четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Три највећа чуда кубанске медицине - четири вакцине за коронавирус, вакцина против рака плућа, елиминисан пренос ХИВ-а с мајке на дете
Хроника

Нова.рс: Три највећа чуда кубанске медицине - четири вакцине за коронавирус, вакцина против рака плућа, елиминисан пренос ХИВ-а с мајке на дете

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. април 2021.

Док се свет делио између западних вакцина с једне, а руске и кинеске с друге стране, почетком године одјекнула је вест да је Куба развила чак четири вакцине за коронавирус и поново скренула пажњу на "чуда" кубанске медицине.

Куба је прошлог месеца започела имунизацију својих грађана, а засад су зелено светло добиле две вакцине – Соберана 2 и Абдала. Иначе, у тренутку кад је пандемија букнула, ова земља је већ увелико имала спреман антивирусни лек Интерферон, који се показао успешним и у лечењу ковида 19 у Вухану 2020, а биофармацеутска индустрија на Куби производи још више од 10 лекова који се користе у лечењу заражених особа.

Ти подаци не чуде ако имамо на уму то да су кубански лекари и научници развили велики број иновативних медицинских третмана лечења најопаснијих болести данашњице, којима остатак света није ни близу.

„Мало је земаља који могу да се пореде са рекордом Кубе од 98 процената пуне имунизације до навршене друге године, вакцинисањем деце против 13 болести; антенаталне нега за 95 процената трудница до краја њиховог првог тромесечја са стопом смртности новорођенчади мањом од 5 на 1.000 рођених и контролу хроничних болести, укључујући најмање једном годишње мерење крвног притиска за готово целу популацију“, написали су аутори студије из 2012. године објављене у Америчком часопису за јавно здравље.

На Куби је развијен и такозвани „медицински туризам“ – страни пацијенти путују на Кубу на широки спектар третмана, укључујући операције очију, лечење неуролошких поремећаја попут мултипле склерозе и Паркинсонове болести, козметичку хирургију, лечење зависности, ортопедију, а АБЦ Неwс издваја три најзначајнија успеха кубанске медицине.

Вакцина против рака плућа

Иновативну вакцину против рака плућа под називом „Цимаваx ЕГФ“ је развио кубански Центар за молекуларну имунологију. Делује тако што блокира тип протеина епидермалног фактора раста (ЕГФ), који је ћелији рака потребан за раст, а показало се да зауставља рак плућа и у поодмаклој фази.

Вакцина ЦимаВаx ЕГФ спречава ширење метастаза и карцином плућа претвара у хроничну болест, објаснио је својевремено кубански имунолог из Центра за молекуларну имунологију у Хавани Камило Родригез. Он је додао је да се најбољи резултати постижу код пацијената са микроцелуларним карциномом плућа, где може да се очекује да пацијент живи и до пет година.

Елиминисан пренос ХИВ-а с мајке на дете

Светска здравствена организација је 2015. године препознала Кубу као прву земљу која је елиминисала пренос ХИВ-а са мајке на дете.

„Елиминисање преноса вируса једно је од највећих могућих достигнућа у јавном здравству. Ово је главна победа у нашој дугој борби против ХИВ-а и полно преносивих инфекција и важан корак ка стварању генерације без АИДС-а“, рекла је тада др Маргарет Чан, генерална директорка СЗО.

СЗО и Панамеричка здравствена организација сарађују са Кубом од 2010. године на побољшању „приступа пренаталној нези, тестирању на ХИВ и сифилис како за труднице, тако и за њихове партнере, лечење жена које имају позитиван тест и њихове бебе, порођаје царским резом и замену дојење, “

Смањење стопе смртности новорођенчади

Према студији из 2012. године, стопа смртности новорођенчади на Куби драстично се спустила на мање од 5 на 1.000 рођених, што се повезује са радом на превенцији болести, у шта Куба много улаже.

Средином осамдесетих кубанска влада одлучила је да се усредсреди на превентивну негу како би становници били здрави и покренула програм за добијање здравствене заштите за све грађане.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер