петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Беливуков клан „прљави“ новац улагао у некретнине
Хроника

Нова.рс: Беливуков клан „прљави“ новац улагао у некретнине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. септембар 2021.

Велики део прихода које је криминална група Вељка Беливука и Марка Миљковића остваривала на илегалан начин, улаган је у некретнине, а финансијском истрагом утврдиће се одакле тај новац потиче и на који начин је стечен, имајући у виду да „легална примања“ која су чланови групе пријавили свакако нису довољна за покривање њихових реалних трошкова.

На саслушању у Тужилаштву за организовани криминал, Вељко Беливук је раније испричао да у свом власништву има аутомобил марке „шкода суперб“ 2016. годиште, док његова супруга поседује стан у Београду, у Улици Живка Давидовића, величине 83 квадрата, у ком живе. Супруга је запослена у рентакар агенцији, док Беливук ради у подруму пића, и као координатор месечно зарађује 60.000 динара, наводи се у оптужници у коју смо имали увид.

За разлику од њега, Миљковић је незапослен и непријављено борави у кући која се води на његовог оца Милорада у Чачанској улици.

За Беливука 70 људи прало паре

Велелепни објекат у Чачанској улици, на ком се и даље врше грађевински радови, наводно је било седиште криминалне групе, а због својих карактеристика и величине, многе је подсетило на кућу у Шилеровој улици, где је некада боравио „земунски клан“. Грађевина је опасана високим зидинама са модерним системом видео-надзора.

Одакле Беливуку и Миљковићу новац за изградњу такве куће, или, пак, Миљковићевом оцу, на ког се води, један је од праваца којима ће ићи финансијска истрага, јер је јасно да такву имовину није могуће остварити приходом од 60.000 динара месечно.

Међутим, замршени пипци хоботнице коју представља Беливукова имовинска карта сежу и до других послова којима се, како се сумња, бавио. Одавно је познато да је Беливук држао обезбеђење у београдским клубовима, а постоје основане сумње да је новац од продаје наркотика и рекета улагао и у фудбалске клубове, односно фудбалере, скупоцене сатове, који су заплењени приликом хапшења, и фирме, попут рентакар агенције, у којој је била запослена његова супруга. Подаци из оптужнице показују и да се нису либили да својим жртвама дословно отимају имовину, као што су то учинили у случају Здравка Радојевића, ком су одузели шест аутомобила након што су га киднаповали и одвезли у кућу у Ритопеку.

О томе је у свом сведочењу говорила Радојевићева супруга као о организованој акцији.

Не треба заборавити ни да је директор полиције раније рекао да се сумња да је 70 особа прало паре за Беливука, те да је на полицији сада да пресече канале и докаже да је новац стечен трговином наркотицима.

Одузимање имовине

Финансијска форензичарка Мирослава Миленовић, говорећи раније о томе на који начин ће тај део посла бити урађен, рекла је да је питање да ли следи финансијска истрага те особе или контрола токова новца који су били под директном контролом ухапшених.

„Претпоставимо да се мисли да ће се отворити финансијска истрага против те особе. То заправо значи да се утврди шта све поседује, да ли је запослен, какав му је стил живота. Утврђује се да ли особа има новца на рачунима у земљи, да ли поседује имовину, покретну или непокретну, да ли је поседује његова фамилија…“, испричала је у ранијем разговору Миленовићева и појаснила да се истрага може проширити и на друга лица и државе, те да је следећи корак одузимање имовине.

Навела је и да на „тапету“ могу да буду и спортски клубови ако су финансијски сарађивали са њим.

„Ако није у питању финансијска истрага особе, већ испитивање и праћење токова новца ради откривања свих починилаца и умешаних лица, онда претпостављам да ће се анализирати пословање спортских клубова, владиних и невладиних организација које су долазиле у финансијске аранжмане, контакте са особом која је под истрагом“, рекла је Миленовићева и додала да имовина може бити привремено, односно, после пресуђења, трајно одузета.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер