четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Били смо други у Европи по вакцинацији, сад нас сви престижу
Хроника

Нова.рс: Били смо други у Европи по вакцинацији, сад нас сви престижу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. мај 2021.

 Србија је средином фебруара могла да се похвали да је друга у Европи по проценту грађана који су примили бар једну дозу вакцине против коронавируса. Иако процес вакцинације у Србији није значајно успорио, друге земље су почеле да појачавају темпо имунизације. Тако је већ крајем марта у Европи Србију престигла Мађарска, крајем априла Финска, пре десет дана Немачка, а пре два дана и Белгија, показују подаци сајта Our World in Data.

Србија је 14. фебруара била друга држава у Европи, четврта на свету по проценту становника који су примили бар једну дозу вакцине против коронавируса.

Најбољи резултат имао је Израел где је тада 45,2 одсто становника већ било “заврнуло рукав”. На другом месту била је Велика Британија са 22,5 одсто, а на трећем Бахреин са 14,6.

Док је у Србији 11,8 одсто грађана било бар започело вакцинацију, у Сједињеним Америчким Државама тај број је износио 11,45 одсто. На шестом месту налазио се Чиле са 9,8 након ког су са мање од 4 одсто следили Уједињени Арапски Емирати, Сингапур, Холандија, Финска, Француска, Мађарска.

Сједињене Америчке Државе су се по проценту вакцинисаних убрзо нашле испред Србије, а до краја фебруара су Србију, од замаља које имају више од милион становника, престигли Чиле и Уједињени Арапски Емирати.

Средином фебруара се код нас давало и највише доза вакцина по дану, па је, према подацима сајта Our World in Data, 14. фебруара дато 0,94 доза на 100.000 становника, док је рекорд од 0,95 доза постигнут два дана касније.

Иако је председник Србије Александар Вучић рекао да је 8. априла оборен рекорд тиме што је вакцинисано више од 75.000 људи, Our World in Data показује да је тог дана у Србији дато 0,57 вакцина на 100.000 становника.

Наком 16. фебруара у Србији је број вакцинација по дану прво нагло пао, да би наставио да осцилује између 0,30 и 0,75 доза на 100.000.

Ситуација у земљама Европске уније, попут Финске, Немачке, Белгије, Аустрије, Шпаније била је другачија. Тамо је број датих вакцина на 100.000 становника на дневном нивоу у почетку био мањи него у Србији, али како је имунизација постајала масовна, константно растао.

Мађарска је имала нагли скок броја вакцинација по дану, па је Србију већ последњег дана марта престигла. У Мађарској је до тад вакцину примило 21,3 одсто становника, у Србији 20.

Затим је Финска 30. априла, када је достигла 30 одсто бар делимично вакцинисаних, претекла Србију, да би Немачка, која од почетка маја свакодневно даје по више од 0,8 вакцина на 100.000 становника, 5. маја достигла 30,5 одсто вакцинисаних, незнатно више него тада Србија.

Пре три дана, у Европи је већи проценат од Србије достигла и Белгија са 33,7 одсто вакцинисаних, док је Србија била на 33,8.

Ако изаузмемо мање земље попут Гибралтара, Фарских острва, Сејшела, које већ имају критичну бројку од 70 одсто вакцинисаних, међу земљама света са више од милион становника на првом месту је и даље Израел, следе Монголија, Велика Британија, Уједињени Арапски Емирати, Бахреин, Чиле, Мађарска, Сједињене Америчке Државе…

У Европи је према подацима од 12. и 13. маја Велика Британија имала 52,9 одсто делимично или потпуно вакцинисане популације, Мађарска 45 одсто, Финска 36,7, Немачка 35,7, Белгија 32,9, Србија 32,6.  Са нешто више од 30 одсто следиле су Аустрија, Шпанија, Литванија и Холандија.

Епидемиолог Лела Илић недавно је објаснила за Нова.рс да ће враћање нормалном животу у Србији, а и у свету, бити могуће тек након што се достигне бројка од 70 одсто потпуно вакцинисаних пунолетних грађана. Посматрајући ове бројке, Србија, а ни Европа, нису још прешле ни половину пута и не би било добро да посустану.

Србија има више потпуно вакцинисаних грађана

Тренутна предност Србије у односу, на пример, на Немачку је што има већи проценат становништва који је примио обе дозе вакцине. Тако је у Србији заклучно са 10. мајом две дозе примило 1,66 милиона (24,35 одсто) становника док је 512,117 (7,5 одсто) примило само једну дозу.

У Немачкој је овај однос био обрнут, па је 8.02 миллиона (9,6 одсто) било са две дозе, док је чак 19.71 миллион (23.5) примио само једну.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер