четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс у Тутину: Овде умиру читаве породице; Само данас је сахрањено деветоро људи у Новом Пазару - ниједног од њих није ударио аутобус
Хроника

Нова.рс у Тутину: Овде умиру читаве породице; Само данас је сахрањено деветоро људи у Новом Пазару - ниједног од њих није ударио аутобус

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. јун 2020.

Тутин је већ две недеље препуштен сам себи. Без икакве помоћи државе, без икаквог одговора на њихове молбе. За Тутин нема места у званичној политици Србије. Чак ни за њихове мртве.

Кроз Хитну помоћ болнице у Тутину, који је десеткован због короне, у току само једне смене прође око 200 пацијената. Највећи део њих, кажу лекари, долазе са већ поодмаклим симптомима коронавируса. Многи, нажалост, не успевају да добију ту битку.

 “Код нас не умире један човек из племена. Овде умире из једне породице по четворо. Сад смо целу породицу комплетно транспортовали у Пазар, четворо њих. За викенд је само у породици Суљевић умрло три члана, отац, мајка и ћерка, а два сина су веома критично”, каже за Нова.рс докторка Мирзета Диздаревић, шефица Хитне службе у Дому здравља Тутин.

Колико је тачно и застрашујуће то што је рекла потврдило се свега десетак минута касније, када је у Хитну довезен старији човек, борећи се за ваздух.

“Ево, овако вам изгледа ковид пацијент”, рекао је доктор ургентне медицине Ћемал Хамзић, показујући ка инвалидским колицима у којима се човек, модрог лица, буквално гуши наочиглед новинара. Упркос томе што на себи, сем маске, није имао никакву опрему, јер су последњи скафандер “потрошили” пре два дана, др Хамзић је пришао несретном човеку, покушавајући да му измери сатурацију, односно засићеност крви кисеоником. Апарат није успевао ништа да очита. У сличном стању се, каже др Хамзић, налази и његова супруга.

Не могавши ништа више да учини, упутио је уплашене рођаке који су га приватним аутом довезли да га, по процедури, одвезу у Ковид амбуланту у склопу Дома здравља, на тестирање. Из ње би, по логици и тежини стања требало бити хитно превежен у пазарску болницу, упркос томе што је иста пребукирана зараженима са сличном клиничком сликом. Међутим, несретног човека није имао ко ни да одвезе до, четрдесетак километара удаљеног, Пазара. Једини возач из поподневне смене тутинске Хитне помоћи већ се налазио на терену, возећи другог пацијента за Краљево, а трећег возача, колегу Јеленка М., данас су сахранили. И он је међу преминулима од КОВИД-19. Сахранио га је син, недавно свршени студент медицине. Незапослен.

 “Људи умиру сваког дана. Умиру у транспорту, умиру у Пазару. Само данас је хоџа у току молитве читао имена четворо мртвих и обавештавао када ће бити сахрањени. Пре неки дан је било осам џеназа (сахрана). У Тутину су махом остали старији људи и велики број њих је заражен и у тешком стању”, каже др Диздаревић. Упркос томе што су лекари и сестре Хитне заправо први који дођу у контакт са пацијентима у Тутину, ниједан од њих на себи нема скафандер иако су, како кажу, у Тутину скори сви пацијенти који им прођу кроз Хитну, заражени.

 “Само по рендгенским снимцима, који су урађени, са потврђеним пнеумонијама имамо 790 оболелих људи. Од тога је приказано само 91. Не знамо шта да вам кажемо. Ми нити имамо снаге више, нити имамо кадра, возила, возача … Само у једној смени прегледа се по 200 људи. Адекватну опрему више немамо. Прекључе је донирано 110 комбинезона, већ јутрос немамо ниједан. То најбоље говори о томе колико ми пацијената транспортујемо током дана”, кажу лекари, напомињући да су и физички на измаку снаге.

Медицинска сестра Амела Кофрц, иначе дипломирани психолог, шест дана није била код куће. Доктор Хамзић је, у моменту разговора са новинарима, улазио у 18 сати непрекидног рада. Сви њихови апели да им се помогне, првенствено у људству, остају без одговора. Да њихове молбе нико не чује потврђује и директор Дома здравља Тутин, специјалиста опште хирургије др Кемал Ћоровић.

 “Боримо се. Са кадром имамо проблем уназад неколико година, а ово јако дуго траје и исцрпљујуће је. Ми не можемо да заменимо раднике, јер их немамо. Од седам лекара у Хитној, само је двоје у радном односу. Звао сам, тражио помоћ, тражио да нам пошаљу колеге на испомоћ, али нико ми не одговара”, каже др Ћоровић.

Док завршавамо разговор, са пазарских џамија чују се молитве хоџа у којима, кажу, моле Алаха да сачува народ. Истовремено, са истом молбом, чују се и црквена звона. Становници Тутина и Пазара се окупљају испред табле са умрлицама. Само данас, 29. јуна, у Пазару је сахрањено деветоро људи. Ниједног од њих није ударио аутобус.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер