уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нове америчке базе у југоисточној Европи?
Хроника

Нове америчке базе у југоисточној Европи?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. октобар 2009.

О новом америчком предлогу се мало зна. После посете потпредседника владе САД Варшави, јасно је једино да је реч о мобилном антиракетном систему. Пољска би тако могла да рачуна на ракете за пресретање типа СМ 3.

Комплетан систем одбране заживео би, према неким проценама до 2015. године. Концепт је ипак другачији од оног за који се залагала Бушова администрација. Тај систем имао је за циљ пресретање ракета далеког домета, које би „према калкулацијама САД“, ка централној и источној Европи, могао да лансира Иран. Русија се том систем оштро противила.

Ханс Улрих Клозе, заменик председника Одбора за спољну политику у Бундестагу каже:

„Америчко руководство мора бити отворено у потрази за најбољим могућим решењем. Већина експерата сматра да ће концепт безбедносног система, који се у Америци сада припрема, бити ефикаснији и у интересу европске безбедности.“

У Пољској се до јуче могла уочити забринутост, али и љутња. Политичари у Варшави су, у ономе што се раније о систему у Пољској и Чешкој говорило, виделе могућу гаранцију безбедности у источној Европи. Клозе о томе каже:

„Мислим да је у интересу Пољске то што је Америка свој приступ према Русији променила. И Пољска би требало да буде заинтересована за већу сарадњу. Она је, према мом мишљењу, још увек помало везана за историју, што могу да разумем, али то онда ипак више говори о визији заснованој на прошлости, а не будућности.“

Има ли, међутим, симболике у томе што је о одустајању од антиракетног система било речи баш на дан кад је пре 70 година Русија напала Пољску? Корнелиус Охман из фондације „Бертелсман“, експерт за источну, централну и југоисточну Европу појашњава:

„Овај нови предлог требало би схватити тако, да је њиме Америка заправо желела да исправи грешку коју је направила у септембру - и тај нови предлог уопште није узнемирујућ.“

У јавности су се у међувремену појавиле разне информације. Пентагон је објавио да је Вашингтон спреман да уложи више новца у базе у Бугарској и Румунији. Значи ти то да је у фокусу америчке безбедносне политике сада југоисточна Европа?

„Прерано је о томе на тај начин говорити. Наравно да је нови амерички предлог нешто обухватнији. Не ради се више само о Пољској и Чешкој.“

(Deutsche Welle)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер