Хроника

Нова.рс: Полиција пуца на демонстранте у Техерану и у северозападним градовима Пираншу, Махабаду и Урмији. Иранска влада угасила интернет. Гардијан: Највећа претња режиму од 2009, људи спаљују полицијска кола

Штампа
недеља, 25. септембар 2022.

Смрт Махсе Амини (22) подстакла је хиљаде жена у Ирану да изађу на улицу и гласно се успротиве строгим шеријатским правилима, због којих је и ова млада девојка убијена. Овај подвиг храбрих жена наишао је на бруталан одговор тамошње полиције, која је током гушења протеста усмртила више од 35 људи, а у више наврата је потезала оружје и на децу.

Према последњим информацијама због учешћа у протестима је ухапшено 739 особа, укључујући 60 жена. Такође, невладине организације верују да је стварна бројка страдалих већа од 50.

Тамошња полиција наводи да је код ухапшених пронађено оружје, муниција и експлозив. Такође наводе и да су ухапшени нанели поврде више од сто полицајаца и демолирали јавне објекте.

Међутим, чини се да је истина потпуно другачија. Наиме, током претходних девет дана, када су протести започети, друштвене мреже преплавили су снимци који сведоче бруталном поступању полиције.

На неким од снимака који круже друштвеним мрежама може се видети како полиција пуца на ненаоружане грађане у северозападним градовима Пираншу, Махабаду и Урмији.

У видеу који је поделила невладина организација Иран Хјуман Рајтс са седиштем у Ослу, види се како полицајац из јуришне пушке АК-47 пуца на демонстранте на булевару Фердовси у Техерану.

Такође, постоје и бројна сведочења да је полиција пуцала у правцу деце коју су родитељи повели на протесте.

Влада не бира средства за борбу против побуне

Поред тога што је очигледно наредила овакво понашање полицајаца, иранска влада је грађане практично изоловала од остатка света угасивши им интернет.

Овакав поступак је, према извештају Амнести интернешнела „црвена лампица“ која указује да би могло да дође до додатне ескалације.

Амнести додаје и да је према њиховим сазнањима полиција само у среду увече ранила најмање 19 људи, укључујући најмање троје деце.

Амини – убијена због хиџаба

Подсетимо, Амини је умрла након што је провела три дана у коми. Претходно ју је ухапсила иранска полиција за морал, која надгледа спровођење строгих правила облачења жена.

Активисти тврде да је добила ударац у главу у притвору, али то до сада нису потврдиле иранске власти које су отвориле истрагу.

У њену част, али и у знак протеста, Иранке су након смрти Амини масовно почеле да спаљују своје мараме и симболично режу косу.

Власт тврди да Амини није претучена

Са друге стране, ирански министар унутарњих послова Ахмад Вахиди инсистира на томе да Амини није претучена.

„Саслушани су сведоци, прегледани су снимци, прикупљена су вештачења и утврђено је да није било премлаћивања“, рекао је Вахиди.

Министар је додао да Иран истражује узрок смрти младе жене и да „морамо да се сачека коначно мишљење медицинских вештака, за шта треба времена“.

Због овог случаја реаговала је и међународна заједница, а Сједињене Америчке Државе објавиле су у петак да ублажавају извозна ограничења Ирану уз услов да ова држава омогући услуге интернета грађанима.

Амерички државни секретар Ентони Блинкен је навео да ће нове мере „омогућити супротстављање напорима иранске владе да надзире и цензурише своје грађане“.

Гардијан: Највећа претња режиму од 2009, људи спаљују полицијска кола

Демонстрације Иранаца које су почеле због смрти младе Махсе Амини, коју је ухапсила полиција за морал због кршења правила о ношењу хиџаба након чега је умрла у притвору, постали су највећа претња по ирански режим у задњих 13 година, преноси британски лист Гардијан.

Ирански председник Ебрахим Раиси заклео се да ће се ефикасно обрачунати са протестима, који широм већег дела земље све више добијају на замаху недељу дана од смрти 22-годишње Амини, преноси даље Гардијан.

Демонстрације су се прошириле на већину од 31 иранске провинције и на скоро све градске центре, где се антивладини демонстранти сукобљавају са снагама режима укључујући и војску, што представља најозбиљнији тест у последњих 13 година за тврдолинијаше који држе власт у земљи.

Председник Ирана у суботу је окривио заверенике за изазивање немира и заклео се да ће сломити “оне који су против мира и стабилности земље.”

Иранске власти објавиле су да је барем 35 људи убијено током сукоба са снагама безбедности као и да је страдало пет припадника снага безбедности у покушају да заустави бесне протесте поводом смрти Махсе Амини. Међутим, активисти кажу да је мртвих барем 50 и очекују да ће тај број расти.

Верује се да председник Раиси, који је заступник фундаменталистичких политичких ставова, неће бити у стању да смири нереде нити да пристане на захтеве за више грађанских слобода.

Очекује се да његов отпор може да доведе до још веће ескалације сукоба у мањим и већим градовима где се демонстранти отворено сукобљавају са снагама безбедности, што се ретко досад виђало у Ирану.

Ове демонстрације подсећају на антивладине протесте из 2009. године, познате као зелена револуција, који су избили након контроверзних председничких избора, што је био и последњи пут да су се грађани Ирана у великом броју сукобили са снагама безбедности.

“Главна разлика измђу садашњих протеста и зеленог покрета из 2009. је то да људи сада узвраћају и не боје се бруталног режима,” каже Сима Сабет, иранска новинарка и водитељка на иранској међународној ТВ станици која има централу у Лондону.

“Демонстранти сада спаљују амбулантна кола јер власт користи амбулантна кола да тајно довезе припаднике својих снага безбедности, а не да спасава људе. Демонстранти сада користе другачије тактике попут ширења на све градове што отежава снагама безбедности да контролишу све локације где избију демонстрације.”

Фируза Махмуди, извршни директор невладине организације за људска права Уједињени за Иран, каже да су ови немири резултат тога што су се месецима раније Иранци припремали да одржавају мање протесте по великом броју питања: “Устанак из 2009. је на неке начине био шири у појединим градовима,” каже она. “Милиони људи су протестовали у појединим градовима током највећег дана протеста. То је био највећи протест од револуције из 1979. године. То власт није предвидела и била је врло изненађена“.

“Сада видимо такве протесте не само у великим градовима већ и у мањим где их никада пре нисмо видели. Сада видимо и потпуно нове начине на које се људи окупљају, као и нове поруке са протеста и нову смелост. Сада су људи много уједињенији.”

Махмуди каже и да се повици који се чују на скуповима попут “Подржавамо наше сестре и жене, живот и слободу”, могу чути широм земље.

“Ово што се дешава је за нас без преседана. Никада нисмо видели жене које масовно скидају своје хиџабе овако. Људе који спаљују полицијске центре, јуре полицијске аутомобиле, спаљују слике врховног вође ајатолаха Али Хамнеја.” каже она.

Неке демонстрације делују барем делимично организоване и у њима учествује градска омладина и други који се противе строгим друштвеним правилима, укључујући и то како се жене понашају и шта носе, што је директно повезано са смрћу Амини, коју је полиција за морал ухапсила у Техерану јер је одбила да носи хиџаб.

Ослањајући се на лекције научене из претходних деценија када су се одржавали антивладини протести другде на Блиском истоку, паметни телефони су коришћени као средство организовања па се поруке и локације окупљања за демонстрације шире помоћу њих упркос гушењу интернета које спроводи иранска власт.

“Демонстранти имају тактике како да шаљу своје видее ван Ирана упркос томе што им је интернет искључен,” каже Сабет. “Сада по први пут Иранке спаљују своје хиџабе уз подршку мушкараца.”

Велики број Иранаца се дуго противи неумољивим друштвеним правилима и опсегу контроле који имају државне снаге безбедности због којих је Иран једна од најтврдокорнијих теократских држава већ више од четири деценије.

Рамин, који има 29 година и један је од демонстраната из града Урмије у северозападном Ирану, каже: “Чак ни гашење интернета или озбиљне претње режима нису спречиле људе да протестују. Штавише, већи број иранских славних личности унутар и ван земље је објавио своју подршку протестима, и међу њима су и глумци, глумице и спортисти, а неке славне личности су и саме скинуле своје хиџабе.”

Догод демонстранти наставе да протестују на улицама и покушају да изморе снаге безбедности одржаће се, а можда и појачати замах протеста. У барем једном малом граду, Ошневију, у северозападном Ирану је режим изгубио контролу и повукао се из центра града. Амерички интернет оператер Старлинк, који је у власништву компаније Спејс екс милијардера Илона Маска, је најавио да ће активирати своје сателите у свемиру да би интернет поново био доступан свима у Ирану.

Други демонстрант, Хавал, који има 29 година, каже да је покушај државе да угуши уличне протесте почео да се осећа: “Ствари не иду добро, има насиља, војска је послата данас у град у цивилној одећи. Пуцају у људе да отежају протесте. Напоље не смете да изађете јер је опасно. Иран нема довољно војске да заустави све ове протесте. Полиција тврди да ако се ова ситуација настави дуже од два до три дана, неће моћи више да је контролишу.”

Стотине Иранаца који живе ван ирана окупило се у Паризу и другим европским градовима у суботу да осуди гушење протеста.

Демонстранти су се окупили у центру главног града Француске и клицали слогане против Хамнеја, а позивали су и француског председника Емануела Макрона да прекине преговоре са Ираном.

“Хамнеј, одлази из Ирана!”, “Макроне, доста тишине!” и “Смрт исламској републици” су били неки од слогана које су викали демонстранти на француском и персијском пренео је АФП.

Демонстранти су исказали бес што се Макрон срео и руковао са иранским председником на маргинама Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку ове недељу у Паризу у покушају да одржи у животу договор из 2015. о контроли техеранског нуклеарног програма.

На протесту у Атини Иранке су секле косу као знак солидарности са Амини и показивале плакате на којима је писало: “Реците њено име!”

Демонстранти у главном граду Шведске, Стокхолму, су такође секли косу док је друга група била испред шведског парламента и држала слике оних који су убијени у демонстрацијама.

(Нова,рс, Гардијан)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]