петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Да ли нас и колико држава пљачка на ПЦР тестовима?
Хроника

Нова.рс: Да ли нас и колико држава пљачка на ПЦР тестовима?

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 09. април 2021.

Цена ПЦР тестова, којима се утврђује инфекција коронавирусом, у Србији је међу највишим у региону, а и ако држава тврди да на њима не зарађује, подаци говоре супротно - да би трошак коме грађани морају да се изложе уколико желе да провере своје здравствено стање или отпутују на одређене дестинације, могао да буде чак троструко мањи.

ПЦР тестирање на лични захтев за грађане Србије од 1. јануара кошта 9.000 динара, што је за 3.000 више од цене која је важила од почетка епидемије.

То значи да неко ко рецимо путује у Хрватску, да би изашао из земље и вратио се, без задржавања у карантину, мора да издвоји чак 18.000 динара. Исту суму, од 18.000 динара, за само један тест морају да издвоје страни држављани за тестирање у Србији. 

Премијерка Србије Ана Брнабић након поскупљења тестова рекла је да је “глупост епских размера” тврдња да се државни буџет пуни повећањем цене ПЦР тестова на коронавирус и да је одлука о поскупљењу донета на предлог Радне групе за лабораторије Кризног штаба.

“Оно што предложе то је потребно за тестове, за реагенсе, за њихов рад, то је та цена и ми смо је увели од 1. јануара”, рекла је Брнабић.

Међутим, као што је раније писала Нова.рс, одлука о додели уговора који је Републички фонд за здравствено осигурање закључио са две фирме у јулу прошле године показује по којој цени је држава набављала ПЦР тестове и све оно што иде уз њих. 

Из докумената се види да је набавка ПЦР тестова, са одговарајућом количином потрошног материјала за аутоматску екстракцију, плаћена 108.846.000 динара, док је том набавком предвиђена куповина 25.920 ПЦР тестова. То значи да је један тест коштао око 4.200 динара.

Такође се види да је купљено и 50.000 комада китова за брзу екстракцију нуклеинских киселина, што је први корак у ПЦР тестирању, и то за 45.950.000 динара. Из чеге произилази да један кит кошта 919 динара.

Када се саберу ове бројке долази се до закључка да све заједно кошта око 5.120 динара.

Ово је иначе једна од ретких објављених јавних набавки медицинске опреме за борбу против коронавируса.  

Шеф ДНК лабораторије Института за судску медицину Оливер Стојковић рекао је за Нова.рс да је реч о набавци „Аботових“ тестовима, који су по правилу скупљи, док се ПЦР тестови могу набавити и по 10 пута мањој цени.

“Кинески тестови су значајно јефтинији. Ја кад бих за себе куповао, не бих ишао на најскупљу варијанту, посебно имајући у виду да је специфичност и сензитивности тих тестова једнака, и ових јако скупих и оних јефтинијих“, рекао је Стојковић за Нова.рс.

Он је гостујући на ТВ НоваС претходно објаснио је да су ПЦР тестови, које је он на Факултету набављао, на почетку епидемије коштали око 10 евра, а да би им цена пала на пет евра по тесту.

“Када се урачунају сви трошкови онога кога врши тестирање тест би требало да кошта три до четири хиљаде динара”, оценио је том приликом Стојковић.

Како се крећу цене у региону

Да цена ПЦР теста на лични захтев може да буде мања у региону се може видети на примеру Босне и Херцеговине, у којој овај тест кошта 57.3 евра.

ПЦР тест у Црној Гори износи 80 евра, што је нешто мање него у Србији, док у осталим земљама у окруженњу варира у зависности од места тестирања и колико брзо се добијају резултати. Међутим, готово свуда тестови могу да се нађу по нижој цени него у Србији.

Тако се у у Северној Македонији цена теста креће од 40 до 89 евра, у Хрватској од 53 до 130 евра, у Словенији од 80 до 120 евра.

ПЦР тест се по нижој цени него у Србији може наћи и у Француској, где износи око 55 евра, Белгији где је 61 евро, док у Турској ова услуга кошта свега 31 евро.

(Нова.рс)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер