Хроника

Нова.рс: Игор Мировић оптужио Милоша Вучевића да крије незаконитости у раду КЦВ

Штампа
среда, 08. децембар 2021.

 Неправилности су уочене у раду Клинике за инфективне болести, која је примала ковид-пацијенте и након отварања болнице на Мишелуку, иако то није смела према здравственим прописима, наводи покрајински премијер Игор Мировић.

Најважнија здравствена установа у покрајини Клинички центар Војводине, испод кулиса и кроз много подметања, добила је новог вршиоца дужности директора. Уместо актуелне др Едите Стокић, на чело КЦВ постављен је досадашњи управник Ургентног центра др Драган Николић. О разлозима смене Новосађани званично ништа неће сазнати, јер се из ове установе већ недељама нико не оглашава нити одговара на питања новинара. Оно што је, међутим, и више него познато је да иза управљачких рокада не стоји борба за евентуално боље здравство, већ отворени рат између две СНС струје око тога ко ће убудуће кадровати у КЦВ.

Недељама се причало о климавом положају др Стокић, ванредног стручњака из области ендокринологије, која ће, ипак, остати највише упамћена по скандалима око јавних набавки у КЦВ. Међутим, прва потврда да се у КЦВ заиста дешавају турбуленције стигла је 30. новембра, и то путем „Службеног гласника“. У њему је осванула напрасна одлука Скупштине Војводине по којој се надлежности над КЦВ одузимају од саме Владе и пребацују се на Скупштину. У преводу на страначки језик СНС, то је значило да актуелни покрајински премијер Игор Мировић, али и његов секретар за здравство Зоран Гојковић више немају никаквих ингеренција над КЦВ, именовањима, али и директним надзором над пословима реконструкције болнице и набавке медицинске опреме.

Овом одлуком оне су сад прешле у руке скупштинских посланика, који су у драстично већем броју наклоњени струји СНС која се окупља око градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића, потпредседника СНС и миљеника председника државе. Изигран преко ноћи, и то унутар својих редова, премијер Мировић је након скупштине запретио и оставком, о чему је Нова.рс већ писала, да би касније ову вест демантовао. Међутим, свега неколико дана касније, премијер је изашао са саопштењем у ком се отворено замерио скупштинској већини коју чине управо његове партијске колеге из СНС.

„Скупштина АП Војводине на седници одржаној 30. новембра ове године усвојила је незакониту и нестатутарну Покрајинску скупштинску одлуку којом је преузела оснивачка права над Универзитетским клиничким центром Војводине“, саопштио је премијер.

Најавио је да ће „од Скупштине Војводине затражити повлачење незаконите и нестатутарне одлуке, јер је то једини начин да овлашћени орган – Покрајинска влада односно Секретаријат за здравство – наставе, као и деценијама уназад, да координирају послове здравствене заштите у најреферентнијој установи у Војводини и једној од најреферентнијих у Србији“. Мировић је у саопштењу подсетио на аферу која је заправо била и окидач „кризе власти“ у КЦВ. Наиме, сада већ бивша директорка др Стокић је „открила“ незаконито понашање своје колегинице др Весне Туркулов, начелнице Клинике за инфективне болести. Др Туркулов је, наводно без знања управе, држала „приватно ковид-одељење“ на клиници, упркос томе што се сви ковид-пацијенти од септембра лече у ковид-болници на Мишелуку. Ово одељење је било јавна тајна не само у КЦВ, већ и у целом Новом Саду, а било је познато да су се на њему лечили пријатељи и рођаци политичара, људи са везама, као и црквени званичници.

Међу пацијентима је било и рођака самих лекара КЦВ који нису имали поверења у нови кадар у болници на Мишелуку, док др Туркулов слови за врхунског стручњака у својој области и одличног лекара. Управо је покушај њене смене ескалирао отвореним сукобом између две СНС струје, а потом и доношењем спорне одлуке, за коју и сам премијер признаје да је била окидач.

„Одлука је донета са нескривеним циљем да се изврши притисак на управу УКЦВ да сакрије незаконитости уочене у раду Клинике за инфективне болести, која је примала ковид-пацијенте и након отварања нове болнице на Мишелуку, иако то није смела према здравственим прописима и упутствима. Последица тога је, на основу стручног надзора, да један број новооболелих пацијената који су били у контакту са леченима мимо упутстава, а да то нису знали, нити је знао део запослених, јер није била означена тзв. црвена зона и нису примењивана друга епидемиолошка правила“, изјавио је премијер.

Навео је да је спреман да оде и корак даље у обрачуну и да изнесе документа „која показују забрињавајуће поступање одговорних и јасне налазе надлежних у вези са овим случајем“.

(Нова.рс)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]