоду од 2006. до 2014. донеле профит од 31 милијарду евра. Како се наводи, најмање четвртина те суме (око 8,3 милијарде евра) реинвестирана је у земље централно-источне Европе.

Што се повраћаја инвестиција тиче, највећи је био из Чешке, 6,7 милијарди евра а затим из Мадјарске 3,8 милијарди евра. На трећем месту, по овом критеријуму, налази се Словачка, са 3,47 милијарди евра, следе Румунија са 2,99 милијарди, Хрватска са 2,49 милијарди, Пољска са 2,2 милијарде евра и Словенија са 982 милиона евра.

Према анализи WIIW, главни привредно-политички изазов у целој Европској унији биће повећање привредног раста, како би се спречила масовна незапосленост.

С тим у вези, наводи портал, требало би мотивисати сектор предузетништва, који би морао да прекине са штедњом и отпочне са инвестицијама.

Према мишљењу стручњака, свеж капитал би подстакао коњунктуру и стабилизовао националне економије. WIIW за нове земље чланице Европске уније ове године рачуна с просечним економским растом од 3,0 одсто.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер