петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Први пут од комуниста наовамо једна партија држи апсолутно све полуге власти
Хроника

Нова.рс: Први пут од комуниста наовамо једна партија држи апсолутно све полуге власти

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 03. август 2022.

Уколико и будући премијер буде члан Српске напредне странке, то ће бити први пут да напредњаци покривају баш сва кључна места у држави. И ту није реч само о политичким функцијама, већ и онима на која би требало да дођу нестраначке личности. Изигравањем закона, СНС је своје кадрове поставио и на место директора Безбедносно информативне агенције и Агенције за спречавање корупције, као и на функцију гувернерке Народне банке Србије.

Од доласка на власт напредњаци су мало по мало преузимали кључне полуге моћи у држави. Ипак, тек сада, и формално би на најважнијим местима у држави могли да имају редом све чланове СНС.

Иако је та странка освојила највише гласова, након избора 2012. премијер је био социјалиста Ивица Дачић, а Томислав Николић који је тада изабран за председника државе напустио је редове напредњака. Он био на тој позицији до 2017. године.

Њега је на Андрићевом венцу тада заменио Александар Вучић, али је за председницу Владе изабрана Ана Брнабић, која је тада била нестрачка личност. У време када се Брнабић учланила у СНС, на месту градоначелника Београда био је Зоран Радојичић, такође нестраначка личност.

Избором Владимира Орлића за председника Скупштине и Александра Шапића за градоначелника Београда СНС би могла да комплетира најважније полуге власти у Србији. Наравно, под условом да на функцију премијера дође неко из редова напредњака.

У том контексту помињу се Ана Брнабић и Милош Вучевић, а највећи фаворит био је Синиша Мали, али је Александар Вучић рекао да још мора да се доказује.

Свему томе треба додати да је председник војвођанске владе Игор Мировић такође функционер СНС, као и да из исте странке долазе и градоначелници осталих највећих градова у Србији - Новог Сада, Крагујевца, Ниша…

Функционер СНС у БИА

Иако све ово није мало, СНС је имао много веће апетите. Тако је одлуком Владе на место директора Безбедносно информативне агенције постављен Братислав Гашић, функционер СНС. Закон о БИА иначе забрањује да припадник агенције буде члан политичке странке, али су напредњаци нашли начин да ту препреку заобиђу.

Гашић је замрзнуо чланство у Српској напредној странци (СНС) и функцију у Председништву те странке. Иако је јавност негодовала због очигледног изигравања и злоупотребе закона, у Србији не постоји ниједна институција која је могла то да спречи.

Члан СНС у Агенцији за спречавање корупције

На сличан начин напредњаци су решили питање избора директора Агенције за спречавање корупције (тада Агенције за борбу против корупције). Реч је о независном телу које проверава имовину државних функционера, финансијске извештаје странака, покреће прекршајне и кривичне поступке, одлучује о сукобу интереса… Директор Агенције не сме да буде члан политичке странке.

Међутим, изабран је Драган Сикимић који је не само што је био и члан, већ је и регистрован као финансијер СНС-а. Био је и члан Радног тела Републичке изборне комисије за општину Земун, а на то место је изабран на предлог напредњака.

Иако је тадашњи Одбор Агенције тврдио да у моменту расписивања конкурса Сикимић није био члан странке, лист “Данас” је објавио да избрисан из чланства СНС-а 17. јануара 2018, односно истог дана када је изабран за директора Агенције.

Драган Сикимић све ово време избегава да одговора на питање новинара, па није било одговора ни на питање да ли је из редова напредњака отишао у тренутку избора за директора Агенције.

Функционер СНС на месту гувернера

И на чело Народне банке Србије 2012. дошла је још једна функционерка СНС - Јоргованка Табаковић. У тренутку када је предложена на ту позицију, била је заменица председника напредњака.

Иако Закон о НБС каже да гувернер не може обављати функцију у политичкој странци, то није спречило тадашњег председника Томислава Николића да Табаковић предложи за ту позицију. Она странку није напустила, а није ни поднела оставку на партијску функцију, већ ју је само замрзнула.

Медији су писали да је гувернерка била присутна на седници Главног одбора СНС 2017, на којој је одлучено да Александар Вучић буде кандидат те странке за председника државе. Она је тада наводно одржала и говор, заједно са другим функционерима странке. Своје присуство на тој седници никад није објаснила.

Осим јавности, нико од ње то није ни затражио.

(Нова)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер